'Recep İvedik 2'nin çekimlerini tamamlayan Şahan Gökbakar, şubatta gösterime girecek filmin, ilki gibi rekor kıracağına emin fakat kazancını açıklamamakta kararlı: Ne kadar kazandığımı ne yapacaksınız? Paramı milletin gözüne sokmam. Maliye biliyor ya, yeter!..

'Recep İedik'in bu kadar izleneceğini tahmin etmiş miydiniz yoksa bir nevi piyongo mu oldu?
'Recep İvedik'i çekmeye karar verdiğimde, 1 milyon 500 bin kişi tarafından izlendiği takdirde mutlu olacağımı düşünmüştüm. Bu rakamı düşünmemin nedeni; izleyenlerin oldukça güleceğini, salondan mutlu çıkacaklarını öngörmemdi. Çekimlere başladığımız zaman yapımcımız Faruk Aksoy bana, "750 bin kişi izlerse üzülmem, 4 milyon yapmamıza da şaşırmam" dedi. Filmin montajını bitirdikten sonra, bazı sahnelerin internete düşmesiyle aldığımız tepkilerden dolayı 'Acaba rekor mu geliyor?' diye düşünmeye başladık. Sonuç olarak hem ilk 3 günden oluşan açılış rekorunu, hem de toplam izleyici rekorunu kırdık.

'HEYTT BEE' DİYE BAĞIRDIM!

Rekor kırması sizi nasıl etkiledi, ilk olarak ne yaptınız?
İlk duyduğumda ofisteydim. Pencereyi açıp 'Heyttt beee' diye bağırdım. Kendimi oldukça güzel hissettim. Ayrıca, Türk Sineması'nda saygın, başarılı komedyenler varmış da ben de onların arasına katılmışım gibi bir duyguya kapıldım. Milli takıma seçilen futbolcularla aynı duyguları yaşadım. Bundan 20-30 yıl sonra geriye dönüp bakıldığında, Türk Sineması adına yapılan başarılı işler gündeme geldiği zaman benim de adımın geçecek olması, tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşatıyor bana.

'Recep İvedik 2' baştan beri var mıydı, yoksa ilkinin gişesinden sonra mı ortaya çıktı?
Ben bu hikayeyi düşünürken birbirine bağlı üç film yapmayı planlamıştım. Aslında ikinci film yurtdışında birincinin devamı olarak çekilecekti. Sibel, yurtdışına gidecek Recep İvedik de peşinden sürüklenecekti. Sonra yabancılarla Recep İvedik arasındaki diyaloglar ne kadar komik olur diye oturup düşündük. Teoride komikti ama pratikte Recep İvedik ile yabancıların arasındaki diyaloğun beklediğimiz kadar komik olamayacağına karar verdik. İkincinin konusu, birincisininkinden bağımsız oldu. Filmi bu senaryoyla çektik. Şunu da söylemeliyim; ikinci filmi çekeceğimiz duyulduktan sonra bana postayla, Recep İvedik'in yeni maceralarını konu edinen 3 bin 200 senaryo geldi. Gözlerime inanamadım. 3 bin 200 kişi oturup bir Recep İvedik senaryosu yazmış. Böyle bir etki bıraktığımız için ne mutlu bize!

KUCAKLARDA SEVİLİYORUM

'Recep İvedik'in bazı izleyiciler tarafından aynı hafta içinde 3 kez izlenmiş olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Gişe rekorları zaten birden fazla izlenmekle kırılıyor. Çünkü Türkiye'de 4-5 milyonluk izleyici kitlesi yok. En fazla 3 milyonluk bir izleyici kitlesi bulunuyor. Bir ***** aynı izleyici tarafından birden fazla izlenirse rekor kırıyor. 'Recep İvedik'in birden fazla izlenmesi iki şekilde açıklanabilinir. Birincisi; filmin çok komik, ikincisi ise; Recep İvedik'in çok samimi bir karakter olması. İzleyiciler 'Recep İvedik'i içine sığdırdı. Hani derler ya; 'Seni içime sığdırasım geliyor' diye... 'Recep İvedik' izleyicide işte böyle bir etki bıraktı... Ben, 'Recep İvedik' ile kucaklara alınıp sevilen bir oyuncu olduğumu hissettim.

Filmde Recep İvedik kadınlar tarafından itici bulunuyor. Ne var ki kadın izleyicilerden de büyük ilgi gördü. Seksi mi bulunuyor yoksa eğlenceli mi?
İri bir cüsseye, kaba saba hareketlere sahip son derece itici bir tip olan Recep İvedik'in kadınların ilgisini çekmesinin nedeni, duygusal bir yönünün bulunması bence. Öyle bir adamın; bulduğu bir kediyi sevecek kadar sevecen olmasıyla, sevdiği kadının evleneceğini duyunca 'Artık sen benim dünya ahret bacımsın' diyecek kadar delikanlılık göstermesiyle kadınları çektiğini düşünüyorum. Böyle erkekler kadınları hep kendine çekmiştir. Recep İvedik; kadınların erkeklerin gücünden, iktidarından, parasından, tipinden önce mert, iyi bir insan ve delikanlı olmasına önem verdiğini bir kez daha göstermiştir. Aslında kadınlar Recep'in delikanlılığına aşık oldu.

Siz ne kadar Recep İvedik'siniz?
Tipim ve davranışlarım hariç her yerim Recep İvedik. Ve Recep İvedik gibi bir adama benzemekten dolayı çevrem de çok mutlu. Keşke herkes Recep İvedik olsa... En azından biraz olsa... Emin olun oldukça keyifli ve barışçıl bir dünyada yaşardık. Aslında herkesin içinde Recep İvedik var, herkes dünyaya Recep İvedik'in duygularıyla geliyor. Sonra onları kaybediyor veya nedense çoğu kişi onu özellikle saklıyor. Hatta öldürmek isteyenler bile var. Düşünün en güzel yanlarını öldürmek isteyenlerin girdiği girdabın derinliğini. Haydi bir kampanya başlatalım, herkes içindeki Recep İvedik'i çıkarsın!

'Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine' ile 'Recep İvedik'in arasında birçok ortak nokta var, farkında mısınız?
Çok ilginç bir durum... 'Muro' ekibinin özel olarak 'Recep İvedik'ten esinlendiğini düşünmüyorum ama evet, iki film arasındaki ortak noktalar çok fazla. Otomobilin kırmızı ve Murat 124 olması, iki karakterin de otomobilden ayakkabılarını atarak inmesi ve sakallı olması ortak hafızaya hitap ediyor.

Şahan Gökbakar'ın 'Recep İvedik'teki en zor işi makyaj. Bunu ben de deneyimlediğim için rahatlıkla söyleyebilirim; yapılması bir saatten fazla sürüyor. Yapışkan yüzü geriyor. Zaman zaman konuşmak zorlaşıyor. Yapışkanın kokusu da bir başka dert. Kılları çıkartmak daha da bir dert. Kıl yapıştırılan yerlerin dakikalarca asetonla ovulması gerekiyor. Filmin çekimlerinde 27 iş gününde sadece makyaja harcanan süre 35 saati geçmiş. İlkinde de öyle. Varın siz düşünün Şahan Göbakar'ın çektiklerini... Çekimlerde yaşanan bir başka sorun da ekibin sürekli gülmesi. Ekip, çoğu zaman gülmekten işini yapmakta zorlanıyor.

Rekor kırmanıza rağmen basitlikle suçlanıp eleştirildiniz. O eleştiriler psikolojinizi ne ölçüde etkiledi?
Böyle bir durumda ya öfkeyle kalkıp herkese laf atmaya başlayacaksınız ya da sakinliğinizi koruyup beklemeyi yeğleyeceksiniz. Ben sakinliğimi korumayı tercih ettim. Çünkü biliyorum ki beğenenlerin sayısı beğenmeyenlerden fazla. Filme rekor kırdırdılar, daha ne olsun? Çıkıp sağa sola laf mı atayım? Asıl basitlik o olurdu.

Eleştirilere hiç mi kızmıyorsunuz?
Faklı işler yapanı ve bunda başarılı olanı kabul etmeyen, belli kalıplar içinde yaşayan, o kalıpların dışındaki her fikri ve çalışmayı başarısızlık olarak kabul eden küçük bir kesim var. Eleştiriler hep o kesimden geldi. Ben de bilinçli olarak onlara cevap vermedim. Çünkü dünyanın her yerinde 10 rakamı 1'den büyüktür. İşin ilginç yanı beni eleştirenler bana oklarını fırlatırken Recep İvedik'leştiler. Recep İvedik'i eleştirirken Recep İvedik'leşenlerin halleri bana onlara cevap vermemekle ne kadar doğru yolda olduğumu gösterdi.

MALİYE BİLİYOR

'Recep İvedik'in sektöre kazandırdığı para ortada. Siz ne kadar kazandınız?
26 sinema salonu izleyici olmadığı için kapanacakken 'Recep İvedik' ile kepenk indirmekten kurtuldu. Ayrıca, yaklaşık 40 milyon YTL hasılat yapan 'Recep İvedik' ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na 5 milyon YTL aktarıldı. Yani bakanlığın bir yılda dağıttığı kredinin yarısını biz verdik. Hesaplamışlar; 'Recep İvedik'in yan ürünlerle birlikte sektöre kazandırdığı para tamı tamına 300 milyon YTL. Şubatta yine hem bakanlığın kasasına 5 milyon YTL sokacağız, hem de sektöre bir 300 milyon YTL'lik girdi daha yapacağız.

Ama "Sizin kazancınız ne kadar oldu?" sorusu yanıtsız kaldı...
Araya o kadar laf karıştırdım, yine unutturamadım demek ki! Yanında işkence aletleri getirmeliydin. Çünkü kazancımı hayatta söylemem. Kazancımı beyan etmek bana yakışmaz. Maliye biliyor ya, yeter!

Biz de bilsek...
Ne yapacaksınız? Yatırım önerilerinde mi bulunacaksınız? Her şeyi bilmek iyi değildir. Başın ağrır sonra. Recep İvedik bile herşeyi bilmiyor.

Faruk Aksoy'dan önce 6 yapımcının 'İzlenmez' diye 'Recep İvedik'i çekmediği doğru mu?
Evet, doğru. 'İş yapmaz' diye beni sepetlediler. Zaten benim televizyon kariyerim kovulmakla başlamıştı. Sanıyorum kovulmama neden olan işlerimin bana başarı getirmesi kaderim. 'Recep İvedik'in kaderi de böyle oldu. 6 yapımcı gezdim, 'Bu film iş yapmaz, bize ufak gelir' deyip beni kapı dışarı ettiler. Ben de en son Faruk Aksoy'a gittim. Faruk Aksoy, filmi çekmeyi kabul etti. 6 yapımcı için kaçan balık balina oldu.

Türk Sineması'nda komedi filmlerinde espiriler arasında uzun mesafeler olur genelde, izleyici de hikayeden kopar. Bu sorun için sizin özel bir çalışmanız var mı?
Benim en fazla kafa yorduğum konu bu. Komedi filmlerinin oldukça ciddi çalışmalar olmasının nedeni de aslında budur. Çünkü espriler arasında mesafe olmaması, var olmak zorunda olan mesafelerin de eğlendirici başka unsurlarla doldurulması için çok ciddi çalışmak gerekir. Benim zamanımın çoğu espriler arasındaki bağlantıları kurmakla geçiriyor.

Ne kadar olduğunu telaffuz etmeseniz de 'Recep İvedik'le büyük paralar kazandınız. Ne var ki yaşam tarzınız yine eskisi gibi. Paraları ne yaptınız?
Benim zaten hayattaki tavrım alçakgönüllü olmaktır. Şöhretin büyüsü içinde kaybolmaktan özellikle kaçınırım, özel hayatımın deşifre olmasından hoşlanmam, içkiyi ve gece gezmelerini sevmem. Kazandığım paraları hava atacağım diye milletin gözüne sokmam. Benim yaşantımdaki güzellikler başkalarının hayatlarında olmayabilir. Olmayana "Bak benim bu kadar param var, her gün paralarımı sayıyorum" diyerek görgüsüzlük yapmam.

Hiç mi egonuz yok?
Ben ne giydiğim kıyafetle, ne bindiğim otomobililerle, ne de oturduğum evle ilgili konuşulmak isterim. Bana, 'Vay be, ne kadar zengin bir adam' demesinler, 'Ne kadar iyi bir çocuk' desinler. Bu ülkede yaşlılarımız maaş kuyruklarında birbirlerinin üzerine basarken hiç kimse spor arabalarını insanların gözüne sokmamalı. Para kazanmak başarıdır. Ama kazandığın parayla görgüsüzlük yapmamak fazilettir. Başarı çoğu zaman görecelidir ama fazilet asla.

Mehmet Çalışkan/Sabah

ensonhaber