Tarkan dosyasında "yetki anlaşmazlığı"


Şarkıcı Tarkan Tevetoğlu'nun da bulunduğu 17 şüpheli hakkında açılan dava dosyası İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘görevsizlik’ kararı nedeniyle Yargıtay uyuşmazlık mahkemesine gönderildi.İstanbul Narkotik Şube polislerince gözaltına alınan Tarkan 1 Mart'ta Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilmişti. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından sorgulanan Tarkan serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten Savcı Altınışık, suçun “örgüt" kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirterek dosyayı Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’ne göndermişti.
TARKAN’IN 2 YILA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMASI İSTENDİ
Soruşturmayı yürüten Savcı Emin Ateşağaoğlu Tarkan’ın da aralarında olduğu 17 kişi hakkında iddianame hazırladı. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, Tarkan’ın “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek ve bulundurmak" suçlarından 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istenmişti.
3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ DOSYAYI ÖZEL YETKİLİ MAHKEMEYE GÖNDERMİŞTİ
İddianameyi inceleyen İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi suçun örgüt kapsamında olduğunu belirterek dosyayı Mayıs ayında görevsizlik kararıyla özel yetkili ağır ceza mahkemelerine göndermişti.
ÖZEL YETKİLİ 11. AĞIR CEZA DA GÖREVSİZLİK KARARI VERDİ
Davanın gönderildiği İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi de dosya üzerindeki incelemesini tamamladı. Suçun örgüt kapsamında değerlendirilemeyeceğini, suçun “iştirak halinde bireysel suç" ifade ederek dosya hakkında görevsizlik kararı verdi. Bu nedenle dosya mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın çözümlenmesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Tarkan’ın davasının hangi mahkemede görüleceğine Yargıtay uyuşmazlık mahkemesi karar verecek
16 ŞÜPHELİNİN 5 YILDAN 23 YILA KADAR DEĞİŞEN HAPİS CEZALARI TALEP EDİLMİŞTİ
Tarkan’ın yanı sıra 16 şüphelinin ise "uyuşturucu madde satmak", "uyuşturucu madde alınıp satılmasına aracılık etmek", "yurda uyuşturucu madde ithal etmek", "uyuşturucu madde kullanmak" ve "kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak" suçlarından 5 yıldan 23 yıla kadar değişen hapis cezaları istenmişti.(hurriyet)