'Kasaba' dizisinde 'Haydar'ı oynayan Murat Ünalmış: Herkes ırkına, cinsine, dinine bakılmadan eşit olmalı. Dilimiz, örfümüz, adetimiz, kitabımız aynı... Ötekileştirmeye karşıyım. Bu yüzden 'Kasaba'da yer almaktan mutluyum


Antakya'da çekilen 'Kasaba' dizisinde işçi lideri 'Haydar'ı oynayan Murat Ünalmış, karakterini çok sevdiğini ve kendisiyle özdeşleştirdiğini söyledi. Dizide 'Yağmur'u oynayan Lale Yavaş'la çok iyi anlaştıklarını vurgulayan Ünalmış, "Güzel bir setimiz var. Kavga, gürültü yok! Çekimlerin şehir dışında olması için de 'Her güzelliğin bir zorluğu vardır' diyorum" dedi.


'Kasaba' dizisinin kadrosuna nasıl dahil oldunuz?
Önce teklif geldi, gözden geçirdik, analizimizi yaptık, kendi fikrimizi de söyleyip projeye dahil olduk. Beğendiğimiz, iyi bir iş olduğu için kabul ettik.

Peki senaryosu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Benim için önemli olan senaryoyu okuduğumda, bana teklif edilen karakterle, aramda bir bağ kurabilmektir. 'Haydar' kendimi özdeşleştirebildiğim bir karakter oldu. Oynamaktan keyif alıyorum. Benim için oynadığım rolü sevmem çok önemli. Sevmediğimiz rolü oynamak zulüm çünkü; daha önce bunu yaşadım.

CESUR BİR HİKAYE
Nasıl biri 'Haydar'?
'Haydar' mevsimlik işçi, bir ailesi yok ama ailesi gibi gördüğü ve onun yanında büyüdüğü bir dedesi var. Doğu kökenli bir adam... Bir kaza oluyor ve yolu, diğer karakterlerle sır yüklü bir kasabada kesişiyor.

'Kasaba'nın televizyon dizilerinde pek rastlamadığımız cesur bir hikayesi var. Farklı mezhepleri ve kültürleri anlatıyor.
Evet cesur bir hikayesi var. Her toplumun kendine göre güzellikleri vardır. Ben Kayseri doğumluyum, çocukluğumu ve gençliğimin bir dönemini orada geçirdim. Anadolu insanları, İstanbul'dakilerden farklıdır çünkü farklı topraklarda yetişmişiz... Ama konuştuğumuz dil, yemeğimiz, yaşayışımız, örfümüz, adetimiz, inandığımız kitabımız aynı... O nedenle ben ötekileştirmeye karşıyım. Özgürlükçü bir adamım; herkes ırkına, cinsine, dinine bakılmadan eşit olmalı. Bu yapılabiliyor mu? Orası soru işareti... 'Ama 'Kasaba' bu açıdan farklı bir dizi ve ben böyle bir dizide yer aldığım için mutluyum.

"Güneşi Gördüm' filminden sonra bir çok Doğulu rolü teklifi gelecek ama bir süre kabul etmeyeceğim" demiştiniz...
Haydar Doğulu ama mezhebi farklı olan bir karakter. Ben 'Güneşi Gördüm'de Kürt bir karakteri; Mamo'yu canlandırıyordum. O yüzden aynı değil; mezhep, kültür farkı var. Bir de bu dizide aşk hikayesi var. 'Güneşi Gördüm' ise psikolojik bir analizdi. Bu farklar sebebiyle 'Haydar'ı kabul ettim.

Setten biraz bahseder misiniz?
Çekimler Antakya'da devam ediyor. Yaşadığınız yerden başka bir yerde iş yapmak göründüğü kadar kolay olmuyor. Düzenimizden ayrıyız, otel ortamındayız... Ekibimiz çok iyi olsa da, insanlar bir müddet sonra geriliyor, başka ihtiyaçları olmaya başlıyor. Ama Allah'tan keyifli bir ekiple çalışıyoruz ve gayet güzel gidiyor. Oyuncularımız çok iyi, kavga gürültü yok! Harika bir set... Şehir dışında olmamız için de "Her güzelliğin bir zorluğu vardır" diyorum.

LALE YAVAŞ HARİKA BİRİ
Lale Yavaş'la iki aşığı canlandırıyorsunuz. Enerjiniz tuttu mu?
Lale çok iyi bir insan, harika bir arkadaşlığımız var. Ayrıca çok yetenekli; yurtdışında birçok filmde yer almış. Sadece Lale değil, onun gibi burada çok arkadaşımız var. 30 kişilik oyuncu kadrosunun hepsi de birbirinden başarılı...

Oyunculuktaki amacınız nedir?
Amacım okuyup da "Evet galiba bu işi istiyorum" dediğim bu işin altından, alnımın akıyla çıkmak. Tek derdim bu, gerisi çok da önemli değil...Sabah