Afrika ülkelerinden Malavi'de bir mahkeme, Amerikalı ünlü pop yıldızı Madonna'nın ülkeden ikinci bir çocuğu evlat edinemeyeceğine karar verdi.

Madonna'nın biri Malavili, üç çocuğu var
Yargıç Esmie Chondo, yapılan kapalı oturum ardından, "Madonna'nın evlat edinme başvurusunda bulunmasını reddetmek durumundayım." dedi.
Sızan haberlere göre, Madonna'nın başvurusu ülkedeki ikâmet kuralları yüzünden reddedildi.
Pazar günü Malavi'ye giden Madonna, evlat edinmek istediği 3 yaşındaki Chifundo James ile ilgili kararı dinlemek üzere mahkemede bulunmadı. Madonna'nın kararı temyize götürüp götürmeyeceği belirsiz.
50 Yaşındaki Madonna, Pazar günü Chifundo James'i evlat edinme başvurusunda bulunmuştu.
Associated Press Ajansı, evlat edinmek isteyen kişilerin Malavi'de 18-24 ay arasında ikamet etmeleri zorunluluğu yüzünden Madonna'nın talebinin ger çevrildiğini bildirdi.
Söz konusu yasa, 2006 yılında Madonna'nın evlat edindiği David Banda'yı Londra'ya götürebilmesi için askıya alınmıştı. David Banda ile ilgili hukuki işlemler 2008 yılında sonuçlandırılmıştı.
Madonna'nın bu defaki başvurusu da kabul edilseydi, Chifundo, Malavili David ile Madonna'nın doğurmuş olduğu Lourdes ve Rocco'ya kardeş olarak aileye katılacaktı.
Chifundo, şu anda 3 yaşında olan David'in daha önce bakıldığı aynı yetimhanede kalan çocuklardan biri.
Yayımlanan mahkeme zabıtlarına göre, Madonna Chifundo James'e güvenli bir yaşam sağlayacak durumda olduğunu; çocuğun evlât edinilmesine izin verilmemesinin, Chifundo'yu, aslında önlenebilecek olan zorluklara ve duygusal travmaya maruz bırakacağını savundu.
Bununla birlikte Madonna'nın 3 yaşındaki Chifundo James'i evlat edinme çabaları, çocuğun akrabalarıyla yaşamasının daha iyi olacağını savunan kimi çevrelerce eleştirildi.
Madonna ayrıca sahip olduğu ün ve para sayesinde evlat edinme sürecini hızlandırmakla suçlandı, sanatçının sözcüsü ise bu iddiayı reddetti.
(BBC)