TRT Türk ekranlarında yayınlanan 'Sarı Levhalar' adlı programı hazırlayıp sunan manken oyuncu Atilla Saral, tarihi anlatmayı kendine misyon edindiğini söylüyor


Atilla Saral, TRT Türk ekranlarında yayınlanan 'Sarı Levhalar' isimli belgeseliyle tarihi 7'den 70'e herkese tanıtmayı amaçlıyor. 28 günde 13 farklı noktayı gezen Atilla Saral, "Gittiğim yerlerin güzelliğini internet fotoğraflarına bakarak anlayamazsınız. Ancak, gözünüzle görürseniz anlayabilirsiniz" diyor. Saral, progr****** internetle başının neden hoş olmadığını ve yeni projelerini anlattı...

'Sarı Levhalar' projesinin doğuşunda, motora ve doğaya olan düşkünlüğünüzün de bir payı var mı?
Aslında evet... Boş zamanlarımda genelde motosikletle, doğayla iç içe olan yerlere gitmeyi seviyorum. Gezerken 'sarı levhalı' çok güzel yerler gördüm. Buraları herkese göstermek istedim. Proje böyle doğdu. Bizdeki belgesellerde gidilen yerin tarihi anlatılmıyor. Sadece 'yiyecek-içecek' anlatılıyor. Bu da beni etkiledi. Gezerek anlatabileceğim bir program fikri doğdu böylece.

Siz de 'ben böyle bir program yapayım' dediniz yani...
Aslında programımız tam anlamıyla bir belgesel değil. 'Bir gezginin gördüklerini aktarması' demek daha doğru olur. Gördüklerimi, bizim insanımızın anlayabileceği bir dille anlatmaya çalışıyorum. Çünkü televizyonda anlatılanlardan pek fazla bir şey anlamıyoruz. Roma döneminden kelimeler kullanıyorlar. Sanki gündelik kullanımımızda varmış gibi açıklama da yapmıyorlar. Biz bu yüzden bilinmeyen tüm kelimeleri alt yazıyla açıklıyoruz. Daha anlaşılır kılıyoruz herşeyi.

GÜZEL BİR ÜÇLÜ OLDUK
Gittiğiniz her yerde güneşi doğurup batırdınız. Niye?
Benim sloganım: 'Güneşin en güzel doğduğu ve en güzel battığı yerde 'Sarı Levhalar' ekibi vardır...' Gittiğim her yerde, sabah saat dörtte kalktım. Bulunduğum yerde güneşin en güzel doğduğu yeri buldum. Oradan 'günaydın' dedim. O günün akşamında da güneşin batarken en güzel göründüğü yerden 'allahaısmarladık' dedim izleyenlerime.

Peki neden programı büyük kanallardan birinde değil de, TRT Türk'te yayınlamaya karar verdiniz?

TRT Türk benim için çok doğru bir kanaldı. Çünkü 20 küsur ülkede yayın yapıyor. TRT Türk'ün Genel Yayın Yönetmeni Ümit Sezgin de projeyi beğendi. İşin teknik yanı için de, eski bir gazeteci olan Ali Çınar'la, Suat Kozlu'nun sahibi olduğu Kırmızı Misket Yapım'la anlaştım. TRT Türk Ailesi, Kırmızı Misket Yapım ve ben çok güzel bir üçlü olduk bence.

Ülkemizde tarihi mekanlara gidenlerin büyük kısmı yabancı. Siz de Türk turistlerin ne kadar az olduğunu görmüşsünüzdür...
Evet, programda da bu durumun altını çiziyorum. Örneğin bir sabah beşte Nemrut'a gittim. 85 kişi vardı. Ancak orada bulunanların sadece dördü Türk'tü. Biz nedense kendi tarihimizle ilgilenmiyoruz. Onun yerine yurtdışına gitmek, tanıdıklara "Neredeyim şu anda biliyor musun?" diye sormak daha çok hoşumuza gidiyor. Önce kendi tarihimizi tanısak daha iyi olmaz mı?..

ÖNCE ÖZENDİRMEK İSTEDİM
Peki program için neden motosikletinizle değil, karavanla dolaştınız?
İnsanlara gittiğim yerleri sevdirmek istedim. Bunu kendime bir vazife olarak gördüm. Bunu düşünürken aklıma geldi karavanla seyahat... Herkes karavanı sever.

Ekranda çok asık suratlı görünüyorsunuz. Neden?
Yıllarca podyumda asık suratla yürümenin etkisi vardır bunda... İzleyenlerim böyle de seviyor beni.


Sabah