Başbakan kedim DUMAN gibi bakıyordu


Hülya Avşar yine AKP'lileri kızdıracak.Milliyet Gazetesi'nden Ali Eyüboğlu, Hülya Avşar'la röportaj yaptı. Daha önce programına konuk aldığı Başbakan Erdoğan'a söylediği "Ürkek bir kedi gibi" sözleri çok tartışılan Avşar kızına bu sözleri hatırlattı. Avşar yine çok tartışılacak sözler söyledi. Bakalım daha önce Avşar'a tepki gösteren AKP'liler bu defa nasıl bir tepki verecek.

“Hayrünnisa Hanım, Başbakan’ı kediye benzettim diye gelmedi”
‘Hülya Avşar Stüdyosu’na konuk bulmakta zorluk çekiyor musun?

Aksine konuklara gün vermekte zorluk çekiyoruz. İnanılmaz bir talep var. Ne kadar güzel bir şey ki, kendileri arayıp programa katılmak istiyorlar.

Çıkaramadıkların var mı?
Şu ana kadar gelen bütün cevaplar olumlu, ama “Biz gelmiyoruz” diyen olmadı.

Hayrünnisa Gül?
Çıkmadı. Daha doğrusu arada bir anlaşmazlık olduğunu iddia ediyorlar ki bizim elimizde onlardan gelen bir teklif var. Fakat ne zaman ki Başbakan’a kedi benzetmesi yaptım, Hayrünnisa Hanım, geri adım attı, gelmedi yani... (Gülüyor)

Kedi benzetmesinden sonra Başbakan’la hiç görüştün mü?
Danışmanıyla (Akif Beki) çok görüştüm ama kendisiyle görüşmedim. Arasaydım, mutlaka görüşme olanağı bulurdum. Çünkü bu konularda son derece medeni. Ama bu konuda onu arayıp da rahatsız etmek istemedim.

BAŞBAKAN KEDİM DUMAN GİBİ BAKIYORDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı niye kediye benzettin. Nereden geldi aklına kedi?

Bir şeyler yapmak istersin halkın için. Yaparsın fakat ufacık bir yanlışın olduğu zaman; başörtüsü gibi... Ufak demiyorum tabii buna ama... Bir yanlış olunca o yaptıkların unutulur, günlerce o konuşulur. Ondan sonra seni bir yere oturturlar ve bunu da kabullenirler. Tayyip Erdoğan’ın da yaptığı bir sürü iyi şey var. Bir kere tek başına iktidar oldu. Kim olursa olsun tek parti iktidarı benim için ideal yönetim biçimidir. Kararlar hızlı çıkar, hızlı uygulanır. Tayyip Bey de böyle yaptı, ama başörtü olayından sonra şaşkınlık içinde kadınlar ve erkekler tarafından başka bir yere oturtulduğunun farkında olan bir Başbakan gördüm karşımda.
O da onu üzmüş ve yıpratmış. Bakışlarından, “Neden bu böyle oldu?” gibi hissettim bir kadın olarak. Bir kedim var; Duman adında... Duman’ın üstüne üstüne gittiğim zaman bana bir bakışı vardır. Bunu ilk defa sana söylüyorum, o bakışların Tayyip Erdoğan’la çok örtüştüğünü gördüm. Bir anda karşımda kedim Duman’ı görür gibi oldum. (Gülüyor) Onu çok seviyorum. Onun o hali beni hep üzer, niye kediye böyle yaptım diye ve onu kucağıma alıp, severim.

Köpeğin yok mu?
Köpeğim de var.

Allah korumuş da ona benzetmemişin... Yoksa köpeğim Duman gibi bakamıyor mu?
Maalesef ki yağcı milletvekilleri çıkıp “Aaa bizim Başbakanımız aslan gibidir” dedi.

Başbakan’ı ürkek kediye benzettiğinde bir dönem kendisini kedi olarak tasvir eden Musa Kart’ın karikatürü nedeniyle ortalığı ayağa kaldırdığını bilmiyor muydun?
Onu hiç düşünemedim. Aklımın ucundan bile geçmedi. Sonra bana hatırlattılar, Başbakan’ın o karikatür nedeniyle dava açtığını... Açıkçası utanç duydum, sanki onu kullanır gibi oldum. Oysa ben Başbakan’ı konuk ettikten sonra uzun süre hakkında yorum bile yapmadım, onu kullanıyormuş konumuna düşmemek için. Ha bire bana Başbakan hakkında soru sormaya devam ettikleri için aylar sonra o lafı ettim.

Başbakan’ın Hülya Avşar Stüdyosu’na konuk olması önemli bir şeydi. Çünkü senin bir gazeteci kimliğin yok. Sonuçta Başbakan, dünya görüşü itibarıyla uzak durduğu şov dünyasından bir yıldızın programına çıktı.
Haklısın. Başbakan’ın bir sanatçının programına katılması, aslında onun manevi yönden başka yerlerde olduğunu gösteren bir şey. Ben hayatım boyunca Başbakan’ın bana vermiş olduğu bu şerefi hiçbir zaman unutmayacağım. Benim için hakikaten bir şeref oldu.

SEN NANKÖRLÜK ETTİN
Ama sen o şeref sana bahşeden insanı “kedi”ye benzeterek nankörlük ettin?

(Gülüyor) Nankörlük ettiğime inanmıyorum. Asla o karikatürü düşünerek o benzetmeyi yapmadım. Öyle bir şey yapmış olsam, çok ucuz olurdu.

O karikatür aklına gelseydi o benzetmeyi yapmazdın her halde?
Katiyen yapmazdım. Pişmanlık duymuyorum, ama beni anlamadıkları için üzülüyorum. Benim hakkımda Başbakan’ı konuk etti diye burnundan kıl aldırmıyor, ya da havalara girdi diye düşünülmesi beni gerçekten inanılmaz derecede yaralar. Bu Başbakan da olsa asla hakkımda böyle düşünmelerine izin vermem. Ucuz hesap peşinde hiç olmadın, olmam da... Başbakan’ın bir kere daha davet etmeyi düşünüyorum. (Gülüyor)


ensonhaber