İlk Türk kadın pilot Sabiha Gökçen'in hayatı, modacı Ezra-Tuba Çetin'e ilham verdi. Çetin Kardeşler'in 2010 yaz koleksiyonları 'Lady Aviator', Paris Moda Haftası'nı fethetti


Üç yıl önce Canan Bolak'la birlikte kurdukları 'etcetura ezra+tuba' adlı markayla adlarından başarıyla söz ettiren Ezra ve Tuba Çetin kardeşler, davet edildikleri Paris Moda Haftası'nda 2010 yaz koleksiyonlarını tanıttı. Philips'in desteğiyle düzenlenen defile, İtalyan basınında da geniş yankı uyandırdı. Ezra ve Tuba Çetin'le Türkiye'nin ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olarak bilinen Sabiha Gökçen'den esinlenerek hazırladıkları koleksiyonu ve Paris Moda Haftası izlenimlerini konuştuk.

DIŞ BASIN YER VERDİ
Markanız dünyada, Türkiye'den daha mı fazla tanınıyor?
E.Ç.: Dünya basınında Türkiye'ye göre çok daha fazla yer alıyoruz. Özellikle İtalyan basını çok destekliyor. Bizi Boğaz'dan doğan bir marka olarak görüyorlar.

Size neler ilham veriyor?
E.Ç.: Ülkemizin güçlü kadınlarını ya da bu topraklarda yaşamış güçlü enerjileri ve hikayeleri anlatıyoruz. En önemli misyonumuz, bu güçlü kadınları dünyaya anlatmak. Bu, okuduğumuz bir kitap kahramanı da olabilir, günümüzdeki bir iş kadını veya yan komşumuz da... Başarılı ve güçlü her kadın bize ilham veriyor.
Son koleksiyonunuz 'Lady Aviator'da Sabiha Gökçen'den esinlenmişsiniz...
E.Ç.: Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Uçağı arızalandığı zaman kendisi tamir etmiş ve Avrupa'ya 'Türk kadını güçlü ve cesurdur mesajını' vermiştir. Sabiha Gökçen'in hayatını incelediğimizde ondan çok etkilendik.

Biraz yeni koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?
E.Ç.: İlk kez bu koleksiyonda kendi yaptığım tabloları kumaşlara aktardım. Koleksiyonlarımızda mutlaka deri kullanırız. Gücü yansıtan, inceltilmiş ama içinde elyaflarla kalınlaştırılmış ceket ve elbiselerde deri detayları kullandık. Arkasından Swarovski ile tanıştık. Kristalize taşları iç detaylarda kullandık. Bu kristaller, gökyüzünü temsil etti.

PARİS SON DURAK
Paris Moda Haftası'na katılımınız nasıl gerçekleşti?
E.Ç.: İtalya'da koleksiyonumuzu gören 'Federation Française de la Couture' bizi Paris'e davet etti. Duyunca kulaklarımıza inanamadık. Paris son duraktır modada... Beş yıllık planımız içerisinde Paris yoktu.
T. Ç.: Birinci lige çok çabuk çıkmış olduk. Paris Moda Haftası'nda iki kulvar var, biri 'On' diğeri 'Off'... On'da rüştünü ispatlamış isimler ya da Hüseyin Çağlayan gibi direkt On'a geçen tasarımcılar var. Biz Off kısmında 2 Ekim'de gerçekleştirilen defilede yer aldık...

HANDE ATAİZİ BİZDEN GİYİNİR
Türk modacılardan kimleri başarılı buluyorsunuz?
T.Ç.:
Benim için hem kişilikleriyle hem de yaptıklarıyla çok önemli iki isim var: Ümit Ünal ve Hakan Yıldırım.
E.Ç.: Gençler arasında da Zeynep Tosun ve Eda Güngör gibi çok yetenekli isimler var.,

Cemiyet hayatında çok şık bulduğunuz ya da giydirmeyi istediğiniz isimler var mı?
E.Ç.:
Nükhet Eczacıbaşı'nun tarzını çok beğeniyoruz. O bizim kıyafetlerimizle çok uyuşuyor. Hande Ataizi ve Ece Uslu gibi isimler de bizi tercih ediyor. Biz sokaktaki insanı giydirmek istiyoruz.Sabah