Hadise'nin, Fransa’da sahte Louis Vuitton çanta taşıdığı için sorgulandığı ve çantasına el konduğu haberi bomba gibi patladı.


Olay yalanlansa da Fransa’nın çakma ürünlerle mücadele için bu tür bir uygulama yaptığı, Türkiye’den gelen yolcuların özellikle incelendiği anlaşıldı.

Ünlü şarkıcı
Hadise’nin Fransa’ya girerken 795 dolarlık ’çakma Louis Vuitton çanta’yla yakalandığı haberi dün daha yayılmadan menajeri tarafından yalanlandı ama bu haber
aynı zamanda ’çakma ürün’ kullanıcılarının aslında nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu da ortaya çıkardı.

Zira
Hadise’nin çakma çantayla yakalandığı haberi ister doğru ister yanlış olsun, Fransa’ya gidenlerin dikkatli olması gerekiyor. Fransa’da gümrüklerde, çantaların, tekstil ürünlerinin orijnal ya da sahte olduğunu tanıyan özel ekipler var. Bu ekipler Fransız mallarının taklitlerini anında tanıyor, önce ürüne el koyuyor ve sahibini de para
cezasına çarptırıyor.

Fransa’da uzun süredir uygulanmakta olan ’Fransız markalarını korumaya yönelik’ kanundan haberi olmayanların bu yüzden dikkatli olmasında fayda var. Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı Vehbi Kahveci, Fransa’nın kendi markalarını korumak için uzun süredir bu şekilde mücadele ettiğine dikkat çekerek, Fransa’ya taklit çanta ve aksesuarlarla girmek isteyenleri uyardı. Fransa’nın gümrüğünde taklit ürünlerden anlayan özel ekiplerin bulunduğunu ve havalimanı girişlerinde kontrol yaptıklarını söyleyen Kahveci, “Taklit çantalar en iyi saplarından anlaşılıyor. Bunun dışında şüphelenilen ürünler, markaların bazı kendilerine has özellikleri gözönüne alınarak kontrol ediliyor” dedi.


Fransa’ya taklit ürünlerle gitmeyi planlayanların bu yüzden dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Kahveci şöyle devam etti: “Bu aynı zamanda sevgililer, eşler arasında bile sıkıntı yaratabiliyor. Bir süre önce sosyetik bir hanım Fransa’ya ünlü bir markanın çantasıyla girmeye çalışırken çantasına el konuldu ve ürünün taklit olduğu açıklandı. Sosyetik hanıma, çantayı sevgilisi hediye etmiş. Sosyetik hanım da bu sayede, hiç istenmeyen bir durumla da olsa kendisine taklit çanta hediye edildiğini anlamış oldu.”

Kahveci, taklit çanta satışı konusunda
ünlü olan Kapalıçarşı’daki bazı esnafın kadınların altın
günlerine katalog hazırlatarak gittiklerini ve evlerde sipariş aldıklarını da hatırlattı.

Çantayı yılbaşında ben aldım

Hadise'nin
internet üzerinden satın aldığı Louis Vuitton marka çantasının sahte olduğu ve Fransa havalimanında bu yüzden sıkıntı yaşadığı iddialarına şarkıcının basın danışmanlığını yapan ablası Hülya Açıkgöz “Hadise hayatında Fransa’ya gitmedi. İlk kez bu Cumartesi günü konser
vermek için gidecek ” diyerek yanıt verdi ve konuyu yalanladı. Sevgilisi Sinan Akçıl ise “Ona Louis Vuitton çantayı Nişantaşı’ndaki mağazasından yılbaşı hediyesi olarak ben aldım. Üzerine de isimlerimizin baş harflerini yazdırdım. Çanta orjinal, faturasını da gösteririm” dedi.

TÜRKİYE’DE TAKLİT EDİLEN ÜNLÜ FRANSIZ MARKALARI

- Louis Vuitton

- Lacoste

- Hermes

- Chanel

- Cartier

- Yves Saint Laurent

kaynak: (Vatan)