Ankaraspor-Eskişehirspor maçını TRT ekranında canlı olarak anlatarak tarihe geçen kadın spiker Semahat Özdoğan Arslaner: İlk olmanın stresini iliklerime kadar hissetttim. Maça konstantre olamadım, performansımı gösteremedim


31 Temmuz akşamı Türkiye futbol dünyasında bir ilk gerçekleşti. İlk kez bir kupa maçını 4 kadın hakem yönetti ve bir kadın spiker, maçı televizyondan canlı olarak anlattı... Evet, TRT ekranlarında yayınlanan Ankaraspor-Eskişehirspor maçını dünyadaki 3 kadın futbol spikerinden biri olan, bir çocuk annesi Semahat Özdoğan Arslaner sundu. Arslaner, her ne kadar ilk maçta aksiliklerin peşini bırakmadığını, maça tam olarak konsantre olamadığını ve canlı yayın heyecanından iyi performans gösteremediğini söylese de Fatih Terim başta olmak üzere pek çok futbol otoritesinin ve futbolseverin takdirini topladı. Kendisi de kısa bir dönem futbol oynayan Arslaner, bunun gerçekten de bir 'erkek oyunu' olduğunu kabul ediyor. Ama futbol oynayan kadınları da yürekten destekliyor.

MAÇA GİZLİ GİDERDİK
Futbola olan merakınız ne zaman ve nasıl başladı?
Çok küçük yaşlarımda futbolla tanıştım. Futbol sevgim ağabeyim sayesinde oldu. Maçlara gidiyorduk tabii, ama biraz korkarak. Sadece oradaki fanatizmden değil, babamdan da... Oldum olası kalabalık yerlerde bulunmamızı istemedi. Kılık değiştirip kamufle olunca daha rahat oluyordum. Maçı seyrederken de hiç sesimi çıkarmazdım..

Nasıl spiker oldunuz?
1992 yılında başlayan özel kanal spikerliği, muhabirliği ve program yapımcılığının ardından 1998'de TRT'nin açtığı spor spikerliği sınavlarını kazanarak TRT spor spikerliği görevine başladım.

Bir röportajınızda 'Futbol dünyası kendimi kadın gibi hissetmemi sağlıyor' demişsiniz. Bunu biraz açar mısınız?
Çok kibarlar, çok yardımsever ve koruma duygusuyla yaklaşıyorlar. Mesleğin bu anlamda zorluğunu hiç yaşamadım diyebilirim. Stat görevlilerinden kulüp başkanlarına kadar nezaket mükemmel ve bu da beni çok mutlu ediyor.

FUTBOL ZOR BİR SPOR
Sizin de bir zamanlar futbol oynadığınızı biliyoruz...
Lise yıllarında, çok da ciddi değildi. Ama bu kısacık deneyim bile futbolcuları anlamama yetti de arttı. Futbol gerçekten de zor bir spor. Öyle her fırsatta eleştirilmelerine içerliyorum. Bedenen, ruhsal ve mental olarak her an hazır olmak pek de kolay değil.

Sizce futbol bir spor dalı olarak kadın fiziğine ne kadar uygundur?
Hiç uygun değil! Kadınlar, kadın gibi oynadıklarında, belki alışıldık görüntüler vermiyorlar ama hareketleri estetik oluyor bana göre...

Kadınların pek çoğu neden futboldan hoşlanmıyor?
Eşlerini paylaştıkları tek şey çünkü... Ya da bilmiyorum, ilginin sadece kendi üzerlerinde olmasını istediklerinden belki de... Biz kadınlar ilgiyi çok seviyoruz.

Dünyadaki üç kadın futbol spikerinden biri olmak nasıl bir duygu? Diğer kadın meslektaşlarınız hakkında ne biliyorsunuz?
Onlar hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamakla birlikte, okuduğum bir röportajda, İngiltere'nin tek kadın spor spikerine insanların henüz alışamadığı yazılmıştı. "Kadın spikere alışacaklar'' diyordu. Benim oğlum çoktan alıştı bile... Ona göre annesinin maç anlatması çok bildik bir şey. Hatta bütün anneler anlatabilir.

İLK OLMANIN STRESİ
İlk kez TV'de Ankaraspor ile Eskişehirspor maçını anlattınız. Heyecanlandınız mı?
Karşısında, haberci ve kameraman ordusu varken maç anlatan her spiker heyecanlanır. Hele bu ilk canlı anlatımıysa... Ağzından çıkacak her kelime canlı yayında duyuruluyorsa, bu alışık olmadık durumda stres bir o kadar artıyor. 11 yıllık spikerlik kariyerim var ama tarihte bir ilk olmanın zorluğunu, stresini iliklerime kadar yaşadım... Bir kere bu şartlar altında maça konsantre olmak çok zordu. Performansımın büyük kısmını yansıtamadım.

Ümit Aktan 'futbol erkek oyunudur' diyerek sizin maç anlatmanıza tepki gösterdi. 'Eyvah mesleği kadınlara kaptırıyoruz' gibi bir düşünceye mi kapıldı acaba?
Bence de 'futbol bir erkek oyunudur' ama futbol oynayan kadınları da destekliyorum. Çünkü ideallerinin peşinde koşuyorlar. Kadınlar bu erkek oyununu anlatamaz diye bir kural yok, değil mi? Birazcık yardımlaşma sonucu ortaya bir eser çıkarma olarak görüyorum bunu... Sanırım zamana ihtiyacımız var.

STATLARDA KÜFÜR GİDEREK AZALIYOR
Sizce Türkiye statlarındaki şiddet ve küfür dünyanın diğer ülkelerinden daha mı fazla?
Hayır, Türkiye'de şiddet ve küfürün gözle görülür bir şekilde azaldığını bile düşünüyorum. Federasyonun, kulüp yöneticilerinin ve yayın kuruluşlarının bu konudaki hassasiyeti meyvelerini vermeye başladı bence.

Futbolculardan en başarılı bulduğunuz hangisi?
Öyle hayranlıkla izlediğim futbolcular var ki... Futbol gittikçe daha tempolu ve estetik oyna
nıyor. Bu da seyir zevkini yükseltiyor..

Bu sezon kim şampiyon olur sizce?
Her sene bir takım şampiyon oluyor nasıl olsa, bunu çok da önemsemiyorum. Önemli olan şu bana göre; zevkli, heyecanlı ve kaliteli bir lig yaşayalım. İnsanlar 'futbol oyunu' için birbirlerini kırıp, incitip, yaralamasınlar...Sabah