Yahşi Cazibe Televizyon Eleştirmenlerini Böldü


Atv'nin Yeni Dzisi "Yahşi Cazibe" Televizyon Yazarlarından Bir Olumlu, Bir Olumsuz Eleştiri Aldı...Günaydın yazarı Yüksel Aytuğ ve Taraf gazetesinin Telesiyej yazarı "Yahşi Cazibe" konusunda farklı
düşünüyor.

Aslantuğ "Yahşi" bir yıldız doğuyor başlıklı yazısında diziyi şu sözlerle övdü:

"
Ekranda komedi dizileri tutsun diye neredeyse dua eder oldum. Zira gündem öyle kasvetli ki, vatandaş hiç olmazsa prime time'da kafayı dağıtabilsin istiyorum. Bu nedenle atv'nin yeni dizisi 'Yahşi Cazibe' den de umutluyum. Tipler komik, hikaye tanıdık, (Türk Sineması'nda sıkça izlediğimiz aşka dönüşen kurmaca evlilik), Oyunculuklar başarılı. Kuşkucu dedektif 'Peker Pekmez' karakteri, Peker Açıkalın için etkileyici bir dönüş olmuş. Hakan Yılmaz ise bana göre ideal bir sitcom Oyuncusu. Seda Özbek de son zamanlarda çok prim yapan 'libidosu yüksek ev hanımı' karakteri 'Manidar' ile adından söz ettireceğe benzer. Ama bana göre bu yenidizinin cilaladığı bir 'yıldız' var ki, yaz gecelerinde ışıl ışıl parlayacak gibi görünüyor. 'Cazibe' rolündeki Aslıhan Gürbüz. Zaten 'Bir Bulut Olsam'ı izlerken, isminin yanına bir 'tik' atmıştım. Hem güzel, hem gerçek, hem de çok sevimli görünüyor. Azerice'nin hakkını vermek kolaygünlerce ders alan Gürbüz, emeğinin meyvelerini yeni bölümlerde daha fazla toplayacak. Şimdilik 'ısınma turları' atıyor. istim tuttuğunda eminim ki tadından yenmeyecek. Bir de şu aradaki zorlama RAP nağmeleri, fena halde 'Türk Malı'nı çağrıştırmasa..."
değil. Bunun için

Taraf'ın Telesiyej yazarı ise Altuğ'un övdüğü diziyi Komiklik yaparak komedi yapılacağına mı inanıyoruz hâlâ başlıklı yazısında şöyle eleştirdi:

"...
Peker Açıkalın (dizideki ultra yaratıcılıkla adı Peker Pekmez), bir koltuktan diğerine zıplıyor, dört dönüyor bir küçük burjuva salon salomanjesinde, bir gürültü, bir kıyamet, abart da abart ki, abarttığına değsin durumları.. size hiç oldu mu bilmem, atmosferi yırtıp çıkma arzusu belirdi mi hiç içinizde? Hah işte tam öyle bir his musallat oluyor ruhuma; Bauhaus’un klimaları çalışmayan serasında –termometreler 55 dereceyi gösterirken- bahçe masası arayışı içindeyken de olmuştu bu bana; aşina bir his yani.. ama dayanılır mı?

Yok, dayanılmaz! Ama ben dayandım. Atv’nin
yeniCazibe’yi delice merak ettiğinizi bildiğim için katlandım.
komedi şaheseri Yahşi

Fikrimi söylemeden önce –seyretmeyeniniz vardır diye- Yahşi Cazibe’nin Atv’nin web sitesindeki tanıtımDizinin hikâyesi şöyle: 'Azeri asıllı olan Cazibe Abbasova, Türkiye’de çalışma izni almak için kâğıt üzerinde bir Türk vatandaşı ile evlenmeye karar verir. Bu tarz işlere el altından aracılık eden Gül Hanım vasıtası ile bir süredir ekonomik sıkıntı yaşayan Kemal’e ulaşır. (..) ithalat şirketinde çalışan, zor günler yaşayan ve yüklü bir para alacağı için bu nikâhı kabul eden Kemal, Cazibe’yi ilk kez nikâh salonunda görür. Ama kişilikleri farklı olduğu için daha ilk dakikada kavga etmeye başlarlar. Kemal ‘Ben bununla evlenmem’ deyip çekip gidecekken bu işe aracı olan kişi, Kemal’i kolundan tutup ikna eder. Cazibe nikâh kıyıldıktan sonra oturma iznini alır almaz Kemal’den boşanacak, sonra herkes kendi hayatına dönecektir.'
yazısından bir demet alıntı sunmak isterim size –bu da epey fikir verecektir zaten-.

Bu arada karşı komşunun, Türkiye’deki yabancıların evliliklerinin düzmece olup olmadığını sorgulayan, kişiliği arızalı bir memur olduğuna, sonraki bölümlerde dizinindakikadan anlaşıldığı hususuna filan hiç girmeyeyim.
devamını sağlayacak çelişkileri onun çıkaracağının daha ilk

Yahşi Cazibe, komiklik yapmakla komedi olacağına inanan dizilerden. ve bizde çok yaygındır bu inanış. Birkaç hoplama zıplama, ağız burun yamultma, kıvrılma bükülme, eh birkaç da espri çakma.. ezcümle komiklik yapmak.. komedi bu mudur peki?

Komedi, hayatın gerçekliğinin
tersine çevrilerek, beklenmedik, tuhaf ve sürprizli durumların ortaya konması ve karakterlerin de buna inanarak durumu ve kendi konumlarını savunmalarıdır.

Bu
dizideki ana çatışma, buna bağlı olan tali çatışmalar ve yeni bölümlerin nasıl gelişeceği daha şimdiden belli. Seyirci, yeni bölümlerin senaryosunu ana hatlarıyla yazabilir neredeyse.

Bana göre Yahşi Cazibe’de sıradan bir komiklik sergileniyor sadece; derinliksiz, eleştirisiz, tartımsız, oldukça müsameremsi.
Modernize edilmeye çalışılmış ama becerilememiş bir Kavuklu-Pişekâr durumu da var ayrıca Yahşi Cazibe’de; pantolon uymazsa gömlek alırsınız misali.

Dizinin hikâyesinin inandırıcılığı sorunsalına –yani Kemal gibi birinin
para yüzünden bir Azeri bakıcıyla sahte evlilik yapması hususuna filan- hiç girmeyelim derim ben, içinden çıkamayız çünkü.

Kısaca, Yahşi
Cazibe de, pek yahşi bir sonuç alamayacak gibi görünen dizilerden.

Yine de yolu açık olsun demek düşer bize."


haberler.com