"Annem ve babam bir inci tanesi hiç kırmamaya çalışıyorum

Annem ve babam bir inci tanesi hiç kırmamaya çalışıyorum”


Ünlü şarkıcı Yeliz, 76 yaşındaki annesi ve 84 yaşındaki babasıyla olan sıcak ilişkisini, “Annem-babam benim hayattaki en büyük aşklarım. Arkadaşlık kavr****** paylaşmayı onlardan öğrendim. Onlara bir inci tanesi gibi, hiç kırmadan davranmaya çalışıyorum” diye anlatıyor...

“Bu ne dünya kardeşim”, “Yalan” gibi şarkıları yıllardır dillerden düşmeyen şarkıcı Yeliz, 15 yıl ara verdiği sanat hayatına “Haykırdım sessizce” albümüyle dönüş yaptı. Albümünün yanı sıra geçtiğimiz kış Show TV’de yayınlanan “Şarkı Söylemek Lazım” adlı yarışma programıyla gündeme gelen ünlü şarkıcı, yarışmada bilardo ustası Semih Saygıner’in koçluğunu yapıyordu.

Hüzünlü ve romantik şarkıların şarkıcısı Yeliz’e 57 yıldır evli olan anne ve babasıyla ilişkisini sorduk. Selahattin ve Sevim Eker çiftinin küçük kızı Yeliz, 76 yaşındaki annesi ve 84 yaşındaki babası için “Onlar benim hayattaki en büyük aşklarım” diyor.

• Anne ve babanızla beraber mi yaşıyorsunuz?

Annemle babam Bebek’te oturuyorlar. Ben Caddebostan’da yalnız başıma oturuyorum. İki kedim bana arkadaşlık ediyor. Onlar doğma büyüme Bebekliler. Ben de doğma büyüme Bebekliyim. Ayrı yerlerde otursak da, hiç ayrı yaşıyor gibi değiliz. Onlarla her saniye görüşüyorum diyebilirim. Bütün özel zamanları onlarla yaşarım. Doğum günümde, bayramlarda hep beraber oluruz. Bu yaz beraber tatil yaptık. Annemle Kıbrıs’a gittik.

Onları sırtımda taşısam da haklarını ödeyemem

• Onlarla ilişkilerinizi anlatır mısınız?

Annem-babam benim hayattaki en büyük aşklarım. Onlar olmasaydı bugün burada olamazdım. Hem maddi, hem manevi yönden öyle zor dönemlerim oldu ki... Hep onlar yanımda oldu. Benim için parçalandılar diyebilirim. Ne yapsam, ne etsem de, annemle babamın bana yaptığını ödesem diye düşünüyorum. Ama bunun karşılığını vermek imkansız. Arkadaşlık kavr****** paylaşmayı onlardan öğrendim. Onlara çok teşekkür ediyorum. Onları sırtımda taşısam yine de haklarını ödeyemem. Babam yüksek sesle bağırıp çağırır. Ben de öyleyimdir. Bir anda parlar, bir anda da sönerim. İpe sapa gelmez şeyler için sesimi yükselttiğim oluyor. Ondan sonra da çok üzülüyorum. Onlara bir inci tanesi gibi, hiç kırmadan davranmaya çalışıyorum.

• Herhangi bir sağlık problemleri var mı?

İyiler. Annemin gözünden problemi vardı. Katarakt ameliyatı oldu. Babamda yüksek tansiyon var. Annem ve ben düşük tansiyonluyuz. Onun haricinde Allah’a çok şükür, herhangi bir sağlık problemleri yok. Bu da bana Allah’ın bir hediyesi. İkisi de hiç yaşlarını göstermiyorlar. Annem en fazla 60 gösteriyordur.


• Onların rutin sağlık kontrollerini yapıyor musunuz?

Yaklaşık dört ay önce Bağdat Caddesi’nde, Serap Ezgü’yle bir mağazada alışverişteydik. Telefon geldi, babam arıyordu, sesi çok kötüydü. Annemin düştüğünü haber verdi. Ben de o anda düşüyordum. Nasıl taksiye atlayıp eve girdiğimi bilmiyorum. Annemin yerde hiç tepki vermeden yattığını görünce şok oldum. Hayatımda yaşadığım en korkunç olaydı. Ambülans geldi. Annemi ambülansa taşıdık, hastaneye yetiştirdik. Annemin bütün check-up’ını yaptırdım. İç kulak kaynaklı denge probleminden başı dönmüş düşmüş. Allah’a çok şükür hiçbir şey çıkmadı.

Tek gerçek sevgi, anne ve babaya duyulan sevgidir

• Anneniz ve babanıza duyduğunuz bu bağlılık nereden geliyor?

Çok normal bir şey değil mi? Anne-baba bu. Dünyada anne-baba sevgisine denk bir sevgi yok ki… Koca, sevgili gelir geçer, arkadaş gelir geçer, ama tek gerçek sevgi anne ve babaya duyulan sevgidir. Biz bu terbiyeyi alarak büyüdük. Bizim piyasada annemi, babamı tanımam diyen yok mu? Benim bu tür sözlere hiç aklım ermiyor. Allah’a çok şükür, hem ben, hem ağabeyim çok iyi bir aile ortamında, iyi bir şekilde yetiştirildik. Onun için onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok şanslıyım. Hep ne yapsam da onları memnun etsem diye düşünürüm. Gerekirse onları sırtımda taşırım. Onlardan her zaman hayır duası alıyorum. Onun için de en zor zamanımda Allah hep yanımda oluyor.

• Anneniz ve babanızla beraber vakit geçirdiğinizde neler yapıyorsunuz?

Artık fazla dışarı çıkıp dolaşmayı sevmiyorlar. Gece bir yere gidelim, bir şeyler yapalım istiyorum, ama belki yaşın vermiş olduğu yorgunlukla annem, “Dışarılara çıkamam, kafam gürültüyü kaldırmıyor” diyor. Onların kendilerine göre bir hayatları var. Evlerinde rahatlar. Televizyon seyretmeyi seviyorlar. Kendi arkadaş grupları var. Birbirlerine yemeğe gidip gelirler. Bebek’te yürüyüş yapıyorlar. Babamla rakı-balık muhabbetimiz vardır. O tam bir eski İstanbul beyefendisi. Babamla maç muhabbeti de yaparız. Babam, ben ve ağabeyim hasta Fenerbahçeliyiz. Annem Galatasaraylı olsa da bizden dolayı bunu unutmuş durumda. Sürekli Fenerbahçe yensin diye dua ediyor. Ona Galatasaraylı olmayı yaşatmıyoruz.

• Ünlü bir sanatçı olmak annenizle olan ilişkinizi nasıl etkiliyor?

İlk zamanlar anlamıyordum. Çok şımarıktım. Ben şarkıcı mıyım, talebe miyim, normal bir kız mıyım anlamadım. Aklım havalara gitti. O dönemlerde anne dinlememe, dik kafalılık… Hepsini yaptım. Şimdi baktığım zaman “Çok haksızmışım” diyorum. Anne baba hep haklı oluyor. O zaman görmüyorsunuz. Olgunlaştıkça farkına varıyorsunuz. Hiçbir sürtüşmemiz olmuyor. Arada anlaşamadığımız konular muhakkak oluyor, ama ufak tefek şeyler. Mesela annem, “Bu eteğin boyu çok kısa” veya “Bu kıyafet çok dekolte” diyor. Uç şeylere çok karşıdır. Ben de, “Anne kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz” diye cevap veriyorum. “Ben anlamam kaçıncı yüzyılı müzyılı” diyor. Annemin tutuculuğunu seviyorum. Ancak özel hayatıma, özel ilişkime müdahale etmez. Hiçbir zaman kalkıp bana “Biriyle beraber misin, hayatında kim var?” diye sormaz. Onları utandıracak bir şey yapmayacağımı bilirler. Benim önce kendime saygım var.

Ünlülerin anneleri, ünlü olmaya daha meraklı

• Ünlülerin anneleri diğer annelere göre farklı davranışlar sergileyebiliyor mu?

Bazı ünlülerin anneleri kendi kızlarından daha çok ön planda olmaya bayılıyorlar. Bu duruma hayretler içerisinde bakıyorum. “Anne röportaj var, ne olur gel” diye anneme yalvarırdım. Annemin hiçbir zaman ön plana çıkma isteği, benim yanımda röportaja, televizyon çekimine gelmesi gibi bir durum olmadı. Ama bazı ünlülerin anneleri kızlarından daha çok televizyonda boy göstermeye, en önde resimlerinin çıkmasına bayılıyorlar. Demek ki onların içinde kalmış, kendileri yapamamış, kızlarına yaptırıyorlar.

• Size annenizi hatırlatan bir şarkı var mı?

Bütün anneli şarkılar bana annemi hatırlatır. Ama en sevdiğim Gökhan Tepe’nin “Annem Annem” şarkısı.

• Annenize şarkı sözü yazdığınız oldu mu?

Anneme geçen sene Anneler Günü’nde çok güzel bir şiir yazdım. Tek bir kopyası var, o da annemde.

• Annenizin en sevdiği şarkılar neler?

Etiler’de cuma akşamları Nispet’te program yapıyorum. Programa gitmeden önce mutlaka onlara uğrarım. Onlar da benden kendileri için bir şarkı okumamı isterler. Beni televizyonda, sahnede gördüklerinde, güzel işler yaptığımda çok gururlanıyorlar, mutlu oluyorlar. Babam beni televizyonda her gördüğünde ağlar. Türk müziğini çok seviyorlar. Annem, “Sevemedim Kara Gözlüm” şarkısını çok sever. Sahnede şarkıyı söylerken içimden anneme ithaf ederim. “Şarkı Söylemek Lazım” yarışmasında Anneler Günü haftasında Semih Saygıner’le “Annem” şarkısını okumuştuk. O gece yarışmada o şarkıyı anneme okumuştum.

Cenaze yerine yaşarken evine gelsinler


• Bu yaz Müzeyyen Senar’ı ziyaret etmişsiniz. Onunla da annenize benzer sıcak bir ilişkiniz mi var?

O benim canım. Müzeyyen Abla’yı bu yaz ziyaret ettim. Müzeyyen Abla Bodrum’da yaşıyor. Evine gittiğim zaman daha kimse kapısını çalmamıştı. Bodrum’a uzun zamandır gidemiyordum. Bodrum’a gittiğim zaman ilk işim Müzeyyen ablamı ziyaret etmek oldu. Kızı Feraye’yle de devamlı buluşuyorum. Müzeyyen Senar çok büyük bir hoca. Allah ona uzun ömürler versin. Şu an bütün sanatçıların onun Bodrum’daki evinin önünde elini öpmek için kuyruk olması lazım. Bu dünyadan ayrıldıktan sonra artık geç oluyor. Bizde maalesef cenaze çok kalabalık oluyor. “Çok severdim” diyenler cenazeye geliyorlar. Yaşarken evininin önünün kalabalık olması daha güzel.

• Yaşı ilerlemiş sanatçılardan beğendikleriniz hangileri?

Yaşı ilerlemiş ne demek? Sanatçının asla yaşı olmaz. Ben bugün 25 yaşında sanatçıları biliyorum, 50-60 yaşındaki bir sanatçıyla aşık atması mümkün değil. Benim için sanatçı ölmez. Bedenen ölüyorlar, ama ruhen ölmüyorlar. Benim değişmez isimlerim var. Bunun yaşla da hiç ilgisi yok. İsterse 20, isterse 100 yaşında olsun. Müzeyyen Senar, Kayahan, Muazzez Abacı, Nilüfer, Ayten Alpman benim değişmez isimlerim. Müzeyyen Senar Türk Müziği’nde neyse Türk Pop Müziği’nde de hoca olarak gördüğüm Ayten Alpman’dır. İkisinden de çok şey öğrenmişimdir.


Kaynak:.yaslilikrehberi.org.tr