20 yıldır Paris'te yaşayan; 'Kış Masalı'nın yönetmeni Gül Oğuz'un görür görmez "İşte Masum bu" dediği Fırat Çelik: Dizinin masalsı yönünü çok sevdim. Oyunculuğumla anılmak, bu işten alnımın akıyla çıkmak istiyorum


Kış Masalı' adlı dizide 'Masum' karakterini canlandıran Fırat Çelik, hem oyunculuğu hem de ABD'li oyuncu Matthew McConaughey'e olan benzerliğiyle çok konuşuluyor. 20 yıldır Fransa'da yaşayan Çelik, altı ay önce, rol aldığı 'Hoşgeldiniz' filminin, İstanbul Film Festivali'nin açılış filmi olması nedeniyle, tam 15 yıldır gelmediği memleketine gelmiş. Dizinin yönetmeni Gül Oğuz'la da bu festival sayesinde tanışmış. Karşısında Çelik'i gören Oğuz, "İşte aradığım Masum bu" deyince, yakışıklı oyuncu kısa bir süre sonra kendini 'Kış Masalı'nın Bursa'daki setinde bulmuş... İşte Çelik'in Fransa'dan Türkiye'ye uzanan oyunculuk macerası...

BARMENLİK YAPMIŞ
Oyunculuktan önce Paris'te nasıl bir hayatınız vardı?
Bir süre konservatuvarda eğitim aldım. Ama hemen oyuncu olamadım. Başka meslekler yaptım. Çünkü Avrupa'da oyuncu olmak çok zor. Türk olmaktan kaynaklanan sıkıntılar yaşadım. Ayrıca orada çok yakışıklı ya da çok güzel olmanız bir şey ifade etmiyor. Ama sonunda kendimi kabul ettirdim.
İnşaat işçiliği ve barmenlik yaptığınızı okumuştum...
Evet! Bu İbrahim Tatlıses'in kariyeri gibi oldu; inşaattan sahnelere... Tabii ki öyle değil ama para kazanmak için ben de her oyuncu gibi ek işler yaptım.
Peki oyunculuğa geçiş sürecinizden biraz bahseder misiniz?
Bir gün oturduğum semtte, yönetmen Thierry Harcourher'la karşılaştık. Oyuncu olduğumu söyleyince "Bir projem var, sen uygun olabilirsin ama oyunculuğunu bilmediğim için biraz beraber çalışalım. Önce kendini iyi tanı, sonra sana verdiğimiz karakteri canlandır" dedi. Ben bu adamla bir yıl boyunca, her gün kendi üzerimde çalıştım. Kendimi tanıdıktan sonra oyunculuk benim için aşka dönüştü.
'Hoşgeldiniz' filminin İstanbul Film Festivali'nin açılış filmi olması nedeniyle İstanbul'a geldiniz.... Sonra da 'Kış Masalı' dizisine dahil oldunuz.
Kuş gibiyim, proje sağlam olursa başka bir ülkeye de gidebilirim. 'Gidip ülkemde de çalışayım, bakalım neler oluyor?' dedim. Yıllar sonra kendimi plansız şekilde burada buldum. Nereden nereye.
Yönetmen Oğuz sizin için "İşte Masum" demiş. Siz senaryoyu okuduğunuzda ne düşündünüz?
Çok beğendim karakteri... Daha ilk bölümün senaryosunu okurken, ikinci bölümü merak etmeye başladım. Masalları severim, bu dizinin de masalsı yanı var.
Nasıl bir adam peki 'Masum'?
Yurtdışında okuyup memleketine dönmüş; akıllı, dürüst, saf, aynı zamanda deli bir adam...

MASUM BEY ÇOK İYİSİNİZ!
Altı ay öncesine kadar kimse sizi tanımıyordu. Ya şimdi?
Bir hayran kitlesi oluştu, sağ olsunlar. Yolda "Masum Bey çok iyisiniz" gibi yorumlar geliyor.
Fırat değil Masum Bey yani...
Evet, ama bu çok güzel bir duygu. Beğenildiğini hissetmek, birinin size 'Masum' diye seslenmesi muhteşem! Fransa'da tepkiler sakindir. Ufaktan bir 'bravo' derler ve çok göze çarpmazsınız. Burada insanlar daha samimi, gelip sarılıyorlar.
Matthew McConaughey'e benzerliğiniz de çok konuşuluyor.
Bu muhabbeti sevmiyorum. Bu benzerlikten ziyade oyunculuğumla ilgili soruların sorulmasını tercih ederim. Ya da 'McConaughey'e benzerliğiyle dikkat çeken' gibi sözlere gerek yok. Benzetsinler ama oyunculuğumla anılmak isterim.

DİLİMİ DÜZELTEBİLMEK İÇİN ÜÇ AY TÜRKÇE ÇALIŞTIM!
Altı ay öncesine kadar Türkçeniz nasıldı?
Türkçem aslında çok kötüydü. Gül Oğuz'la konuşup anlaştıktan sonra, üç ay Türkçe çalıştım ve Gül Hanım'ın karşısına çıktım. Bana "Karşımda başka biri var" dedi.
Paris'i özlediniz mi?
Tabii ki; orada evim var, arkadaşlarım var. Hayatım orada ama buradaki insanlar Fransa'yı aratmadı. Bana abla-kardeş olduyar. Hepsiyle çok iyi anlaşıyorum. O yüzden çok mutluyum.
Ya aşk ve evlilik?
Evlilik için daha erken... 28 yaşındayım, daha yaşanacak şeyler var. Bir de bu meslek zor. Her gün başka bir yerdesin. Ama bir gün karşıma biri çıkarsa, kalbim çarparsa beklemem, evlenirim. Kısmet bu iş. Ama aşık olmak çok güzel!
En son ne zaman aşık oldunuz?
Üç sene oldu. Yaşadığımız çok güzel bir aşktı.
Peki kariyer olarak nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz?
Tabii önce 'Kış Masalı' var. Bu işten alnımın akıyla çıkmak istiyorum. İlerisi için de Türkiye'de bir film çekmek istiyorum. Çünkü Türk Sineması'nı çok seviyorum. Burada anlatılacak çok şey var ama maalesef destek yok. Herkes kendi çabasıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Karşıma iyi bir proje çıkarsa, severek oynarım...Sabah