İki yaşındayken babasının hayalleri peşinden ABD'ye giden Robert Şefik Peltekçi, rap aleminde idol olma öyküsünü Yeni Aktüel'e anlattı: Ünlü basketbolcu Shaquille O'neal'a 19 yaşımdayken pırlantalı gözlük yaptım, sonra da şansım açıldı


Rap'çilerin zengin, parlak ve havalı görünmek için birer servet harcadıkları mücevherleri, Robert Şefik Peltekçi adında bir Türk'ün imzasını taşıyor. 32 yaşındaki Peltekçi, Usher ve Snoop Dog gibi hiphop'çıların yanı sıra ünlü oyuncular için de mücevher tasarlıyor. Rap aleminde 'Robb Jewels', Hollywood starları arasında ise 'Robb Diamonds' diye tanınan Şefik Peltekçi; başarıya giden yolculuğunu, Yeni Aktüel dergisinden Ürün Dirier'e anlattı.

PIRLANTALI GÖZLÜK YAPTIM
Kapalıçarşı'da kuyumculuk yapan babam Fehmi Peltekçi ben iki yaşındayken hayallerinin peşinden Los Angeles'a gitti. Bir daha da İstanbul'a dönmedi. Bizi yanına aldıktan sonra L.A.'nin merkezinde küçük bir kuyumcu dükkanı açtı.

19 yaşımdayken Los Angeles Lakers basketbol takımının siyahi yıldızı Shaquille O'Neal'a hayrandım. Lakers şampiyon olursa, Shaq'e hediye etmek üzere gösterişli ve pırlantalı bir güneş gözlüğü tasarlamaya karar verdim.

Babamın atölyesinde oturup dört-beş ay boyunca o güneş gözlüğünü yapmak için uğraştım. Ama Shaq'e nasıl ulaşacağımı bilmiyordum. Bir gece kulübünde Lakers'ın diğer ünlü oyuncularından Rick Fox'un kardeşiyle tanıştım. Birkaç hafta sonra da Shaq ile tanıştım.

LAKERS TAKIMI İLE TAKILDIM
Lakers şampiyon oldu ve ben de, o 20 bin dolarlık gözlüğü Shaq'e hediye ettim. 'Robb Jewels'ın ruhu galiba o gün doğdu... Rap şarkıcısı da olan Shaquille O'Neal, pırlantalı gözlüklerini birkaç klibinde kullandı. Basına röportaj verirken de gözlüklerini takmayı ihmal etmedi.

Gece kulüplerinde Lakers oyuncularıyla takılıyordum. Bu sayede Leonardo DiCaprio, Paris Hilton ve Snoop Dog gibi ünlülerle de tanıştım. Herkes benden kendisi için de bir mücevher tasarlamamı istemeye başladı...

Lakers aracılığıyla NBA'deki diğer yıldızlarla da tanıştım. Ardından da rap'çiler geldi. Onlara gösterişli kolyeler, bileklikler, saatler tasarladım. Bazı mücevherleri kliplerinde takmaları için ödünç verirdim. Ben onlara böyle iyilikler yaptıkça onlar da bana arkadaş çevrelerinden yeni müşteriler yolladı.

RAP'ÇİLER BÜYÜK TAKI SEVER
Rap'çilerin çoğu hayata çok düşük seviyeden başlamıştır ve hayatta kazanmış gibi hissetmek için pırlanta takarlar. Tüm servetlerini pırlantaya yatırırlar. Yeni çıkan rap'çiler daha büyük, daha parlak takılar isterler. Ünlendikçe ve kendilerine güvenmeye başladıkça mücevheri de azaltırlar.

İşlerim büyüyünce babamın atölyesi bana dar geldi. Kendime Beverly Hills'te iki katlı muhteşem bir dükkan açtım. Sadece rap'çilere değil Hollywood yıldızlarına da mücevherler tasarlıyorum. Tabii onlarınki normal boyutlarda oluyor...Sabah