Deniz Özerman, elinde tava ile rol aldığı reklam filminden memnun: Çocuklar çok sevdi. Beni gördükleri zaman 'Köfte Teyze' diye peşimden şarkı eşliğinde tempo tutuyor


Efsane TV dizisi 'Bir Demet Tiyatro'daki 'Asuman' karakteriyle tanınan Deniz Özerman, şu sıralar 'Pınar köfteleeeer' sloganlı reklamın yıldızı. Sokakta çocukların kendisine şarkı eşliğinde 'Köfte Teyze' diye tempo tuttuğunu anlatan Özerman; reklam macerasını ve beslenme stilini 'Yaşam Pınarım' dergisine anlattı...

* Son zamanlarda sizi sık sık reklamlarda görüyoruz. Reklam maceranız nasıl başladı?
Aslında çok eskilere dayanıyor. Çocukken ahbabımız olan İlhami Ağabey vardı, ilk onun teklifiyle bir reklamda oynamıştım. Daha sonra 1980'lerde Eros pijamalarının reklamında oynadım. 'Bir Demet Tiyatro' yıllarında uğurum olduğuna inandığım Zerrin Sümer'le Drima iplik reklamında oynamıştım. Kasiyer reklamlarının ardından da 'altın çağım' dediğim Alametifarika dönemi başladı. Birkaç reklamın ardından en son Pınar Köfteler reklam teklifi geldi. Çok güzel bir reklam oldu. Reklam çekimlerini çok seviyorum, sete koşarak gidiyorum.

KISA SÜREDE İYİ İŞ
* Reklam çekimleri tiyatro ve diziden ne kadar farklı?
Süreç olarak kısa bir zamanda kapasitenin üzerine çıkarak senden beklenenin en iyisini yapmak zorundasın. Dizide de böyle ama senaryoyu alıp bir-iki gün üzerinde düşünebiliyorsun. Reklamda çok daha kısa sürede karar verildiği için, aslında bir şey düşünmeye bile fırsatın olmuyor ve spontane gelişiyor. Üzerinde çok düşündüğünde bazen samimiyeti kaybedebilirsin. Bence bir sinerji yaratılıyor ve değişik versiyonlar ortaya çıkıyor. Dizide bir karar verilir ve dizi çekilir. Tekrar ihtimali reklama göre daha azdır. Her tekrarda değişik bir şey yapma imkanı oluyor.

* Hangi alanı daha çok seviyorsunuz? Dizi mi, tiyatro mu?
Zaman zaman özel geceler ya da toplantılarda sunuculuk da yapıyorum. Orada da spontane gidiyor birçok şey. Zannediyorum sahneyle ve seyirciyle buluştuğum her yer benim keyif alanım.

* Son reklama tepkiler nasıl?
Geri dönüşler çok iyi. Özellikle sokakta yürürken çocuklar 'Köfte Teyze, 'Pınar Teyze' diye bağırıyor. Benim reklamlarda koştuğum gibi koşanlar ve şarkı söyleyenler var. Şarkı Nil Karaibrahimgil'e ait ve rap olduğu için çok severek söyledim. Çocuklar şarkıyı ve ritmini çok seviyorlar. Böyle tepkiler aldığım için mutluyum.
USTALARLA ÇALIŞTIM
* Kameralarla her zaman kolay uyum sağlayabiliyor musunuz?
Ben oyunculuğa Ferhan Şensoy'la başladım. Profesyonel kadroya geçtiğimde büyük ustalarla çalışma fırsatım oldu. 'Bir Demet Tiyatro' zamanlarında da kamerayla tanıştım. İlk başlarda çok yabancılık çektim; beni geren bir şeydi. Fakat çalıştıkça açılıyorsunuz ve kamerayla barışıyorsunuz. Bu anlamda bunu 'Bir Demet Tiyatro' sağladı diyebilirim. Çocuk programı, tatil programı, yarışma sundum ve bu süreçler kamerayla olan temasımı hızlandırdı. Artık kamera yokmuş gibi davranabiliyorum.

* Türkiye'de oyuncu olmanın ne tür zorlukları var?
En zor tarafı bence işsizlik... Bir oyuncunun fişini çekmek gibi bir şey bu! Sadece ekonomik anlamda değil ruhsal boyutta da bu geçerli. Oyuncu, çalışmadığı, oyunculuk yapmadığı ve performans sergilemediği zaman kendini bitkisel hayattaymış gibi hissedebilir. Bunun için de oyunculuğun yapılabileceği alanların çoğalması gerekiyor ki, oyuncular için de yaşam kolaylaşsın.

* Geçmişe baktığınızda "Güzel işler yapmışım" diyor musunuz?
Kesinlikle... Keşke onu yapmasaydım dediğim bir şey olmadı. Şanslıyım ve ödüllendirildiğimi düşünüyorum.Sabah