'72. Koğuş' adlı oyunda rol almaya hazırlanırken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Nihat Nikerel'in yerine gelen Ali Tutal: Ben şimdi Nihat Nikerel 2'yim, başka şubemiz de yoktur!

Sadri Alışık Tiyatrosu, yeni sezona Orhan Kemal'in ünlü romanı '72. Koğuş'la başlıyor. Yavuz Bingöl, Kerem Alışık ve Azra Akın gibi isimlerin rol aldığı oyunda, geçtiğimiz ay kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Nihat Nikerel'in oynadığı 'Kara' rolü ise Ali Tutal'a miras kaldı. İlk gösterimi 8 Kasım Pazar günü Akatlar Kültür Merkezi'nde yapılacak oyunun provalarına başlayan Tutal; Nihat Nikerel'i, oyunu ve rolünü anlattı...

Nihat Nikerel'in rolünü nasıl devraldınız?
Nihat kardeşimle biz Şişli'de üç-dört sene aynı apartmanda oturduk. Her gün değil ama sık sık görüşürdük. 15 senelik bir arkadaşlığımız vardı. Oyunda 'Tavukçu' rolünü oynayan Fuat Onan'la Nihat'ın cenazesinde karşılaştık. Bana 'Nihat Ağabey bizimle '72. Koğuşu' oynuyordu' dedi. Ben de 'İhtiyaç falan varsa geleyim. Para mara da sormam' dedim.

Çalışmalara ne zaman başladınız?
Onlar üç haftadır çalışıyorlarmış. Ben de kendimi onlara yetiştirebileyim diye hemen çalışmaya başladım. Aslında role yabancı değilim. Sinemada da 'Kara' rölünü ben oynamıştım.

Nihat Bey öldüğünde ne hissetiniz?
Öldüğünde bütün metabolizmam bozuldu. Şiirle uğraşan insanları çok seviyorum ben. Can arkadaşım, ağabeyimdi benim...

Peki oyundan para almayacak mısınız?
Almayayım dedim ama almamı istediler. 'Mukavele var, şu var, bu var... Oyuncular ne alıyorsa, sen de onu alacaksın' dediler. Bir de iyi oynarsak inşallah, kardeşimizi mezarında hoşnut bırakırız.

Nihat Nikerel'le ilgili sürprizler olacak mı oyunda?
Tüm oyunlar onun anısına oynanacak. Prömiyer günü de anma töreni yapılacak. Ben de kendi adıma onu bir-iki kelime anmak isterim o gün.

'Kendimi bu oyunda kuma gibi hissettim' demişsiniz...
Ölen adam için kuma olmaz da, 'ben öldürmedim onu' anlamında söyledim. Sakın farklı anlaşılmasın! Ben şimdi Nihat Nikerel 2'yim, başka şubemiz de yoktur! Biz birlikte ağabey-kardeş oynamayı çok istiyorduk, olmadı bir türlü...

Birlikte rol aldığınız bir yapım var mıydı?
Bir, bir buçuk ay önce TRT1, trafikle ilgili 25-30 dakikalık skeçler çekti. Nihat Abi'yle birer bölümde oynadık ama birlikte oynayamadık. Çok iyi, çok hareketli biriydi. O ölmeden önce birlikte geziyorduk.Kaynak: Sabah