'Korolar Yarışıyor' yarışması ile keşfedilen 17 yaşındaki İrem Sultan Cengiz, rolünü canlandırırken zorlanmadığını söyledi ve ekledi: Çünkü dizi kendi yöremde çekiliyor. Bu olayları zaten birebir yaşıyoruz


Nehir Erdoğan, Orhan Kılıç ve Emre Kızılırmak'ın oynadığı, bir aşk öyküsü ekseninde, törelerin baskıcı yüzünü, terörü ve kültürel farklılıkların yarattığı problemleri konu edinen 'Aşk Bir Hayal'in çekimleri tüm hızıyla Mardin'de devam ediyor. Dizide 'Güle' karakterini, Mardin Kızıltepe Atatürk Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki İrem Sultan Cengiz canlandırıyor. İrem, lisede okurken nasıl oyunculuk teklifi aldığını, hayallerini ve rolünü anlattı.

YARIŞMADA İKİNCİ OLDUK
Mardin'in Atatürk Lisesi'nde öğrenciyken bir anda dizi oyuncusu oldunuz? Biraz anlatır mısınız?
Özel bir televizyon kanalı, 'Korolar Yarışıyor' adlı bir yarışma programı düzenledi. Sesim güzel olduğu için okul korosundayım. Okulum bu yarışmaya katıldı. Ekip olarak ikinci olduk. Yarışmayı düzenleyen organizasyon benimle bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme sonucunda, Erler Film ile anlaştım. Ardından da Erler Film'in projesi olan 'Aşk Bir Hayal' dizisinde oynamaya başladım. Dizide, Macit Sonkan'ın oynadığı 'Peyman Ağa'ın oğlu 'Vahad'ın eşi 'Güle' karakterini oynuyorum.

Aileniz sizi destekliyor mu?
Ailem, oyunculukta ve ses sanatçılığında başarılı olmamı çok istiyor. Bu konuda bana inanılmaz destek veriyorlar. Doğu'da yaşamamıza rağmen kalabalık bir aile değiliz. Babam ticaret ile uğraşıyordu. Bir kırtasiye dükkanımız vardı ama ekonomik kriz nedeni ile işlerimiz bozulunca, kırtasiye dükkanını satmak zorunda kaldı. Babam şu an bir iş yapmıyor. Annem ev kadını... İki ablam var. İkisi de üniversitede... Biri eczacılık, diğeri ise hemşirelik yüksek okulunda okuyor. Ailenin en küçüğü ise benim. Ben de, oyunculuk yaparak aileme maddi bir katkı sağlamak istiyorum.

Oyunculuğa alıştınız mı?
Kaliteli ve iyi bir ekiple çalışmam bana yardımcı oluyor. Rolümü oynarken zorlanmıyorum. Dizi zaten kendi yöremde çekiliyor. Benim yaşadığım kültürü yansıtıyor. Töre baskısını ve terörü zaten hepimiz yaşıyoruz. Bunun yanı sıra, tüm oyuncular ve set ekibi bana yardımcı oluyorlar. Oyunculuğu çok sevdim ve bu alanda başarılı olmak istiyorum. Bunun için de eğitim alacağım. Oyunculuğumun yanı sıra müziği de bırakmayacağım. Müziği ve oyunculuğu birarada götürmeyi düşünüyorum.

EĞİTİM ALACAĞIM
Bu diziden sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?
Ben şu an Kızıltepe Atatürk Lisesi 3. sınıf öğrencisiyim. Öncelikle eğitimimi tamamlayacağım. Daha sonra konservatuvar okuyup, oyunculuk ve ses eğitimi alacağım.


Sabah