'Karanlıktakiler' filminin 'Egemen'i Erdem Akakçe, 20 yıldan beri müzikle uğraştığını söyledi ve ekledi: "Müziği dostlar arasında zehir atmacalı geceler olarak düşünüyorum. Sahne bana terapi gibi geliyor"


Çağan Irmak'ın son filmi 'Karanlıktakiler'de başrol oynayan, ayrıca her perşembe Taksim'deki Mask Bar'da sahneye çıkan Erdem Akakçe, "Sahne benim için dostlar arasında zehir atma yeri" dedi. Akakçe filmini, sahneye çıkma hikayesini ve hakkında merak edilenleri anlattı... 'Karanlıktakiler' vizyona girince karanlıkta mı kaldı, yoksa ışığı gördü mü? Fena gitmediğini duyuyorum ama çok da kapının bacanın yıkılmadığını biliyorum. Ama sanatsal film için de bence gayet iyi gidiyor. Biraz geç ilgi oluyor, olabilir de, gerisini zaman gösterecek.


İZLEYİCİ SABIRLI OLMALI
* Filmin izleyiciyi zorladığı görüşüne ne diyeceksiniz?
Bence de Çağan'ın diğer biriki filmine göre biraz daha sabır isteyen bir film. Kendini hikayesel olarak, karakter olarak lale gibi açmayan bir film. Soyunmasını beklemek biraz zaman alabiliyor ama zaten 100 dakikalık bir ***** çok fazla da sabra gerek yok yani.

* "İzleyicinin biraz sabretmesi gerek" dediniz. Sizce günümüzde izleyicide sabır kaldı mı?
Ben izleyicimizin değil, halkımızın sabırtaşı olduğunu düşünüyorum... Halkımızda eser miktarda sabır var ama o halkımız aynı zamanda izleyici kitlemiz midir bunu bilmiyorum.

* Oyuncu olarak daha çok sanatsal, entelektüel filmlerde mi, yoksa gişe yapan filmlerde mi oynamayı tercih ediyorsunuz?
Ben, Bilkent Tiyatro Bölümü mezunu bir adamım. Dolayısıyla dram olsun, komedi olsun diye bir kaygım yok. Ben aktörüm, seçmeden oynarım, fark etmez. Yeter ki hikaye beni inandırsın. Sonuçta bu mesleği seçtiysen, yemek ayırt etmeden yemen gerekiyor. Gönül, daha dişi kovuğu dolduran, daha yürek hoplatan, 'vay be neydi' denecek işlerde yer almak ister. Ama bunun olduğu da oluyor, olmadığı da... Ben avantür komedide de oynadım, 'Karanlıktakiler'de de... Sonuçta her şeyden biraz tatmak lazım... Ama Türkiye'de özellikle komedinin çok büyük bir pasta olduğunu düşünüyorum ben.

* Türkiye bir sürü absürd hikayenin yaşandığı bir ülke. Buna rağmen çok kaliteli komedi filmlerinin yapıldığını düşünmüyorum ben. Ne dersiniz?
Doğru, çünkü drama harcandığı kadar mesai harcanmıyor komedi filmlerine. Ayrıca çok fazla versiyon denenmediğini, alternatif oyuncularla bu işin yürümediğini düşünüyorum.

* Film özellikle karakterleriyle ön plana çıktı. Siz canlandırdığınız 'Egemen' karakterini nasıl yorumluyorsunuz?
Ben de herkesin gördüğünü görüyorum 'Egemen'de ve üzülüyorum tabii ki. Pırlanta gibi bir çocuk olmasına rağmen bir uçuruma doğru itiliyor hayat tarafından. O anlamda Egemen, basireti bağlı, gariban bir evladımız... Senaryoyu ilk okuduğum günden oynadığım son güne kadar, içimin cız ettiği bir adam Egemen.

GARİBAN BİR EVLAT...
* Yabancılaşma yaşayabiliyor musunuz karakterinize yoksa oynadığınız dönemde karaktere kendini kaptırma gibi bir şey oluyor mu?
Karaktere kendini kaptırmayı kişilik zayıflığı olarak addediyorum. Bir dişçinin kanal tedavisi yaparken kendini kaptırıp dalaktan çıkmasına benziyor bence. Gerek yok, kanal tedavisini yapar biter orada işi. Biz de işimizi yaparız, orada biter. Dolayısıyla varsa böyle biri çok yadsıyorum, çok garipsiyorum. Aksi tekdirde üç ay sonra falan oyuncu değil, 'deli', 'şizofren bu' derler sana.

* Son dönemde röportaj yaptığımız genç oyuncuların çoğu, çalışmak istedikleri yönetmenler arasında mutlaka Çağan Irmak'ı da sayıyor. Sizin için de böyle miydi?
Çağan popüler, göz önünde olan bir isim. Hepsini olmasa da, işlerinin bir ikisini izlemiş ve beğenmiştim. Özellikle 'Mustafa Hakkında Her Şey'i ve 'Ulak'ı beğenmiştim. Ama ben de Çağan konusunda ikileme düşenlerdenim. Bazı filmlerini beğeniyor, bazılarını beğenmiyorum. Bu da onun iyi bir yönetmen olduğunu gösteriyor bence. Dolayısıyla Çağan Irmak yerini hak eden bir yönetmen şu anda.,, Her aklı başında oyuncu da yerini hak eden, ismini duyurmuş, rüştünü kanıtlamış yönetmenlerle çalışmak ister.

ÇABUK SIKILIYORUM

* Filmde başrol oynuyorsunuz. Bu ayrı bir sorumluluk yüklüyor mu oyuncuya?
Hayır, yüklemiyor. Okulunu bitirip bu işe başladığın günden beri her rolümü çok önemseyen, çok seven, benimseyen, sarılan bir adam oldum. Bu nedenle başı kıçı çok fark etmiyor benim için... Rol roldür ve sen o rolü sahiplenirsen, başrolsündür zaten. Bunu sakın rol çalmak falan olarak algılamayın; rolü önemsemek anlamında söylüyorum.

* Oldukça enerjik bir insansınız. Hiperaktivite var mı sizde?
Hiperaktivite mi bilmiyorum ama tezcanlılık diyelim ona. Bir de benim odaklanma sorunum var. Çabuk algılayıp, çabuk sıkılıyorum. Bu da hayatta ufak tefek engeller çıkarıyor önüme ama idare ettik bugüne kadar...
SAHNEDE TERLEMEKTEN BÜYÜK KEYİF ALIYORUM
* Müzik hayatınızda ne zamandır var, profesyonel anlamda ne zamandır uğraşıyorsunuz müzikle?
15 yaşından beri bas çalıyorum. Demek ki 15-20 yıldır bilfiil müzikle uğraşıyorum. Ama hep işi çok büyütmeden, çok büyük çapta bir şey yapmadan, dostlar arasında zehir atmacalı bir gece olarak düşünüyorum müziği. O da bana bir terapi gibi geliyor.

* Dostlar arasından çıkıp sahneye nasıl adım attınız?
Arkadaşlarımın bir mekanında izleyiciyken, bir arkadaşım "Sen çıksana burada, ben sana grup kurayım" dedi. Ben de "Tamam, kur" dedim. Başka orkestradan müzisyenler buldu ve beş-altı provayla sahneye çıkmaya başladık. Ağırlıklı olarak rock, jaz, blues tarzında İngilizce şarkılar söylüyoruz. Eğlenceli bir repertuvarımız var. Her perşembe Taksim'deki Mask'ta gece bire doğru sahne alıyoruz.

* Sahnede de gözler üzerinizde oluyor. Oyunculuğunuz sahneye de yansıyor mu?
Hayır, sadece şarkı söylüyorum sahnede. Çünkü üzerimde olan gözler umurumda değil. Çok keyif alıyorum, çünkü terliyorum sahnedeyken, yani sahnedeyken terlemeyi seviyorum. O benim kendime ait mesaim, diğer insanların meditasyon olarak da algılayabileceği bir şey.

KİLO HIRSIMI BOĞUP ÖLDÜRDÜM
* Kilolarınız oyunculuğunuza engel oldu mu hiç? "Bir rol vardı, daha zayıf olsaydın sana vermeyi düşünüyorduk" gibi şeyler duydunuz mu?
Olmadı... Okuldayken Lemi (Bilgin) Hoca oyunculuk dersimize giriyordu. "Erdem 10 kilo ver sana yönetmen rolünü, vermezsen sarhoş rolünü vereceğim" dedi. Sarhoş rolüne bayıldım ama içimdeki hırs yönetmen rolünü istedi. O hırs, son olarak orada patladı ve orada boğdum, öldürdüm onu! Ama 10 kiloyu da verdim. Bir ayın sonunda elimde baskül, don ve fanilayla sınıfa girdim, sınıf arkadaşlarım karşısında tartıldım.

* Hiç kilo vermek istemediniz mi?
Herkes de yapma mankenler gibi çıkma değildir ki bu hayatta. Hele Türk halkı fizik olarak biraz daha yerçekimine boyun eğmiş, biraz daha kısa boylu. Hayatta benim gibi insanlar da var, senin gibi insanlar olduğu gibi... Ben de benim gibi insanların fiziğinde yazılmış rolleri oynuyorum. Ayrıca biraz göbekli olmanın hiçbir erkeğe zarar getirdiğine inanmıyorum.

* Ama fiziki durumunu takıntı haline getirenler de var...
Altı ay dişimi sıksam, baklavalı bir karın falan yaparım ama gerek yok. Çünkü hayat böyle bir şey değil. Bu fizik bana sıradanlık yüklüyor; o sıradanlık da oyunculukta işime geliyor...Sabah