'Arka Sıradakiler' dizisinin zengin kızı rolündeki Merve Erdoğan, canlandırdığı karakteri, tipine göre yazdıklarını söylüyor. 18 yaşındaki oyuncu: Hedefimde yurtdışı var

Televizyonda en çok izlenen dizilerden biri olan 'Arka Sıradakiler'in 'Eda'sı, 18 yaşındaki Merve Erdoğan, aslında yıllar önce şöhreti yakalamış bir isim. 10 yıl önce rol aldığı 'Bücür Cadı' adlı diziyle tanınan Merve Erdoğan, artık kendisini oyunculuğa adamış genç bir kadın. Erdoğan'la hedeflerini ve 'Arka Sıradakiler'i konuştuk...

TANJU'NUN KIZIYDIM
Oyunculuğa nasıl başladınız?
Dört yaşında annemin yönlendirmesiyle başladım. İlk olarak Tanju Çolak'ı anlatan 'Kralın Hayatı' isimli dizide Çolak'ın kızını canlandırdım. Sonra birçok dizide oynadım, tanınmam 'Bücür Cadı'yla oldu. Bu arada Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde piyano dersleri aldım. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne gittim. Geçen yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü'nden mezun oldum. Yonca Evcimik Kültür Merkezi'nde Latin dansları dersi aldım. Sadri Alışık Tiyatrosu'na girdim. Bu yıl da Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne başladım.

ZENGİN VE HAVALI!
'Arka Sıradakiler' dizisinde nasıl bir rolü canlandırıyorsunuz?
Dizide çok zengin bir ailenin kızıyken, babasının iflas etmesi sonucu kolejden ayrılıp, devlet okuluna yazılmak zorunda kalan bir kızı oynuyorum. Tipim çok zengin birini andırdığı için o rolü bana uygun gördüler. Yani bende zengin bir hava sezdikleri için dizide böyle bir karakter yazıldı.

Oyunculuktaki hedefiniz neler?
Bu meslekte gidilebilecek en üst noktaya ulaşmak istiyorum. Oyunculuk dışında bir meslek yapmayı hiç düşünmedim. Bu nedenle yapabileceğimin en iyisini yapacağım. Ülkemde iyi bir başarı elde ettikten sonra yurtdışına çıkmayı hedefliyorum. Okulumda bölüm birincisiydim. Bu yüzden beni İtalya'ya workshop'a gönderdiler. Benim için farklı bir tecrübe oldu. Biz burada çok çabalıyoruz ama insanlar İtalya'da rahatlar. Biz öyle yetişmedik, hep yarış atı gibi çalışıyoruz.

Örnek aldığınız oyuncular var mı?
Popülarite günümüzde çok önem taşımaya başladı. Bence günümüzün en popüler oyuncuları Meltem Cumbul ve Zuhal Olcay. Ama bu insanlar boşuna ünlü olmuyor; işlerini o kadar doğru yapıyorlar ki, insanlar onları yüceltiyor.

SABAH