20 Kasım'da vizyona girmesi beklenen '7 Kocalı Hürmüz'de Nurgül Yeşilçay ve Gülse Birsel gibi pek çok isme oyuncu koçluğu yapan Çetin Sarıkartal: Her rolün üzerine kurulacağı bir temel vardır. Buna 'rolün cini' deriz. İşte ben de oyunculardaki bu cini dışarı çıkarttım

Ünlü yönetmen Ezel Akay'ın '7 Kocalı Hürmüz' filmindeki en büyük yardımcısı Çetin Sarıkartal. Haluk Bilginer'den Müjdat Gezen'e, Gülse Birsel'den Nurgül Yeşilçay'a pek çok kişiye oyuncu koçluğu yapan Çetin Sarıkartal, filmde de küçük bir rol üstlenmiş. Nurgül Yeşilçay'ın öğrenme arzusunun kendisini şaşırttığını, Müjdat Gezen'le çalışmanın ise büyük bir şans olduğunu söyleyen Sarıkartal, Gülse Birsel'in de çok çalışkan olduğunu anlattı. Şu sıralar Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Sarıkartal ile film ve oyuncu koçluğu üzerine konuştuk.

TÜRKİYE'DE BİR İLK!
Oyuncu koçu nedir? Ne iş yapar?
Oyuncu koçu, yönetmenin oyunculuk konusundaki yardımcısı gibidir. Oyuncunun çekime yönetmenin ne istediğini bilerek gelmesini sağlar. Benim Ezel Akay'la yaptığım çalışma da bu kapsamda düşünülmelidir.

Peki Ezel Akay'la işbirliğiniz nasıl başladı?
Bizim Ezel Akay'la mesleki ve eğitime endeksli beş yılı aşkın sıkı bir işbirliğimiz var. Şu anda benim de doçent doktor olarak görev yaptığım Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde konuk öğretim görevlisi olarak çalışıyor Ezel Akay. Ayrıca yine aynı üniversitede kurduğumuz 'Film ve Drama' yüksek lisans programında oyunculara, yönetmenlere, yazarlara ve yapımcılara birlikte lisansüstü eğitim veriyoruz. Artık birbirimizin dilini iyi biliyoruz. O benim ne işe yarayabileceğimi iyi bildiği için böyle bir işe girişti.

Filmde Müjdat Gezen, Haluk Bilginer gibi deneyimli oyuncular var. Böyle kalabalık kadrolu filmde her oyuncuyla tek tek ilgilenmek zor olmadı mı?
Böyle bir çalışma Türkiye'de ilk kez oluyor sanırım. Yine de bu oyuncularla çalışmak hiç zor olmadı. Çünkü benimkisi biraz rehberlik gibi oldu. İzcilerin rehberleri olur ya, ben de oyuncuların kendi yollarını bulmalarını sağladım. Her rolün üzerine kurulacağı bir mastar hali yani temel hali vardır. Biz buna aramızda 'rolün cini' de diyoruz. İşte her rol için o cini dışarı çıkartıyoruz. Böylelikle yeni bir ses ve davranış şekli kazandırıyoruz. Oyuncu kadrosunun kalabalık olmasının da bu filmde avantajlarını gördüm. Çünkü, ben herhangi bir oyuncuyla çalışırken seyreden diğer oyuncular kendi cinlerini çıkarmak için bundan beslendi. Böylece kısa zamanda çok yol kat ettik. Şunu da söylemeliyim: Oyuncuların burada eski öğrencilik yıllarına döndüklerini, o heyecanla kendilerine bir şey öğretmeye çalıştıklarını gördüm. Bu da beni memnun etti.

Filmde sizin de bir rolünüz var değil mi?
Evet. Alman Günter Paşa'yı oynuyorum. Filmdeki rolü çok önemli değil! Bir yerde Almanca suzinak makamında bir şarkı söylüyor. En sonunda da sünnet olup Safinaz ile evleniyor.

KOÇUN DA KOÇU VAR
Sizin ilk oyunculuk deneyiminiz sanırım. Bu anlamda size oyunculardan yardımcı olan oldu mu?
Bunu sorduğunuz iyi oldu. Sete gitmeden önce bu rol için bir çalışma yaptım. Öğrencim Şebnem Hassanisoughi çalıştırdı beni. Ancak, filmin oyuncuları da yardımcı oldular. Başta Nurgül Yeşilçay olmak üzere onlar teklif ettiler. "Bir de sizin cininizi çıkaralım hocam" diye... Eski öğrencim Öner Erkan'ın da çok yardımı oldu. Benim onlara yaptığımın aynısını, onlar da bana yaptılar. Onlardan böyle bir öneri gelmesi çok hoşuma gitti. Beni çok iyi anladıkları için böyle bir öneride bulundular sanırım.

İyi bir oyuncu, iyi bir oyuncu koçu olabilir mi?
Olabilir ama garantisi yok. Oyuncu öğretmenliği ve oyuncu koçluğu, oyunculuktan ayrı iki meslek. Çok çok iyi oyuncular eğitmen ya da oyuncu koçu olamayabilir ancak oyunculuktan haberdar olmayan birisinin de oyuncu koçluğu ya da eğitmenlik yapması zor. Bir eğitmenin ya da bir koçun iyi bir oyuncu olması gerekmiyor. Ama en azından oyuncu yönetmeyi bilmeli.Sabah