Oyuncu Başak Daşman, geçen sezon psikopat bir mahkumu canlandırdığı 'Parmaklıklar Ardında' dizisinin kendisini sarstığını söyledi: Psikolojim sağlamdır ama bu kadar zorlanacağımı tahmin etmezdim


Bahar Dalları' dizisinde, organ bağışıyla kaybettiği görme yetisini yeniden kazanan Seda polisi canlandıran Başak Daşman, rolü için sürekli atış poligonuna gittiğini açıkladı. Daha önce 'Parmaklıklar Ardında' dizisinde 'Filiz' adlı bir mahkumu oynayan Daşman, ekonomik krizi anlatan 'İş Arıyoruz' adlı bir film çektiklerini ama filmin kriz nedeniyle vizyona giremediğini açıkladı. İşte Daşman'ın anlattıkları:

Dizideki karakterinizden bahseder misiniz?
Ben 'Bahar Dalları'nda bir kaza sonucu görme yetisini kaybeden Seda adlı polisi canlandırıyorum. Seda, 'Güzide'nin kızının organlarıyla tekrar görmeye başlıyor.

ATIŞ POLİGONUNA GİDİYORUM
'Seda' nasıl biri peki?
Seda, gergin, agresif ve sinirli bir genç kız... Ameliyat olduktan sonra mesleğine devam ediyor. Özellikle erkeklere karşı daha sert ve mesafeli olmayı tercih ediyor.

Silah eğitimi ve dövüş dersleri aldınız mı?
İlk kez elime bu diziyle bir silah aldım. 'Seda', keskin bir nişancı, bu nedenle sık sık atış poligonuna gidip rolüme çalışıyorum...

'Parmaklıklar Ardında'daki 'Filiz' de sert bir karakterdi. Niye size hep böyle roller geliyor?
Tamamen tesadüf! Zaten birbirleri arasında büyük farklar var. 'Parmaklıklar Ardında'da, tam bir psikopatı canlandırdım. Duygusuz, vicdansız korkusuz biriydi. 'Seda' ise tam tersi; etrafındaki herkesi sahiplenen ve onların iyiliğini isteyen biri.

ŞARTLARIMIZ ÇOK AĞIRDI
'Filiz' karakteri sizde nasıl bir etki bıraktı?
Çalıştığımız hapishanenin koşulları çok zordu. Orada yaşanmış olayların izi, sanki duvarlara sinmiş gibi... Bunlar insanı etkiliyor. Bir de gerçek bir mahkum gibi yaşıyorsunuz. Günümüzün 18 saati bir koğuşta ya da hücrede geçiyordu.

Oyuncular arasında gerginlikler yaşandı mı?
Zaman zaman gerginlikler oldu. Zaten diziyi de bu yüzden bıraktım. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak çok yorulmuştum. Dört ay dinlendim.

Oyuncuların, böyle ağır rolleri üstlendikten sonra psikolojik bir destek alması gerekiyor mu?
Kesinlikle! Sağlam bir psikolojik yapım var. Sorunlarla baş etmesini biliyorum ama bu kadar zorlanacağımı tahmin etmezdim. Sürekli başka başka roller oynamak ve değişik insanlarla gece gündüz beraber olmak bile oyuncuyu yoruyor.


Sabah