Yerli Da Vinci Şifresi Geliyor

Hz. İsa'ya Ait Kutsal Emanetlerin Hikâyesi Beyazperdeye Yansıyacak.istanbul'daki Çemberlitaş'ın altında olduğu öne sürülen Hz. isa'ya ait kutsal emanetlerin hikâyesi beyazperdeye yansıyacak.

Yerli da Vinci Şifresi geliyor


Osmanlı Padişahı ıı. Abdülhamid'in 19.yüzyılın
başında Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki havza için hazırlattığı petrol haritası ile istanbul'daki Çemberlitaş'ın altında olduğu öne sürülen Hz. isa'ya ait kutsal emanetlerin hikâyesi, 'Sultan'ın Sırrı' adlı sinema filmiyle beyazperdeye yansıyacak.

Tüm dünyada
tartışma yaratan, Dan Brown'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan da Vinci Şifresi'ni hatırlatan projede, Kerkük'teyken haberdar olduğu Abdülhamid'in petrol haritasının peşine takılıp İstanbul'a gelen ABD'li eski CıA ajanı bir profesörün burada kutsal emanetlerin peşine düşmesi anlatılacak.

ERKEKLi ANTiKACı ROLÜNDE


istanbul'da bir antikacıyı oynayacak
olan Altan Erkekli, filmle ilgili şöyle konuştu: "Rolüm hakkında bir araştırma yapmadım. Senaryonun naif önemli bir katkı sağlayacağını düşünüp kabul ettim. Film müzeleri, sarnıçları, dehlizleriyle farklı bir istanbul'u da tanıtacak. Filmin istanbul'un tanıtımına çok katkısı olacağını düşünüyorum. Bu film çekildiğinde da Vinci Şifresi'nin Türkiye versiyonu olacak gibi görünüyor."

BÜTÇESi 4 MiLYON TL


Tarih haberleriyle tanınan gazeteci Ömer Erbil'in senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini ise Hakan Şahin'in yapacağı *****
istanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından da destekleniyor. Yaklaşık 4 milyon TL'lik bütçesi olan filme istanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı 1 milyon 900 bin TL'lik destek veriyor.

Çarpıcı konusu kadar
Oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken filmde Amerikalı Oyuncularının yanı sıra Altan Erkekli, Burak Sergen, Şerif Sezer, Tayfun Sav ve Begüm Birgören oynayacak. Çekimlerine geçtiğimiz günlerde başlanan filmin aralık ayında vizyona girmesi düşünülüyor.

Opus Dei, Sion tarikatlarının temsilcilerinin yanı sıra Mevleviler'in de yer alacağı film Topkapı Sarayı Müzesi, Yıldız Sarayı Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya,
istanbul'un yer altı dehlizleri gibi tarihi mekânlarda çekilecek.

Dan
Brown'un da Vinci Şifresi adlı romanı yayınlandığı dönemde tüm Hıristiyan alemini ayağa kaldırmış ve Vatikan'ı zor durumda bırakmıştı. Vatikan yönetimi, yazılanları saçma bulduğunu söylemiş ve yazar Dan Brown'a karşı cephe almıştı. Bütün bunlar Hollywood için çok iyi bir malzeme olmuş ve roman kısa bir süre sonra beyazperdeye aktarılmıştı. Filmde başrolleri ise Tom Hanks, Audrey Tautou ve Jean Reno paylaşmıştı.

haberler.com