Ramazan geldi, Bodrum boşaldı. Türkbükü esnafı, az sayıdaki tatilciye ‘Son Mohikan’ muamelesi yapıyor. Süreyya Yalçın’ın ünlü locası ise şekerleme yapan garsonlara kaldı

Ramazan yaz sezonunun ortasına denk geldi. "Müdavimleri asla istifini bozmaz" denen Bodrum Türkbükü bile boşaldı. Kimin ne kadar umurunda bilmem. Yine de "Değişik tür bir mahzunluğun fotoğraflarıdır" bunlar diyor, paylaşıyorum sizinle. Daha bir hafta öncesinin Bodrum'unu düşündüm. Hele de Türkbükü'ndekiler aralarına konfeti yerine iğne saçsan, tekini bile yere düşürmeyecek kadar kalabaydı. Lakin şimdi, tekmil müdavimleri çillere yavru oldu dağıldı bu eğlence köyünün.


BOŞ, LOŞ VE NAHOŞ...
Ramazan yaz sezonunun cücüğüne rastlayınca bölge taifesi tamamen paşa gönül rızaları, özgür bireysel tercihleri sonucu zerre 'mahalle baskısı' olmadan boşalttılar ortamı. Yaz boyu oraya gitmeyen gidemeyenlerin ağızlarına sakız, magazin alemlerine kapak, paparazzilere mümbit çalışma sahası, boy bos endam göstermek isteyene doğal vitrin, düzeyli aşklara (!) ortam yaratıcı, piyasa yapmaya zemin olmuş ünlü Türkbükü; şimdi nüfus sayım günlerindeki gibi boş, loş ve tabii ki pek nahoş. Çok çekiştirdik, çok eleştirdik, haklarında çok attık tuttuk malum. Meğer kimler olursa olsun burası da her yer gibi insanlarla güzelmiş. Okullar hala tatil olduğundan sezon güya bitmedi ama Ramazan geldi diye herkes evine döndü. Kıyı boyunca uzanan en 'menşur' mekânların işletmecileri durumdan karamizah üretip: "Bir nevi 'erken boşalma' yaşadık" diyorlar. Hale bakın ki; ikoncan Süreyya Yalçın'ın 75 bin dolarlık locasına şimdi Lola Beach'in yapacak işi kalmamış garsonları yayılıyor.

SON MOHİKANLAR...
Bazı plaj-barlarda boş masalar, sandalyeler, şezlonglar arasında tek tük güneşlenenler var. Bin bir ayak bir yerde haline alıştığımız bu yerlerde, o nadir bedenler 'Son Mohikanlar' gibi duruyor. Türkbükü'nün ünlü ve sevimli beyaz ördek ailesi bile şaşkın... Ani tenhalık yüzünden hâlâ sabahın seher vakitlerindeler sanıp, başlarını 'yarım kanat altı' yaparak uyukluyor. İşin şakası, gırgırı bir yana amatör sosyolog tahlili yaparsam: "Milletimiz eğlenmesini de, gezmesi, tozması, tatilini ve dahi ibadetini de yerine, zamanına göre yapmakta mahir." E daha ne olsun?

SABAH