Bu yıl Eurovision'da Türkiye'yi temsil edeceği söylenen maNga, henüz TRT'den kendilerine bir teklif gelmediğini açıkladı. MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde 'Avrupa'nın En İyi Sanatçısı' ödülünü, 'yalnız ülkesi adına' alan grup: Yurtdışında kendimizi ve müziğimizi tanıtamıyoruz!


MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde 'Avrupa'nın En İyi Sanatçısı' ödülünü alan maNga, ödül almanın sürpriz olmadığını zaten böyle bir sonuç beklediklerini ifade etti. Eurovision için ismi geçen maNga: "Bu yarışmada Eurovision birincisi olan aday da vardı" diyerek ekledi: "Ama ödülü biz aldık. Biz Eurovision'u kazandık zaten..."


Avrupa Müzik Ödülleri'nde aday olduğunuz zaman ödül alacağınızı tahmin etmiş miydiniz?
Cem Bahtiyar:
Açıkçası böyle bir beklentimiz vardı. Fanlarımıza çok güveniyorduk. Aday olanların şarkılarına bakınca ve kendimizi onların arasında değerlendirince, şansımız olduğunu gördük. Ancak son ana kadar ödülü alıp almayacağımızı bilmiyorduk ve o büyük heyecanı son ana kadar yaşadık.

Diğer adayları da takip ediyor muydunuz?
C.B.:
Tabii hepsini dinledik.
Ferman Akgül: Aslında bir tek onlar bizimle rekabet içindeydi. Biz herkese çok sıcak davranıyoruz ama onlar aynı şekilde yaklaşmayabiliyor.

HERKES BİZİ MERAK ETTİ
Nasıl tepkiler aldınız?
F.A.:
Çok iyi tepkiler aldık. MTV İngiltere bize çok sıcak davrandı.

Diğer adaylar sizi güçlü bir rakip olarak görüyor muydu?
C.B.:
Onlarda bir ürkme vardı. Çünkü bizi güçlü bir aday olarak görüyorlardı. Özellikle bunu Rus adayda gözlemledim. Bu da geçen sene Emre Aydın'ın bu ödülü almış olmasından kaynaklanıyordu. Tanıştığımız herkes, "Türkiye'nin adayı siz misiniz?" diye sordu.

Avrupa'da yaptığınız müziğe daha mı fazla ilgi var?
C.B.:
Kesinlikle. Adamların ilgisini çekiyor, "Rock müzik ama içerisinde farklı bir hava var" diyorlar. Diğer adaylara baktığımızda, aşağı yukarı birbirinin aynıydı.

BOĞAZ'A NEHİR DİYORLAR!
Ödülü alırken, "Bu ödülü güzel ve yalnız ülkemiz adına alıyoruz" demeniz çok konuşuldu. Sizce bu algı ne zaman değişecek?
F.A.:
Bu algı bizimle değişecek. Sadece onların bizi araştırmasıyla olacak bir iş değil. Bizim daha fazla şey yapmamız gerekiyor. Müziğimizle orada kendimizi daha fazla göstermemiz lazım. Bu yalnızlığın içine kendimizi biz itiyoruz. Hem onlar bizi araştırmıyor hem de biz kendi kabuğumuza çekilmeyi seviyoruz.

Yurtdışında, bizim müziklerimze ilgi var mı?
C.B.:
Ufak ufak başladı.
F.A.: Burada ne müzik yapıldığını bilmiyorlar ki, şaşırıyorlar. Türkiye'de yapılan rock ve alternatif müzikten haberdar değiller. Biri orada "Sizin ülkenizde çok iyi müzik yapılmıyor" gibi bir ifade kullandı. Özellikle bunu pop parantezinde söyledi. Oysa buradaki popun geçmişini, önceden neler yapıldığını bilmiyorlar. Emre ve ardından da bizim birinciliğimiz müziğimizin daha fazla araştırılmasını sağlayacak. Amerika'daki insanlar, dünya müziğiyle ilgilenmiyor. Avrupa'da, Doğu'ya dönüp bakmıyorlar. Yurtdışından bir grup gelip de, Boğaz'ın yanıbaşındaki Kuruçeşme Arena'da sahneye çıkıp, "Ne kadar güzel bir nehriniz var" diyorsa burada büyük bir hata vardır. İstanbul gibi canlı müziğin en fazla döndüğü şehirde, rock müzik yapılmadığını düşünmeleri onlar için çok acı... Bayrak sadece milli maçlarda sallanmıyor. Büyük rock festivallerinde de bayraklar sallanıyor. Avrupa'nın en büyük festivallerinden birinde çaldık. 350 bin kişi izliyordu. Bütün ülkelerin bayrakları ve sanatçıları var. Türkiye'den sadece biz vardık. İzleyicimiz de 6-7 taneydi. C.B.: Bu durum Türkiye'deki alternatif müzik yapan gruplara da bağlıdır. Pes etmeden dişimizi sıkıp çalışmalıyız. Biz ne kadar çok kendimizi gösterirsek, onlar da bizi daha fazla incelemeye başlayacaklardır. Eğer bizler tembelleşirsek, bu iş düzelmeyecek.

ÖDÜL ANI HEYECANI
Ödül aldığınızda ne hissettiniz, hatırlıyor musunuz?
C.B.:
Açıkçası o anı ben çok fazla hatırlamıyorum. Bambaşka bir ortam vardı. Ödül öncesi gergin ve heyecanlıydık. Açıklandığı andan itibaren çok fazla bir şey hatırlamıyorum. Sonra görüntüleri izledikçe kafamızda bir şeyler canlanmaya başladı. Zaten ödül töreninden önce buraya kadar geldik, bu havayı soluduk, önemli insanlarla tanıştık. Alamazsak da problem değil diye düşündük. Burası bizim için büyük bir kazanım. Bir taraftan da, kazanma umudu içimizde hep vardı.

Bu ödülü almamış olsaydınız, ne kadar zamanda istediklerinizi gerçekleştirebilirdiniz?
C.B.:
Biz başından beri hep iyi bir şeyler yapacağımızı düşünüyorduk. Grubun isminin maNga olmasının altından yatan nedenlerden biri de bu... Her dilde telaffuz ediliyor ve global bir anlamı var. Bunu MTV ödüllerinde de gördük. Herkes, grubun adını ikinci kez tekrar edilmeden anladı.
Özgür Can Öney: Ödül size kısa vadede bir şeyler kazandırır. Ama ödülün ötesine geçebilmek ve hayallerinizi gerçekleştirebilmek için önemli olan, sizin ne yaptığınızdır. Biz ilk çıkışımızı da bir yarışmayla yapmıştık. Yarışmada ikinci olduk. Ondan sonra barlara geri döndük ve çalmaya devam ettik. Ardından albümümüzü hazırladık. Ödül kazanmamıza rağmen albümümüzü birkaç yıl sonra çıkardık. Bu yine uzun süreye yayılacak bir durum olabilir. Biz, adımlarımızı emin bir şekilde atmak istiyoruz.

'Bir Kadın Çizeceksin' şarkınızla bir anda herkesin beğenisini kazandınız. Ardından 'Avrupa'nın En İyi Sanatçısı' seçildiniz. Bu hızlı yükselişi bekliyor muydunuz?
C.B.:
Hayır, bu kadar çabuk bir yükseliş beklemiyorduk. İlk albümümüz çıkarken "Stüdyo masraflarımız çıksın, geçimimizi sağlayalım ve iyi müzik yapmaya devam edelim" diyorduk. Ama bundan biraz daha hızlı oldu.Sabah