Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko, iş dünyasının stres yüklü, yorucu temposundan deniz altında geçirdiği dakikalar sayesinde uzaklaşıyor. Dalış tutkusu çocukken başlayan Hakko, dive master brövesi sahibi. Ama asıl ilgi alanı, eski dalgıç kıyafetleri. Hakko, 20 yıldır dalgıç malzemeleri koleksiyonu yapıyor. Evinin çatı katını kaplayan 400 parçalık koleksiyonunu da bugünlerde İstanbul Deniz Müzesi'nde sergiliyor. 30 Kasım'a kadar açık kalacak olan 'Tarihi Dalgıç Malzemeleri' sergisinde 200 parça yer alıyor. Hakko, Robb Report dergisine konuştu...

Nerelerde dalmayı seviyorsunuz?
Yırtıcı ve volkanik yapısıyla Hawaii ve adaları. Sıcak suları, mercan ve balık çeşitleriyle Kızıldeniz ve daha fazla akıntı dalışı yapabilme imkanı sunan Maldivler. Türkiye'de de çok güzel yerler var. Örneğin Kaş'ta su çok berrak, görüş mesafesi çok iyi. Bodrum ve Saros'u da eklemeliyim.

DALIŞ KULÜBÜ ÖNEMLİ
Gittiğiniz yerlerde kalmayı tercih ettiğiniz oteller var mı?
Benim için otelin bünyesinde bir dalış kulübü olması çok önemli. Örneğin Kızıldeniz'de kaldığım otelin böyle bir imkanı yoktu. Bizi sabah saat altıda alıp dalacağımız yere götürüyorlardı. Zamanı iyi kullanmak için kolayca ulaşabileceğim bir dalış merkezi olmasını önemsiyorum.

Koleksiyonunuzun en değerli parçaları hangileri?
Burada 1800'lü yıllardan itibaren Amerika, Rusya, İngiltere ve Kanada'da kullanılmış dalgıç başlıkları, ayakkabılar ve çeşitli dalış malzemeleri sergileniyor. En değerli parça 1870 yapımı Cabirol derin su dalış başlığı. Sınırlı üretimin nadir örneklerinden biridir.

Parçalar çok büyük. Zor bir koleksiyon gibi görünüyor. Nasıl saklıyorsunuz?
Evet, kaldırmak, yerleştirmek, temizlemek çok zor. Örneğin başlıkların her biri 15-20 kilo ağırlığında. Evimin çatı katı küçük bir müze gibi. Tulumbaları ise evin giriş katında bir bölümde sergiliyorum. Ancak ileride sualtı ve amfora müzesi açmak istiyoruz. Sahil belediyeleriyle irtibat halindeyiz. Böyle bir müzeye ihtiyaç var.

Siz hiç bu tarihi dalgıç kıyafetleriyle dalmayı denediniz mi?
Evet. Bu kıyafetlerle bir dalgıcın sualtına inebilmesi için birkaç kişiye ihtiyacı var. Giydireceksin, tulumbayı pompalayacaksın, çıkarken yardım edeceksin... Çok teferruatlı bir iş. İngiltere'de bu organizasyonu yapan bir şirket var. Onların yardımıyla Thames Nehri'nde üç metre suya daldım. Hiçbir şey görünmüyordu. Hareket etme imkanı neredeyse yoktu. Bir astronot gibi ilerliyordum. Hiç kolay değildi. (Rob Pepport/Ekim sayısı)

DALMAYA 10 YAŞIMDA BAŞLADIM
Tarihi dalgıç malzemeleri koleksiyonunuz nasıl oluştu?
Benim tutkum derin mavi. 25 senedir dalıyorum. Aslında sualtıyla ilk kez 1965'te Büyükada'da tanıştım. Daha 10 yaşımdayken dalmaya başladım. Birinci brövemi de 1984'te aldım. Zaten dalgıç olmasaydım bu koleksiyon da olmazdı. Dalmak benim yaşam biçimim. Hücrelerim suyun altında daha rahat oluyor. Karada kendimi o kadar iyi hissetmiyorum. Suyun altı farklı bir gezegen sanki. Bunu dalmayanlara anlatmak çok zor. O sessizliği yaşamak... Kendi nefesinizi dinlemek...


Sabah