Tanrıçalar geri döndü

Bugün dergilerin sayfalarını süsleyen cılız modellerin birçoğunun ismini bile bilmiyoruz. Oysa bundan 20 yıl önce moda dünyasında hüküm sürenlerden bahsederken sadece ilk isimlerini söylemek yeterliydi. Çünkü onlar süpermodellerdi. O dönemde ‘muhteşem altılı’ olarak anılan ve süpermodel kavramını hayatımıza sokan Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Turlington ve Stephanie Seymour gösterişli saçları, dolgun kıvrımları, ışıltılı yüzleri, çarpıcı seksapelleri ve iddialı duruşlarıyla 90’lara damgasını vurdu. Ama cılız ve gösterişsiz modeller dönemi başlayınca hepsi bu âlemden elini etiğini çekti; ta ki birkaç ay öncesine kadar!

Prestijli moda dergisi Vanity Fair, eylül sayısında müjdeyi verdi. Fotoğrafçı Mario Testino, Vanity Fair için efsanevi altılıyı bir araya toplayıp yaptığı özel çekimle tüm dünyaya duyuruyordu: Tanrıçalar geri döndü! Üstelik dönüşleri de muhteşem oldu. Zira şu anda 40’lı yaşlarını süren orijinal süpermodeller bu sonbahar ve kış sezonunda kendilerinin yarı yaşındaki çıtırları sollayıp Prada’dan Salvatore Ferragamo’ya, Chanel’den Escada’ya, Yves Saint Laurent’den L’Oreal’e kadar en ünlü markaların reklam kampanyalarında birbiri ardına boy gösteriyorlar. Hem de tüm güzellikleriyle…

SÜPERSTAR HAYATI YAŞADILAR

Süpermodel fenomeni ilk kez 1991’de Gianni Versace’nin Linda, Naomi, Christy, Cindy, Stephanie beşlisini Helena Christiensen ile birlikte Milano’daki defilesinde bir arada podyuma çıkarmasıyla doğdu. Kıyafetin bile önüne geçen güzellikte fiziklere sahip bu kadınlar aynı podyumu arşınlarken herkesin aklını başından aldı. Aynı ekip George Michael’ın ‘Freedom’ şarkısının video klibinde yer aldığındaysa tüm dünyayı fethetti. Almanya’dan Claudia da eklenince muhteşem altılı tamamlandı. Modacı Karl Lagerfeld onlar için ‘tanrıça gibiler’ diyordu. Zira öyle bir fırtına yarattılar ki, onların olmadığı hiç bir defile ya da moda çekimi tam sayılmaz oldu. Bu güzeller istedikleri fotoğrafçıyla çalışıp istemediklerini kapı dışarı eden, modacıları eleştirme cüretini gösteren, ajanslarına kan kusturan, gösteriye 10 dakika kala iş iptal eden, kapılarında kuyruk olan hayranlardan kurtulmak için bodyguardlarla gezen ve yılda milyon dolarlar kazanan süper starlara dönüştüler. Özel hayatları da sansasyoneldi: Ünlü sporcular (Naomi ve Mike Tyson), rock yıldızları (Stephanie ve Axl Rose), asilzadeler (Claudia ve Prens Albert) ve Hollywood yıldızlarıyla (Cindy ve Richard Gere) aşk yaşadılar. Podyum ve dergilerin yanında video kliplerden sinema filmlerine, TV programlarından ortak kurdukları Fashion Cafe ile iş dünyasına kadar her alanda da boy gösterdiler. Linda Evangelista’nın meşhur sözleri durumlarını özetliyordu: “Günde 10 bin dolardan az bir para için yataktan bile çıkmam!” Ama onların da modası geçti. Unutulmaya yüz tutmuşlardı ki, sürpriz bir şekilde hepsi karşımıza dikildiler. Zira şu sılara en büyük reklam kampanyalarında hep onlar var. Ancak tanrıçaların muhteşem dönüşünün ardında yatan sebep de bir başka sürpiz: Küresel mali kriz! Moda dünyası bu kriz ortamında ünlü ve unutulmaz simaları kullanarak satışları artırma peşinde. Linda Evangelista’lı reklamların ardından L’Oreal’in satışlarının yüzde 20 artması planın işe yaradığını kanıtlıyor. Premiership Model Ajansı’ndan Carol White’ın sözleri de durumu özetliyor: “Moda sektörü insanlara hayaller satmak istiyor. Bu dönemde Linda’nın Ukraynalı genç bir modelden daha etkili bir imaj yaratacağı şüphe götürmez!”

CINDY CRAWFORD

DünyanIn en çok fotoğraflanan, en çok tanınan ve en çok para kazanan modeli Cindy, 42 yaşında. 1998’de Whiskey Bar’ın sahibi Rande Gerber ile evlenip Malibu’ya yerleşen Cindy, moda dünyasından elini eteğini çekti, 2 çocuk annesi oldu. Şimdilerde kendi adını taşıyan kozmetik ürünleri ve mobilya markasını yöneten bir işkadını. Ancak bu ay Fransız Vogue dergisine verdiği seksi pozlarıyla o da kervana katılıyor ve ‘hâlâ varım’ diyor.

LINDA EVANGELISTA

Platın sarısından kuzguni siyaha ve kızıla boyattığı kısacık saçlarıyla podyumda farklılık yaratan Linda, şimdi 43’ünde. Bir çocuk annesi olan süpermodel bu yıl L’Oreal’in yüzü olarak geri döndü. Hemen ardından da 23’lük Rus model Sasha Pivovarova’yı saf dışı bırakıp Prada’nın yıldızı oldu.

CLAUDIA SCHIFFER

Brigitte Bardot’a benzerliğiyle ünlenen Claudia şimdi 38’inde. 1992’de Revlon ile yaptığı 10 milyon dolarlık anlaşmayla tarih geçen ve en çok kapak olan model rekorunu kıran seksi sarışın, 2002’de modelliği bırakıp yönetmen Matthew Vaughn ile evlendi. İki çocuk annesi Claudia, bu yıl Chanel’in ve Salvatore Ferragamo’nun yıldızı olarak geri döndü.

NAOMI CAMPBELL

Jamaika asıllı egzotik güzel Naomi 38 yaşında. Muhteşem altılı içerisinde modelliği bırakmayan tek isim olan Naomi, kariyeri boyunca podyumların yanı sıra Michael Jackson’un klibinden Madonna’nın belgeseline pek çok yerde boy gösterdi, ‘Swan’ adlı bir kitap yazdı, skandallarıyla hep zirvede kaldı. Şimdi de Yves Saint Laurent’in yüzü olarak boy gösteriyor.

CHRISTY TURLINGTON

Hüzünlü ve karakteristik yüzü ile 90’lara damgasını vuran Christy bugün 39 yaşında. 1999’da modelliği bırakan Christy New York Üniversitesi’nde Doğu Felsefesi okudu, aktör ve yönetmen Ed Burns ile evlendi ve anne oldu. Sonra kendi cilt bakımı ve spor giyim markaları Sundari ve Nuala’yı yarattı. 9 yılın ardından Escada ve Chanel reklamlarıyla karşımızda.

ensonhaber