atv'nin yazlık dizilerinden 'Yalancısın Sen'de iki çocuklu anneyi ekranların sevilen yüzü Feride Çetin oynuyor. İki Genç Kız'daki Behiye ve Hatırla Sevgili'deki Güzide rollerinden sonra, herkes ondan daha popüler projelerde yer almasını beklerken o, komediyi tercih etti.


Kazandığı paranın bir kısmını biriktirmesi için babasına verdiğini söyleyen Çetin'in ileride kardeşleriyle birlikte bir yapım şirketi kurma hayali var. "Film yapmak istiyorum, ama yönetmenlik sabır gerektiren bir iş. Ben zaten işin içindeyim, ama oyunculuktan daha fazla tatmin olmaya başladım." diyor.
Ekranların en sıradışı oyuncularından biri Feride Çetin. Ona aslında nasıl bir unvan yüklemeli bilemiyor insan. Çünkü alışılagelmiş oyuncuların çok ötesinde hayaller ve sorumluluklar taşıyor. 'İki rol keseyim keyfime bakayım.' anlayışı hiçbir zaman yerleşmemiş ona. Aksine herkes 'Sen oyununu oyna gerisine karışma.' dese de o her platformda 'Ben sinemacıyım, bu işin kamera arkasını da bilmem gerekir.' deyip kimi zaman vizörün arkasına, kimi zaman reji odasına, kimi zaman da ışık setine dalıyor. Büyük bir aşk ve öğrenme hevesiyle mesleğine dair öğrendiklerini birer birer not alıyor. Yetmiyor akademik kariyer yapmanın hevesine kapılıyor ve doktora teziyle uğraşıyor. Yaptığı işi böylesine sarıp sarmalayan ve bir yaşam şekli haline getiren Çetin'i şu sıralar yaz ekranlarının sevilen dizilerinden 'Yalancısın Sen'de seyrediyoruz. Bir mahalle ortamında ve aile sıcaklığında çekilen dizide biri erkek, diğeri kız iki çocuk annesi rolünü Feride Çetin üstleniyor. Dizide maaile birbirine beyaz yalanlar uyduradursun biz anne Nazan yani Feride Çetin ile bir araya geliyoruz.
Hatırla Sevgili'deki Güzide rolünden sonra herkes sizden daha popüler işler bekledi, en azından komedi dizilerinde oynayacağınızı tahmin etmiyorlardı; ama geçen yaz oynadığınız Son Ağa da, Yalancısın sen de komedi filmleri.
Gazetecilikten gelmem ve akademik kariyerimin devam etmesinden dolayı beni daha entel dantel biri zannedip yaptığım işlere hayret ediyorlar ama umurumda değil. Komedi bedenle ve mimiklerle yapılan, enerji ve zeka isteyen bir iş. Üstelik bizim dizimiz bir durum komedisi ve romantik komedinin bütün türlerini kullanıyoruz.
Seyirciyi hangi noktalardan yakalıyor peki?
Bir aile hikâyesi olması ilgi çekti. Bir de hiç aşık olamayacak hovarda, çapkın ve aşka tövbe etmiş bir adamla yine aşka kapılarını kapamış ve burnundan kıl aldırmayan bir kadın. İkisinin de kalbi kırık. "Bu kadar zor iki insanın birlikteliği mümkün olabilir mi? Birbirlerini idare edebilirler mi?" dizi bunu sorguluyor. Çünkü zıt kutuplar birbirini çeker ama devam etmeleri kolay olmaz, birinin alttan alması gerekir.
Baştan beri hep kamera arkasına heves ettiniz, senaryo yazdınız, çeviri yaptınız ve yönetmen asistanlığı ile uğraştınız, bu çalışmalar sizi nereye götürecek?
Açıkçası artık yönetmen olmak gibi bir idealim yok. Film yapmak istiyorum ama yönetmenlik çok zor ve sabır gerektiren bir iş. Ben zaten işin içindeydim ama oyunculuktan daha fazla tatmin olmaya başladım. Belki çok ileride yapacağım yönetmenliği. Zaten halihazırda birçok projem var. İlerledikçe, o koltuğu iyice hak ettikçe film yapmam daha iyi olacak diye düşünüyorum.
Meslektaşlarınızın aksine baştan beri hep magazinin ve gece hayatının gerisinde durdunuz, bunun özel bir nedeni var mıydı?
Bu işe başlamadan önce nasıl yaşıyorsam şimdi de öyle yaşıyorum. Benim tek derdim çalışmak. Büyük konuşmak istemiyorum ama kendine güvenmeyen insanlar magazinde yer alıyor, eğer özel hayatınla gündemde isen yaptığın işi çöp olarak görüyorsun demektir. Ben temiz iş çıkarıyorum, hiçbir işe vaktinde gelmemem ya da olay çıkarmam vaki değildir. Yaptığım işe güvendiğim için birinin sevgilisi olmama ya da orada burada gezmeme gerek yok.
Bu duruşunuz diğerlerinin yanında çok abes kaçıyor mu?
Tabii ki. Ama biz büyüklerimizden hep bunu gördük. Türkiye'de en beğendiğim aktörler Çetin Tekindor, Bülent Emin Yarar, Tilbe Saran, Haluk Bilginer... Çocukluğumdan beri takip ederim, hiçbirini sahne ve sinema dışında bir yerlerde görmedim. Zaten benim kendimi anlatmama hiç gerek yok, izleyiciler çok akıllı, her şeyi biliyor.
Çalışacağınız projeleri hâlâ yönetmenine göre mi belirliyorsunuz?
Çok proje geliyor ama gidiyorum yönetmeniyle görüşüyorum ve onunla çalışabileceksem başlıyorum. Kamera arkasına ilgi duymam pek hoş karşılanmıyor ama çekimin hangi objektifle yapıldığını, kamera hareketinin nasıl olacağını sormak dünyada çok olağan bir durum. Çünkü oyuncu ona göre gözlerini dolduruyor, yüzüyle oynuyor veya uzak bir açı ise bedenini ön planda tutuyor.
Peki bir oyuncu olarak Türk sinema sektörünü nasıl yorumluyorsunuz?
Hâlâ bir sinema sektörü yok, sadece ferdi çabalar var, ama televizyonda bir sektör oluştu. Bu da yapımcıların elini sıcak tutuyor ve sinemaya para aktarabiliyorlar. Televizyonda da çalışma saatleri düzenlenmedikçe bu iş çok zor sürecek. Yurt dışında her oyuncu ve teknik ekibin kendi sendikası var ve 8 saatin üzerinde çalışmalarına izin verilmiyor. Son iki yıldır sinemada da birçok genç sinemacı çıktı, güzel işler yapıyorlar ama onlarınki de bireysel çaba. Kimseden destek alamıyorlar.
Kazancınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kazandığım paranın bir kısmı babamlar biriktiriyor. Ailemle yaşıyorum zaten. Üç kardeşiz. Ablam sanat yönetmeni, erkek kardeşim de bu işin okulunu okuyor. İstiyoruz ki iyi bir görüntü yönetmeni olsun. Bir yapım şirketi kurma hayalimiz var, Allah utandırmasın.


Kazandığım parayı yurt dışındaki festivallerde harcıyorum


60-70 yaşına gelsem de bu işi hakkıyla yapmak ve beni sıkmayacak karakterleri oynamak istiyorum. Sinema çok çabuk değişen bir sanat dalı, onu yakalamak için takip etmek durumundasın. Yurtdışına festivallere gidiyorum, kazandığım paraları buralarda harcıyorum. Her yıl dünyada da trendler değişiyor, ülke sinemaları öne çıkıyor, bir tür öne çıkıyor.
***
'Recep İvedik'ler sanat filmlerini finanse ediyor


Recep İvedik'leri eleştiriyorlar ama kesinlikle bu tarz filmlerin yapılması lazım. Ama yaş sınırı konulmalı. Üç-dört yaşındaki çocukların ağzında o küfürlerin duyulması çok çirkin. O film sayesinde iki yıl boyunca sinema sektörü döndü bir sürü film çekilebildi. Ama sinemayı bu tarz filmler ilerletmez, sinema sanattır. Bu filmlerin çekilmesi sanat filmlerini finanse eder.
***
Ailemin istemediği biriyle asla evlenmem

İşten fırsat bulursam bir aile kurmak ve çocuk sahibi olmak istiyorum. Çünkü ben düzgün bir ailede büyüdüm, böyle de bir aileye sahip olmak istiyorum. Bu yaşıma kadar doğru dürüst bir erkek arkadaşım olmadı. Muhafazakâr bir ailem yok ama onların istemediği veya beğenmediği bir kimse ile evlenmem. İyi bir evlilik kadını da erkeği de yüceltir, kötü bir evlilik yapıp risk almak istemem.

ZAMAN