Başından üç evlilik geçen işletmeci Emre Ergani üç ay evli kaldığı son eşi Şebnem Işık ile ayrılığının ardından ilk kez konuştu: Kimse niye başladı diye sormuyor ama niye bitti diye soruyor! Niye başladıysa o yüzden bitti!

Eğlence sektörünün yakından tanıdığı bir işletmeci olan Emre Ergani 4.5 yıl birlikte olduktan sonra üç ay önce evlendiği avukat Şebnem Işık'tan ani bir kararla boşandı. Boşanmanın ardından ortaya atılan 'eşini en yakın arkadaşı ile aldattı' da dahil hiçbir iddiaya cevap vermeyen ve kendini tamamen yeni sezonda hayata geçireceği projelerine adayan Ergani, suskunluğunu Şamdan Plus'a bozdu.


Son günlerde boşanmanız ile gündemdesiniz. Daha önce de başınızdan iki evlilik geçti. Evlilik konusunda başarısız mısınız?
Ben evlilik müessesesini çok beceremiyor olabilirim. Konu evlilik de değil aslında. Son evliliğimi herkes 'üç aylık evlilik' diye değerlendiriyor ama değil! Aslında o, dört buçuk yıl süren bir beraberliğin sonucu. Bir kadınla tanışırsın ve onunla sevgilim diye gezmeye başlar, arkadaşlarınla tanıştırırsın. Kimse "Niye başladı?" diye sormaz. Ama bittiği gün herkes "Niye bitti?" diye sorar. Bunun bir cevabı yok. Niye başladıysa onun için bitti.

Kimi insan belirli bir yaşa geldikten sonra 'evleneyim, ailem olsun' diye düşünür. Sizin böyle hayaliniz oldu mu hiç?
Ben duygusal konularla ilgili hiç hayal kurmadım. Bildiğim gibi yaşadım. Üç kere evlendim ve her biri de yaşamımdaki taşlardır. İş hayatımla ilgili ne kadar şeyi programladıysam özel hayatımda da bir o kadar program yapmadım.

BELKİ DOST KALABİLİRİZ
Memnun musunuz peki?
Memnunum ki buradayım. Hayatımda yaptığım her şeyden memnunum.

Genelde boşandıktan sonra eski eş ile görüşmek ya da arkadaş kalmak erkekler için zordur. Siz bunu becerebilenlerden misiniz?
Şu ana kadar hepsiyle arkadaş kalmayı becerdim. Hayatta her şeyin ilacı zaman. Zaman geçtikten sonra onları eski arkadaşların sıfatına koymaya başlıyorsun. Onu becerebildiğin gün zaten, bir şeyler rahatlıyor hayatında.

Bir daha evlenmeyi düşünür müsünüz?
Ne yaşayacağımı bilmiyorum... Mümkün olduğunca monogam bir hayat yaşadım. Değişik ilişkiler yaşayan playboy olarak ortaya çıkmadım, çıkmak da istemem.

Artık boşandığınıza göre bunu engellemek biraz zor olacak...
Önemli olan onu yaratmamaktır. Ben hiçbir zaman çözemeyeceğimi bildiğim bir problem yaratmadım. Yazılacağımı bildiğim bir ortam varsa ben oradan uzak dururum. Ben işimle anılmak istiyorum. Yazılanlar eğer gerçekse zaten gerçektir ve ben orada dururum. Değilse kapanıp gider.

YANIT VERMEM
Çıkan dedikodulara ve iddialara yanıt vermemek de hayatta bir duruştur ama bu konularda söyleyeceğiniz bir şeyler var mı?
Ben hiçbir ilişkimde, hiçbir dedikoduya cevap vermedim. Duruşumu bundan sonra da değiştirmeyeceğim.

Birçok proje ile yeni bir sezona giriyorsunuz. Sanırım artık işinize kanalize olmuş durumdasınız. Bunlardan en önemlisi de ilk göz ağrınız Nişantaşı Biber Bar. Çok yakın bir süre sonra yeniden açıyorsunuz. Aradan ne kadar zaman geçmişti?
1993 yılında açmış, 1998 yılında da kapamıştım. Epey bir zaman geçti üzerinden aslında; 11 yıl. Gençlik şımarıklığı diye bir şey var. Biber dönemi Havana'lar başladı, daha büyük projelere girdik. Bodrum Havana, İstanbul Havana, yeni restoranlar filan derken, ben şımardım. Orayı kapamam tamamen şımarıklıktı.

Yetmemeye mi başlamıştı?
Küçük iş olarak görmeye başladım Biber'i o zaman... Halbuki küçük değil, en güzel işmiş. Biraz gençliğin verdiği etkiyle maddiyat girdi işin içine. "Bugüne kadar iş hayatı ile ilgili ne hatalar yaptın?" derseniz, benim için en büyük hata, 'Biber'i kapatmaktır. Bir de ben hakikaten hâlâ gerçek bir Nişantaşı aşığıyım..

TANRI BANA HEP İYİ DAVRANDI
Hiç 'keşke' yaşadınız mı hayatınızda? Örneğin, "Keşke burayı da ben açsaydım" dediğiniz oldu mu?
Hayır. İşletmeciler arasında garip bir çekişme vardır ama benim öyle bir tarzım yok. Mesela İzzet Çapa'nın mekanına gittiğimde çok keyif alırım. O bana fikrimi sorar ben ona fikrimi sorarım. Etiler Şamdan benim için hayatımın vazgeçilmezidir. Lucca'da olmak beni mutsuz etmiyor, tam tersi Cem'in çok para kazanmasından mutluluk duyuyorum. Yarışının kendinle olması taraftarıyım. Çevrendeki bir şeyle yarışırsan uzun vadede kaybedeceğine inanırım.

Şanslı bir adam olduğunu düşünüyor musunuz?
Evet, tanrı gerçekten de bana iyi davrandı, hayal ettiklerim gerçekleşti hep.

Bunca geçen sürede Emre Ergani'de ne gibi değişiklikler oldu?
Çok fazla değişmedim hep aynı adamım gibi geliyor. Aynadaki duruşumdan bile bir şey değiştirmedim. Klonlanmış gibi hissediyorum kendimi.Sabah