Afiş' adlı kültür-sanat programını sunan Nefise Karatay: 10 yıl öncesine göre çok olgunlaştım. Artık ayaklarımın üzerinde daha sağlam duruyorum

Yeni sezonda 'Afiş' adlı kültür-sanat programını sunan Nefise Karatay, "Bu camiaya adım attığım 10 yılda çok değiştim. Artık ayaklarım daha çok yere basıyor. Kendimi sürekli geliştiriyorum" dedi. Bir sinema filmi için de hazırlık yaptığını anlatan Nefise Karatay, bu sezon yoğun bir tempo içinde çalışmakta kararlı...

Geçtiğimiz günlerde katıldığınız bir davette baygınlık geçirdiniz. Şimdi nasılsınız?
Herkesin başına gelebilecek bir olayın abartılmasından dolayı çok rahatsızım. Yorgunluktan tansiyonumun düşmesi sonucu gerçekleşen bir olaydı. Hiçbir sağlık problemim yok, oldukça sağlıklıyım.
DAHA İYİYİ ARIYORUM
Mankenlikten oyunculuğa geçen isimler arasındasınız... Ne tür zorluklar yaşadınız?
Bence birçok örnek kişi, bu önyargıyı çoktan yıkmış durumda. Zaten insanlar önyargılı davranacaklarına, önce karşısındaki insanı anlamaya çalışsa gerçeği görecek. Zorluğu elbette oluyor ama zamanla kendinizi gösterdikçe, olumsuzlukları olumlu hale getirebiliyorsunuz. Bu tamamen sizin elinizde...

Oyunculuk konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?
Kendimi sürekli geliştirmeye çalısıyorum. Aliye Uzunatağan'dan drama dersleri aldım. Şimdi başka bir oyuncu koçundan ders alıyorum. Amerika'da da oyunculuk kursuna gittim. Amerika'daki çalışmalar kendime daha çok güvenmemi sağladı. Kendimi hala öğrenen, çalışan ve hep daha iyisini yapabileceğine inanan bir noktada görüyorum. Daha iyisi için uğraşıyorum.

10 sene önceki Nefise ile şimdiki arasında ne farklar var?
10 sene öncesinde daha bu camiaya yeni adım atmış biriydim. Şimdi ayakları çok daha sağlam yere basan, ne istediğini bilen ve bunun için çok çalışıp emek harcayan bir Nefise var. Daha çok bilinçlendim. Oyunculuk yapmaya da 10 sene önce başladım ve aldığım eğitimlerle sürekli kendimi geliştirerek ilerlemeye çabalıyorum.

HEYECANLANIYORUM
İyi bir oyuncu olmak için güzel olmak kesin kural mıdır yoksa olmasa da olur mu? Siz güzelliğinizden dolayı avantaj veya dezavantajlar yaşadınız mı?
Güzellik şart diye bir durum asla söz konusu değil. Bu tamamen ekstra bir avantaj diye düşünüyorum. Hatta bazı roller için güzel olmanın dezavantajı bile oluyor. Rol gerçekliğinden uzaklaşabiliyor. Ben güzellik değil, emek ile bir şeyler yapmak için uğraşıyorum.

Sinema filmi projenizden söz eder misiniz biraz?
Şu anda halen görüşme halinde olduğumuz için rol konusunda bir açıklama yapmak istemiyorum ama oldukça heyecanlanıyorum. Ayrıca CNNTürk'te 'Afiş' adlı programı sunuyorum. Bu program benim için kariyerimde bir dönüm noktası. Aslında aynı anda daha farklı tarzlarda da program teklifleri geldi ama ben gündüz kuşağı kadın programı sunmak yerine, kendimin de keyif alarak çalışabileceği bir program sunmayı tercih ettim.

'Afiş' programına erkek arkadaşınız sayesinde başladığınız iddialarına ne diyorsunuz?
Bu saçmalıklar yerine işimi nasıl daha iyi yapabileceğimle uğraşıyorum. Bu programa çok emek veriyorum ve söylentiler beni üzüyor...

Sabah