“Kanımdaki Barut”a yazar, oyuncu, yönetmen ve dağıtımcı olarak imzasını atan Haluk Piyes, hayatına dair çarpıcı bir itirafta bulundu: “Bu film sadece bir önsöz, anlatacak daha çok şeyim var. Hayatta en zor şey bir erkeğin babasına ‘Seni seviyorum’ demesidir. Ben engeli kaldırdım ve babama ‘Seni seviyorum’ dedim. Klasik bir cevap verdi, ‘O bizim köyde satılmıyor’ dedi!”

“Kanımdaki Barut” projesi nasıl doğdu, senaryosunu ne zaman yazmıştınız?

- Filmi yazalı üç yıl oldu. Çekimlerine de bir yıl önce başladık. Çekimlerin uzun sürme sebebi de yapımcılığında benim olmam. Sonuçta benim asıl mesleğim sosyal danışmanlık, sonra yönetmenlik ve senaryo... En sonda da oyunculuk var. Oyunculuk bir araç benim için. “Kanımdaki Barut” filmini hazırlarken de sosyal danışmanlık mesleğimden beslendim.

Aile içi şiddeti konu alan bir film bu... Sizin ailenizde de böyle bir durum var mıydı?

- Hayır, çünkü anneyle büyüdüm. Kavga edecek bir baba yoktu çevremde...

Babanız hayatta mı?

- Hayatta... Bir de şunu belirtmek istiyorum, bu filmde sadece aile içi şiddet değil daha pek çok konu işleniyor. Olayların ortak noktası ise sevgi eksikliği. Zengin, fakir fark etmez, insanları şiddete iten şeyin sevgi eksikliği olduğunu anlatıyor bu film...

Kendi hayatınızdan da alıntılar var mı filmde?

- Çekimleri Tophane’de yaptık, Almanya’da büyüdüğüm yer hemen hemen orası gibiydi... ışin ilginç yanı büyüdüğüm yerdeki gençlerin jargonu ile Tophane’deki gençlerinki aynı... Oradakiler de “Abi iki papel var mı” diyor, buradakiler de...

KAFAMDA BOKSTAN KALMA BİR ÇATLAK VAR

Almanya’da yaşamak sizi nasıl etkiledi?


- Beni çok etkilemedi, ama etkilenenler var tabii. Üzüldüğüm konu,insanlar iki tarafa da sahip olmayı avantaj olarak göremiyor. Direkt antipati duyup, bulunduğu ortamdan nefret ediyor. Almanların da payı var bunda, çünkü “Bunlar nasılsa geri döner” demiş ve entegrasyonu sağlamamışlar. Dili zorunlu kılmamışlar, gecekondu mahallelerinde oturtmuşlar... Haliyle bu tür uygulamalar çocuklarda öfkeye yol açıyor. Boyun eğmek istemeseler de tüketim toplumuna boyun eğiyorlar. Markalara düşkün olup, Hollywood’u yaratmak istiyorlar. Hızlı para gelmesi için her yola başvuruyorlar.

Siz sanata nasıl yöneldiniz?

- Annem, boks antrenörüm ve öğretmenimin yönlendirmesiyle...

Boks geçmişinizden söz eder misiniz biraz?

- Altı yaşından beri boksla uğraşıyorum. Avrupa ve Almanya şampiyonluklarım var. “Pusat”ı da kendimden yola çıkarak yazdım.

Buna rağmen yüzünüzde pek iz yok...

- Olur mu, ailenin en büyük burnu bende! Bir de kaşımın üstünde bir boşluk var. Kafamda çatlak var yani.

TOPHANELİLER BENİ ÇOCUKLARI GİBİ GÖRDÜ

Bu film için ne kadar bütçe ayırmıştınız?

- Benim için hedef sinemaya çıkması... Bu bir önsöz, daha anlatacağım çok hikaye var çünkü... şimdilik elimdeki bütçeye göre bir başlangıç yaptım. Tophane’de birçok insan gönüllü olarak bana yardımcı oldu. Yüksek bütçelere sahip bile olsanız gidip de Tophane gibi yerlerde kimsenin evini alıp iki hafta kullanamazsınız. Fakat beni oranın çocuğu olarak gördükleri için yardımcı oldular.

Filmin konusu nedir?

- Bir baba, çocuklarının gözü önünde karısını öldürüyor. 15 yıl sonra hapisten çıkınca, çocuklarıyla beraber bir gecekonduda yaşamaya başlıyor. O çocukların bu durumu hazmedip hazmedemediklerinin hikayesi de var filmde, o cinayeti işleyenin psikolojisi de... Cinayete kurban giden kişinin geride kalan yakınlarının olaya bakışının yanı sıra günümüzde şiddete başvuran gençlerin hayatlarını da göreceğiz bu filmde.

Siz sevgiyle mi büyüdünüz?

- Evet, sonuçta annem sevgi yumağıydı. Anadolu’nun sevgi simgesidir ya anneler, benimki de öyleydi doğal olarak.

ANNEM DÜZENLİ BİR İŞİM OLSUN İSTİYOR

Babanızdan hiç bahsetmiyorsunuz?

- O çok özel.

Babanızın eksikliğini hissetmediniz mi hiç?

- İnsanlar önceden sahip olduğu birini, tatmış olduğu bir duyguyu kaybedince arkasından çok ağlar. Fakat bende öyle bir durum yoktu, çünkü hiç yoktu. Hayat böyledir. Birisi gelip size bir tane patlattığında, sizi koruyan biri olmadığı için “Büyüyünce de ben ona bir tane patlatırım” diye düşünüyorsunuz!

Anneniz sizinle çok gurur duyuyordur...

- Komşuların söylediğine göre öyle... Ama her anne gibi o da düzenli bir işim, ailem olsun istiyor.
TÜRK OYUNCULAR ULUSLARARASI STANADARTLARDA DEĞİL
Filmin kadrosunu neye göre belirlediniz?

- Türkiye’deki oyuncular çok büyük oynuyorlar. Uluslararası standartlarda değiller. Bu yüzden kastı seçerken oyuncuların kendilerine yakın hissettikleri karakterleri oynamalarına dikkat ettim. Jülide Kural feminist bir karakteri oynuyor mesela, baba karakterinde de Necmettin Çobanoğlu var. Tophane’de yaşamış birini canlandıracak kimseyi bulamadım, bu yüzden kadroya ben de dahil oldum. Fakat hem oynayıp, hem filmi yönetip, hem de mekan ayarlayınca çok yorucu oldu, ağzımda tükürük kalmadI
BABAMA "SENİ SEVİYORUM" DEDİ "O BİZİM KÖYDE SATILMIYOR DEDİ
Babanız ileride karşınıza çıksa onu affedebilir misiniz?

- Psikopatlık yapmak, birinin kalbini kırmak, birini öldürmek çok kolaydır. Hayatta en zor şey bir erkeğin babasına “Seni seviyorum” demesidir. Ben engeli kaldırdım ve babama “Seni seviyorum” dedim.

O ne dedi?

- Klasik bir cevap verdi ve “O bizim köyde satılmıyor” dedi. Bunun üzerine bir film yapabiliyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın babamla ilgili değil ***** onun verdiği cevapla ilgili. Bu tema üzerinden bir film yaptım.

Siz çocuğunuza “Seni seviyorum” diyecek misiniz?

- Demezsem çocuk sosyalleşemez, ama çok da şımartmamak lazım.Hürriyet