Dijital evlilik işe yaradı


Nilgül ve Bertuğ Cemil, korsanla mücadelenin yolunu buldular..Dijital ortamda 'Yandım Yandım' adında bir single çıkaran şarkıcı Nilgül ve Bertuğ Cemil, "Artık albüm yapmak ölü yatırım. Bir çıkış yolu bulmak gerekiyordu. Biz de bunu denedik. Sonuçlardan memnunuz" diyor..

TMC Müzik'in, 'fiziki' albüm yapmayı tamamen durdurup, dijital müziğe yönelme kararından sonraki ilk projesi Nilgül ile Bertuğ Cemil'in 'Yandım Yandım' adlı düeti oldu.
Bu ortaklıktan son derece memnun olan ikili, "Sektör çok daraldı, egoları bir tarafa bırakıp ortak hareket etmek şart oldu" diyor. İşte müzik piyasasındaki değişime ve çizdikleri rotaya dair açıklamaları...

* İş birliğiniz nasıl başladı?
Bertuğ Cemil: 'Yandım Yandım'ı Nilgül'e önermiştim. O da 'Neden birlikte söylemiyoruz?' dedi. Evde bir deneme kaydı yaptık. Şirket de beğendi.

* Şarkıyı neden tek başınıza okumadınız?
Nilgül: Dijital ortamda sürecin işleyişini görmek için Bertuğ'un yanımda olmasını istedim.

* Sadece dijital platformda albüm yapmak, şirketteki bütün şarkıcıların ortak kararı mı?
B.C: Evet, hepimiz toplanıp böyle bir karara vardık.
N: Patronumuz Mustafa Karahan, öngörüsüne çok inandığımız biridir. Bunu uzun zamandır söylüyordu. Zaten sektör daralıyor. Herkes tek tek şarkı yapma yoluna gidecek. Farklı pazarlama yolları aranacak. Türkiye'de kaç şarkıcı kendini finanse edebilir ki? Albüm yapmak ölü yatırım olacak.

EGOLARI BIRAKMALI
* Ortada gözle görülen, elle tutulan bir şey olmaması üreten insanları üzmüyor mu?
B.C: Bunun kesin bir çıkış yolu olduğunu söylemiyoruz. Ama diğeri çıkmaz yol... Bu yoldan da sapabiliriz. Yeni bir yöntem ve ne kadar yürüyeceğine birlikte karar vereceğiz. N: Bireysel çıkışlar yapmamalıyız. Egoları bir kenara bırakıp toplu hareket etmeli.
B.C: Yürümeyen yöntemde ısrar etmek anlamsız.

* Ortaklığınız devam edecek mi?
B.C: Bu bir başlangıç. Kendi işlerimize yoğunlaşacağız. Sonra yeniden olabilir. Dayanışmamız sürecek.
N: İnsanlar, bizim şarkı söylememizi sevdi. İstediğimiz sürece yapabiliriz.

* Single internette yayınladıktan sonra size ticari anlamda bir dönüşü oldu mu?
B.C: Şu anda bizi kahkahalarla güldürecek bir durum yok. Önümüzdeki yıllarda daha iyi olacak. Ama Türkiye şartlarında internet satış rakamlarından memnunum. N: Umduğumuzun üzerinde bir ilgi gördüğünü söyleyebilirim.

BOŞ KONUŞMASINLAR
* İyi bir şarkıcı olmak için ne gerekiyor sizce?
N: İyi şarkıcı; okuyan, gündemi takip eden kişidir. Boş konuşan şarkıcılardan ve insanların birbirini eleştirmesinden çok sıkıldım.

* Eleştiri yapma ihtiyacı duymaz mısınız?
N: Fikrim sorulursa söylerim. Ama kameralar aracılığıyla değil.

* 'Şarkı yazan birisi için gençliğinde yaşadıkları ömür boyu yetecek malzeme oluşturur' derler. Buna katılıyor musunuz?
B.C: Evlenmeden önce yeterince fırtına esti hayatımda. Darbelere açıktım. Bu görüşe de katılıyorum. O dönem yazdıklarımla dolu 7 defterim var. Zaten 'Yandım Yandım'ı da evlenmeden önce yazdım. Şimdi, o hislerimi, bugün yaşadıklarımla harmanlayarak yeni şeyler yaratıyorum. (günaydın)


ensonhaber