Bir dönemin bebek yüzlü mankeni Berke Hürcan aradan geçen yıllarda, ikili ilişkilerde kaçırdığı fırsatlar için çok üzülüyor. İlişki konusunda kendisini başarısız bulan Hürcan: Keşkelerim var! Şimdiki aklım olsa evlenip çocuk yapardım...


Yıllar önce uzun saçlı, bebek yüzlü erkek manken olarak tanıdığımız Berke Hürcan ardından Manhunt International'da ikinci oldu. Mankenliği bırakan Hürcan, oyuncu olarak kendini ispat etti. En son, 'Ey Aşk Nerdesin' adlı dizide rol alan Hürcan, Cosmopolitan dergisine kendisini ve hayata bakışını anlattı...

Mankenliği neden bıraktınız?
Yıllar önce RTÜK'ün aldığı bir kararla artık haberlerde, magazin programlarında bahsi geçen markaların görünmeleri yasaklandı. Ben de işte o gün 'bu programlarda bizleri, markaları göstermezlerse mankenlik işi biter' diye öngörüde bulundum. Gerçekten de öyle oldu. Ben modelliği en çok saygı duyulan zamanında yaptım. Şimdi modellik, şarkıcı ya da oyuncu olmadan önceki basamak gibi görülüyor.

TEKNİK SERVİSE BEN GİTMİYORUM!
Çekimleriniz olmadığı zaman günleriniz nasıl geçiyor?
Ailemin firmasının pazarlama bölümünde çalışıyorum, hâlâ da çekimim olmadığında, oradayım. Annem ve babam iç mimar. Caddebostan'da 'Fatoş-Semih Hürcan' adıyla mobilya alanında faaliyet gösteren bir aile şirketimiz var.

Müşteriler mağazada sizi görünce şaşırıyorlar mı?
Esas sit-com'lar orada yaşanıyor. Sattığımız ürünlerimiz arasında, ihtiyaçlara göre tasarlanabilen sürgülü kapaklı dolaplarımız var. Bazen ben de mağazaya gelen müşterilere bu dolapların demo tanıtımını yapıyorum. Tabii beni görünce ufak bir şaşkınlık yaşıyorlar, dolap yerine sürekli bana bakıyorlar. Zaten önünde sonunda neler yaptığımla ilgili sorular soruyorlar. Ben de kısaca anlatıyorum. Ama tabii bazen abartılı durumlar da gerçekleşebiliyor. Mesela yıllarca bozulmayacak dolapta bir-iki günde sorun çıkıveriyor, bizi arıyorlar ve ısrarla servise kimin geleceğini soruyorlar. Bu tip olaylar yaşıyoruz. Tabii ki ben gitmiyorum teknik servise. Buradan da açıklayayım: Ben şirket ortağıyım, teknik servise gitmiyorum.

Bir mekana girince herkes size bakar mı?
90'lı yıllarda herkes bakardı. Şimdi 'Acaba o mu' diyenler oluyor, genelde birbirlerine soruyorlar. Bu tür sosyal ortamlarda tek korktuğum şey iftiradır. Mesela bir mekanda sevgililer beraberlerdir ve bir şekilde ben oraya girdikten sonra kavga edebilirler; işte ben bunu sezebiliyorum ve bundan çok rahatsız oluyorum. Niye başkasının mutluluğuna engel olayım? Ya da o çocukla niye rakip olayım ki?

KUSURLARI GÖRMEYE BAŞLIYORSUN
'Ey Aşk Neredesin?' dizisi çok güncel bir konuyu işliyordu, 30'lu yaşlarında olan evlenmemiş insanların hayatlarını anlatıyordu. (Dizi bitti) Siz bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Konu gerçekten çok güncel. Benim çevremde de 30'lu yaşlarında evlenmemiş kızlar ve erkekler var. Erkeklerin benim gibi 35'e geldikten sonra evlenmeleri zorlaşıyor. Kadınların da 30'dan sonra zorlaşıyor. Bence ekonomik bağımsızlıkların belli bir noktaya gelmesi, insanın kendi kendine yetebiliyor olması, seçimlerin artması bu durumu etkileyen faktörler arasında. Ayrıca entelektüelliğin artması da önemli. Sonuçta, aydınlığın arttıkça daha azıyla yetinmez daha fazlasını istersin. Tabii fazlasına yöneldikçe de yelpazen daralıyor. O zaman da yalnızlığa doğru gidiyorsun. Şansın varsa doğru zamanda doğru insanla buluşursun, işler yürür. Ama tabii sadece evlenmek ya da çocuk doğurmuş olmak için evlenmeye karşıyım. Dik duran, kendi işine saygı duyan bir kadının yalnız olması kötü bir evlilik yapmasından çok daha iyi. Çok şey yaşadığın zaman en iyisini bulmaya çalışıyorsun. Kusurlara bakmaya başlıyorsun. Etrafımdaki birçok erkek ve kadın hep bu sebeplerle yalnız kalıyor.

Sizde durumlar nasıl?
Evet, ben de kendi adıma çok başarılı sayılmam. Şu an dört-beş çift yakın arkadaşım var, evliler ve çok da mutlular. Hepsinin çocukları bana 'Amca' diyor. Aslında, şu anda çocuğum olmasını isterdim. Her bekar erkeğin içinde keşkeler vardır. Biz bazı güçlü görünmeye çalışan erkekler ortalıkta ağlamayız ama eve gidince ağlarız; 'Ah be ah' deriz. Bu da hayatı renkli ve farklı yaşamanın getirdiği dezavantajlardan biri.

GERÇEK AŞKI KAÇIRDIM GALİBA
Bir röportajınızda hep seçilen taraf olduğunuzu söylemişsiniz. Ne demek istediniz?
Acı olan şey bunu bana yıllar önce bir kız söylemişti. 'Çok şanssızsın aslında. Çünkü sen hiç bir zaman seçemeyeceksin, hep seçileceksin' demişti. Ben hep seçilen olduğumu yıllar sonra anladım. Çok ağır bir tecrübe oldu. Ben istediğim kadını seçemiyorum. Açıkcası elde etmek için de pek çabalamıyorum.

Hiç 'Hayır' diyen olmadı mı yani size?
Evet, oldu. Beğendiğin seni istemezse de hayat devam eder; ıssız adam olmaya devam edersin. Sonuç değişmiyor çünkü. Sonra seni biri seçer, 'Bir denesek mi' dersin. O kötü bir şey. Daha vasat bir duygu. Grçek aşk duygusu değil.

Gerçek aşkı bulamadınız mı?
Birkaç kere oldu. Onları da kaçırdığımı düşünüyorum şimdi. Bugünkü aklım olsaydı, o zamanlar çoktan evlenmiş olurdum. Hayatımda en büyük inanç şu; ne yaparsam yapayım doğmamış çocuğum için yapıyorum. Çocuk için elbette evlenmek lazım, yani daha cesur olup, bir kişiyi içinize almak gerekiyor.

Kaynak: Sabah