Buraya paspal gelmek size aptallık katıyor


Usta oyuncu Fikret Hakan Uluslararası 3'ncü Bursa İpekyolu Film Festivali öyle bir konuşma yaptı ki..Gecede, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde yapılan geceye Festival Onursal ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, çok sayıda oyuncu ve yönetmen ile protokol üyeleri katıldı. Kırmızı halı geçişiyle başlayan gece, kokteyl sonrası ödül töreni ile devam etti. Gecenin açılışında konuşan Festival Başkanı Ali Çalışır, "Festivalimiz bir hafta boyunca Bursalılar'dan büyük ilgi gördü. Genç bir festival ve bizler bu organizasyonu daha da büyüteceğiz. İlgi bizi çok sevindirdi ve gururlandırdı" dedi.

Festival Onursal ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ise Bursalılar'ın sanatı çok sevdiğini ifade ederek, "Sanat güzelliğin ifadesidir. Sanata kayıtsız kalamayız. 3 yıl önce bu yolculuğa başladık ve çıta yükseliyor. Bir özel kanalda az önce alt yazı geçmiş, yeniden aday gösterileceğimi, demek ki gelecek yıl Hikmet Şahin ile yapacağız bu festivali. Bursa'da bir hafta oyunca 500'ün üzerinde konuğumuzu ağırladık. Türkiye'den ve dünyadan çok sayıda özel filmin izlenebildiği festivalde yaklaşık 50 bin vatandaşımız özel yapımları izleme şansı buldu. Yerli ve yabancı film yapımcıları, oyuncular ve sinemaseverler festivale yoğun ilgi gösterdi" diye konuştu. Görkemli gecede, festival kapsamında ilk kez gerçekleştirilen 'Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması'nda uzun ve kısa metraj kategorilerinde başarılı yapımlara ödülleri verildi.

'Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması'nda 'Sekans 01 Plan 02' adlı film 'En Iyi Film' seçilerek 'Altın Karagöz' ödülünün ve 8 bin dolar değerindeki para ödülünün sahibi oldu. Bu dalda yarışmaya katılan 'Acımasızlık' filmine 'Jüri Özel Ödülü' verildi.

'Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması'nda 'Altın Karagöz' ile 8 bin YTL para ödülünü; çekimleri Bursa'da, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile birlikte gerçekleştirilen 'Tek Notalık Adam' filmi kazandı.

Bu kategoride, 'Jüri Özel Ödülü' de 'Açık Rüya' filminin oldu.
'Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda The İnvestigator adlı ***** 'En İyi Film' seçilerek 'Altın Karagöz' ödülünü ve 40 bin dolar para ödülünü kazandı.

Bu yarışmada, Teresa Prata 'En iyi Senaryo', Lasse Pöysti, 'En iyi Erkek Oyuncu', Kathryn Worth 'En iyi Kadın Oyuncu' ve Stefan Arsenijevic de 'En iyi Yönetmen' seçilerek 'Altın Karagöz' ödülünü aldı.

Uluslararası kategoride Bakhytzhan Alpeisov 'Jüri Özel Ödülü'nü kazanırken, Diyet filmi de 'Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)' ödülünü aldı.
Jüri başkanlığını usta oyuncu Hülya Koçyiğit'in üstlendiği 'Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda ise Raşit Çelikezer'in yönettiği 'Gökten Üç Elma Düştü' adlı ***** 50 bin YTL para ödülü, 'En İyi Film' ve 'En İyi Senaryo' dallarında ödüle layık görülerek 'Altın Karagöz'ün sahibi oldu. Yarışmada 'Nokta' filmi ile şans arayan ünlü yönetmen Derviş Zaim, 'En İyi Yönetmen' seçilerek 'Altın Karagöz' ödülü ve 25 bin YTL para ödülünü kazandı.

Nesrin Cavadzade 'En İyi Kadın Oyuncu' ve Fırat Tanış da 'En İyi Erkek Oyuncu' seçilerek 'Altın Karagöz' ödülünü aldı. Aynı kategoride yarışan 'Dilber'in Sekiz Günü' adlı film SİYAD ödülünü kazanırken; 'Hayatın Tuzu' filmi de 'Jüri Özel Ödülü'nün sahibi oldu.

Ödül töreninin ardından 2008 yılı Hindistan yapımı bir film olan İpek Düşler filminin gösterimi yapıldı.

GECEYE YILDIZ YAĞMURU

Uluslararası 3'ncü Bursa İpekyolu Film Festivali'nin gecesi yıldız yağmuruna sahne oldu. Usta oyuncu Münir Özkul'un kızı tiyatrocu Güner Özkul ile Korhan Abay'ın sunduğu geceye Hülya Koçyiğit, İzzet Günay, Fikret Hakan, Cihat Tamer, Müjdat Gezen, Cahit Berkay, Atilla Saral, Kürşat Alnıaçık, Hatice Aslan, Nilüfer Açıkalın, Erdal Başikçioğlu, Murat Han, Ismail Hacıoğlu, Mazlum Çimen, Osman Sınav, Aydın Bulut, Eşyan Özhim ve Açelya Elmas gibi çok sayıda sanatçı ile ünlü yönetmen ve senaristler katıldı.

Gecede en büyük ilgiyi görenlerin başında sinemanın sevilen ismi Hülya Koçyiğit oldu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koçyiğit, "Türk sinamasına katkıda bulunacak bir organizasyon. Bursa'ya çok yakıştı. Türk sineması her geçen gün başarısını ispat ediyor. Gençler yetişiyor ve ben ilerisi için çok ümitliyim. Sinema toplumsal bir olaydır. Toplumun çoğunluğunu yakalayabilmek için günümüzde komedi filmleri ilgi görüyor. Bu bir arayış ama çeşitlilik çok önemli. Ticari alanlarda izleyemediğimiz birçok yapıtı böyle festivallerde izleme şansı buluyoruz" diye konuştu.

FİKRET HAKAN'DAN GİYİSİ TEPKİSİ
Usta oyuncu Fikret Hakan gecede 'Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüri özel ödülünü açıklamak için geldiği sahnede, davetlilerin giyisilerine eleştiride bulundu. Bayanların daha şık ve özel giyinmeleri gerektiğini vurgulayan Hakan, "Çok genç festival ama onun genç olması ciddiye alınmamasını sağlamamalı. Lütfen gelecek yıl açılış ve kapanışa paranız yoksa biz alalım, ciddi elbiseler giyerek geliniz. Buraya böyle paspal gelmek size değer katmıyor. Aptallık, görgüsüzlük katıyor. Yakışmıyor size, ayıptır" diyerek tepkisini dile getirdi.

İHA

ensonhaber