Romantik şarkıların sevilen bestecisi Yalın, MTV Türkiye'ye konuştu: "Kariyerimin bundan sonraki aşaması yurtdışında bir şeyler yapmak olmalı. Bunun için uğraşıyorum. Kafamı dinlemek ve yeni şarkılar üretebilmek için de yakında Londra'ya gidiyorum"


'Ben Bugün' adlı yeni albümüyle geçtiğimiz yazın en çok dinlenen sanatçıları arasında yer alan Yalın, "İlk albümüm en iyisiydi çünkü milyonlar sattı" dedi. 'Ben Bugün'ün içine sinen bir çalışma olduğunu vurgulayan Yalın; hayata geçirmek istediği yeni projelerini ve çok yakında neden Londra'ya gitmek istediğini ise MTV Türkiye'ye anlattı:

Göz önünde değilsiniz şu sıralar...
Klip için uğraşıyoruz, bir taraftan da konserler var. Bunların dışında bir aylığına Londra'ya gideceğim; biraz kendi kendime kalıp şarkılar yazmak istiyorum. Burada çok mümkün olmuyor... Hayatın akışıyla çok yoğun geçiyor günler. Şarkı yazmaya, kendimi dinlemeye zaman bulamıyorum. Londra bu yüzden daha elverişli geliyor.

EN İYİ ALBÜMÜM DEĞİL
Yeni videoyu hangi şarkıya çekeceksiniz?
'Ki Sen'e çekeceğiz... Enteresan bir video olacak. Yine değişik bir şeyler yapma peşindeyiz. 15'inden sonra başlayacağız. Hakan Yonat çekecek...

'Ben Bugün' albümünüz istediğiniz kıvama geldi mi?
Bunu benim en iyi anlayabileceğim yer konserler. Gelenler benimle beraber şarkıyı söylüyor mu, bilet satıyor muyuz, bunlara bakıyorum. Bu yaz bilet satma açısından çok iyi geçti ve geri dönüşüne bakınca albümü çok başarılı görüyorum. Birinci klip çok ses getirdi, dijital ortamda çok sattık. Bu albümle ilgili benim yapmam gereken başka şeyler de var ama biraz daha zaman geçsin...

YURT DIŞI DENEMEYDİ
Bu albüm için "Şimdiye kadar yaptığım en iyi albüm" diyor musunuz?
Demiyorum tabii ki! "Bu albüm hayatımın albümü oldu" diyen insanlara katılmıyorum, komik geliyor bana. Her albüme özeniyoruz, her albüm güzel oluyor. Ayrıca onun kararını vermek benim yapabileceğim bir şey değil. Benim için kriter, içime sinmesidir. 'Ben Bugün' diğer üç albümüme göre daha enerjik oldu. Ama en iyi albüm, milyonlar sattığı için tabii ki ilk albümümdü...

Albümlerinizde yurtdışıyla çalışma durumunuz var galiba...
Yurtdışı, bir denemeydi benim için... Üçüncü albümün kaydını tamamen orada yaptık. Ben başından beri yurtdışında iş yapmaya çok özeniyordum, "Yabancı müzisyenlere bizim müziğimizi çaldırsak ne olur? Hoşumuza gider mi?" diye düşünüyordum; onu denemiştim...

Denedim ve bitti mi diyorsunuz?
Hayır, doğru olduğuna inandığım bir şey varsa onu tekrar yaparım. Mesela bizim yurtdışında çalıştığımız modacı çok başarılıydı. Şu anda çalıştığım başka biri var ama bir gün tekrar onunla çalışabilirim. Veya yurtdışında bir fotoğrafçıyla çekim yapabilirim.

Yurtdışında müzikal olarak bir şey yapmak istiyor musunuz?
Zaten onun için çok uğraş veriyorum. Hali hazırda yaptığımız ve yapacağımız işler de var. Yapmak istediklerimiz bitmiş değil...

Yapmak istediğiniz tam olarak nedir? Kariyeriniz var, dördüncü albümündesiniz, yurtdışına gidip geliyorsunuz.... Türkiye'de de çok fazla üreten erkek vokal yok...
Şansım, şarkı yazıyor olmam. Kimseye muhtaç değilim!

TEMBELLİK EDİYORUM
Bundan sonraki en büyük hayaliniz, kariyerinizde bir kademe sonrası nedir?
Bir kademe sonrası, yurtdışından ve İngilizce şarkı söylemekten geçiyor. Dünyanın, yani müzik sektörünün kuralı bu en azından... Bununla ilgili çalışmam ve zaman ayırmam lazım. Ya tembellik ediyorum ya da biraz cesaretsizlik... Burada stüdyoya girip İngilizce şarkı yapmakla olmuyor bu iş... Biraz Amerika'da ya da Londra'da yaşamak ve o kültürün içinde olmak lazım. Orada bambaşka bir hayat, bambaşka bir konuşma tarzı, bambaşka bir anlaşma şekli var. Yurtdışında yaşamak gerekiyor.

Burada rahatsız mısınız? Biraz önce "Londra'da daha çok kafa dinliyorum" demiştiniz...
Tabii ki rahatım ama sokakta gezme özgürlüğü açısından çok mutlu değilim. Fotoğraf çektirme stresi olmadan, bir kafenin köşesinde oturup bir şeyler yemek isterim. Kız arkadaşımla el ele yürümek isterim... Rahat rahat alışveriş yapabiliyor olmak isterim... Bazı insanlar bunu dert etmiyor ama ben henüz başaramadım. Onun için de kendimi dinlemek ve rahatlamak için yurtdışına gidiyorum.

BAŞKASININ ŞARKILARINI ALBÜMDE SÖYLEMEDİM
Şarkı yaratma süreciniz nasıldır?
Şarkı yaratma sürecim biraz karışık... Her gün bir şarkı yapabilen biri değilim. Kendimi hiçbir zaman şarkı yapmak için zorlamıyorum, o bana gelsin diye bekliyorum. Bir şekilde şarkının bir yerinden tutup çekiyorum. Bir laf, bir kelime, bir melodi ile başlıyor her şey ve devamı geliyor.

HAYIR DİYEMEM

Daha önce kimseye şarkı verdiniz mi?
En son Bengü'nün albümünde bir şarkım var, ondan önce Gülben Ergen'e 'Aşksın Sen'i vermiştim. Benim albümüm çıkmadan önce Serdar Ortaç'a bir şarkı vermiştim, Sıla'nın ilk albümünde de iki tane bestem var. Çok üretebilen biri değilim, besteleri kendime saklama taraftarıyım ama sevdiğim insanlar istediği zaman da hayır diyemiyorum.

Başkasının şarkısını söyler misiniz peki?
Henüz başaramadım. Bu pis bir ego durumu da olabilir, aşık olabileceğim bir şarkı çıkmaması da... Sevdiğim şarkıları konserlerde söylüyorum ama henüz albüme koymayı beceremedim.
Sabah