maNga'nın solisti Ferman Akgül'ün sahnede Eurovision şarkısını söylerken nefesi kesildi. Hastaneye kaldırılan Akgül geceyi müşahade altında geçirdi.


Önümüzdeki hafta Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenecek olan 55. EurovisionŞarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek olan maNga grubunun solisti Ferman Akgül(29), Beyoğlu Ghetto'da şarkı söylerken sahnede aniden fenalaştı.

Ülker Rocco'nun gecesinde
Eurovision
şarkısı "We Could Be The Same"i seslendirirken birden nefesi kesilen Akgül, yere düştü.

Görevliler tarafından kulise götürülen ve nefes almakta zorlandığı görülen Akgül'ün kalp krizi geçirdiği sanıldı ve apar topar taksiye bindirilerek Alman Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Akgül'e serum takıldı.

Halen yoğun bakımda tedavisi
devam
eden Akgül'ün sağlık durumuna ilişkin açıklama ise, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Özcan Soylu'dan geldi.

Doç. Dr. Soylu "Şu anda durumu stabil ve gayet iyi. Ritim
eski
biçimine döndürüldü verilen ilaç tedavisi sayesinde" dedi.

Önce kalp ritmi bozukluğunun nedenlerini ortaya çıkaracaklarını kaydeden Soylu, "Bu nedenle kalp ve diğer tetkikler devam ediyor. Ön bilgiler herhangi bir kalp kriziyle ilgili bir bulgu düşündürmüyor. Fakat yatak başında yaptığımız ultrasonografik incelemede kalp kasında birazcık hareket kusuru tespit ettik. Şu anda ritmi düzellttik" dedi. Doktor Soylu, "Bugün ve yarın da yoğun bakımda kalacak muhtemelen ondan
sonra
hızlıca kata vereceğiz" diye konuştu
Soylu kalp ritmi bozukluğunun kalp krizine neden olacağını düşünmediklerini kaydederek, "İlerisi için bir risk değil bu. Tiroitler incelenecek; kansızlığı var mı buna bakılacak. Kalp kapaklarında ve kalp kasında herhangi bir hastalık var mı o tespit edilecek. Kalp krizi diye bir durum söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Eurovision'a katılmasında sakınca yok
Doç Dr. Soylu, " Stres ve adrenalin ritim bozuklukları yapar. Fakat bu işin bir noktada kolayına kaçmak olur. Buna bağlı demeyeceğiz. Bu noktada kalp ya da diğer organ kaynaklı hastalık sonucu mu oluştu. Bunun araştırmasını yapıyoruz. Ama şu anda genel durumu gayet iyi. Ritim normal" dedi.

Soylu, tekrarlama riski olup olmayacağı sorusuna Doç. Dr. Soylu, "Hastalık herhangi bir metabolik, organik veya kalp nedenli bir hastalık değilse bunun ileride tekrarlama şansı oldukça düşük. Ama stres durumlarında ortaya çıkan bir faktöre bağlıysa, tekrar ortaya çıkabilir" diye konuştu.

Doç. Dr. Soylu, Manga grubunun solisti Ferman Akgül'ün 27 Mayıs'ta Norveç'te yapılacak
Eurovision
yarı finaline katılmasında hiçbir sakınca olmadığını da kaydetti.
Soylu, "Hiçbir sakınca yok şu aşamada" dedi.

Akgül'ün ne zaman taburcu olacağına yönelik bir soruya ise, "Tahmini yatış süresini 3 -4 gün olarak hesaplıyoruz ama dediğimiz
gibi çıkan tetkik sonuçlarına göre müdahale etmemiz gereken bir durum olursa bu süreç uzayabilir " dedi. Bu arada Eurovision kapsamında arkadaşlarının yanında olamayan Manga grubu Sofya'da bulunuyor. Grubun Sofya'dan Atina'ya geçmesi bekleniyor.


kaynak: ekolay.net