Hadise'ye büyükelçi ünvanı


Eurovision'a katılacak olan Hadise, renkli kültürlerden bahsetti..Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında gelecek yıl Türkiye'yi temsil edecek Hadise, değişik kültürlerden insanların Avrupa'ya renk kattığını, iletişim sorunlarının aşılması gerektiğini söyledi.

Belçika'nın Flaman hükümeti tarafından düzenlenen "Kültürler Arası Diyalog" isimli etkinlikte "büyükelçi" sıfatı verilen Hadise, Anvers kentinde, Belçikalı Kültür Bakanı Bert Anciaux'nun da katıldığı törende konuştu.

Hadise, Belçika'da ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde yaşayan Türkler ve diğer yabancıların değişik kültürleriyle Avrupa'ya renk kattıklarını, yabancı gençlerin de üstün yeteneklere sahip olduklarını anlattı.

Irkçılık konusuna değinen Hadise, kendisinin ömründe bir defa, ilkokuldayken bir çocuk tarafından ırkçı bir yaklaşımla hedef alındığını, bu olayın kendisini üzdüğünü, bunun dışında kötü bir olay yaşamadığını ifade etti.
Hadise, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadeleye her türlü katkıyı yapmakta kararlı olduğunu, 2008 Kültürler Arası Diyalog etkinlikleri sırasında en önemli gözleminin, insanlar arasındaki diyalog ve iletişim sorunları olduğunu bildirdi.

İletişim ve diyalog sorunlarının aşılması ile birçok yanlış anlaşılma ve yanlış bilgilendirmenin ortadan kalkacağını belirten sanatçı, daha sağlıklı bir yaşam için bunun gerekliliği üzerinde durdu.

Hadise, müzik dünyasında başarılarını geniş ölçüde ailesine borçlu olduğunu, anne ve babasından büyük destek aldığını anlattı. Belçika'da ve diğer Avrupa ülkelerinde gençlere birçok kapının açık olduğunu, bunların değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden sanatçı, özellikle genç kızların sanat, spor ve eğitim alanlarında daha faal olabileceklerini söyledi.

Müzik dünyasındaki çalışmaları dışında Belçika'nın Flaman bölgesindeki VTM televizyonunda "X-Factor" isimli bir programın sunuculuğunu yapan ve programa katılan adaylara müzik kariyeri yapma şansı veren Hadise, bu alanda bir Türk olarak başarısını da örnek gösterirken, istek ve irade sahibi yabancıların her alanda başarılı olabileceklerine inandığını belirtti

ensonhaber