‘Sahte çürük raporu’ çetesinden rüşvetle rapor alarak askerlikten kaçtığı iddia edilen dizi senaristi Ozan Emre Yurdakul, terhis belgesiyle emniyete gitti.

Yurdakul, askerliğini Yalova Hava Birliği’nde yaptığını belirterek terhis belgesini ilgililere sundu, ancak çete üyesi olduğu ididasıyla gözaltına alındı.

TÜRKİYE’yi sarsan “Sahte çürük raporu çetesi” soruşturmasında, rüşvet karşılığı çürük raporu aldığı iddia edilen “Arka Sokaklar” dizisinin senaristi Ozan Emre Yurdakul, askerliğini yaptığını belgelemesine rağmen “çeteye üye olmak” suçlamasıyla gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında, aralarında iş ve sanat dünyasından birçok tanınmış ismin çocuklarının da bulunduğu 52 kişinin çürük raporu aldığı öne sürülüyor.

‘Askerliğimi yaptım’ dedi, ama

Senarist Ozan Emre Yurdakul’a alınan çürük raporunda Hakim Albay Üçok’un devreye girdiği öne sürülmesinden sonra, “Ben askerliğimi yaptım” diyen Ozan Yurdakul, dün sabah avukatı Abdullah Kaya ile birlikte emniyete gelerek ifade verdi. Yurdakul, askerliğini Yalova Hava Birliği’nde yaptığını belirterek, yaklaşık 10 gün önce terhis olduğuna ilişkin belgeyi yetkililere sundu.

Yurdakul’un vatani görevini yaptığı günlerde soruşturma kapsamında telefon dinlemelerine takıldığı ve bu nedenle ifadesine başvurulduğu bildirildi. Askerliğini havacı olarak yapmak için çete lideri Murat Turgay Tepe’den yardım aldığı belirtilen Yurdakul’un Askeri Hakim Uçok’un kızına dizinin bazı bölümlerinde rol verdiği de ortayla çıktı. Yurdakul, ‘çete üyesi olmak’ ve ‘çürük raporu almak isteyenleri çeteye yönlendirmek” suçlamasıyla bugün adliyeye sevkedilecek.

52 kişi aranıyor

9 Ağustos’ta bir e-mail ihbarıyla başlatılan “Çürük operasyonu”nda aralarında hakim Albay Ahmet Üçok’un da bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı. Çürük raporu alan 52 kişi arasında Yurdakul’un da adı geçiyordu. Polisin, haklarnıda yakalama emri çıkarılan 52 ismin tek tek ifadesine başvuracak.
Öte yandan “Karargah Evleri” soruşturmasını yürüten Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, tutuklandıktan sonra gönderildiği Hasdal Askeri Cezaevi’nde ilginç bir buluşma yaşadı. Albay Üçok’un koğuş arkadaşı, “Karargah Evleri” soruşturmasında kendisi tarafından tutuklanan Albay Cengiz Köylü oldu.
hürriyet