Yeşilçam'ın eski yıldızının dramı



Türk sinemasının emektarı Birsen Ayda, kasım ayında 'Çaresizim, böbreğimi satıyorum' çığlığıyla gündeme gelmişti. Şimdi dramda ikinci perde. Yine acı bir rol. Ayda kanser...


Nebahat Koç'un haberi

Dükkanının vergi borçları için bir süre önce böbreğini satışa çıkartan Ayda, şimdi de kansere yakalandı. 1956'da Yeşilçam'a ayak basan, Battal Gazi, Malkoçoğlu gibi filmlerde vamp kadın rolüyle hafızalara kazınan sanatçı zor günler geçiriyor. Ayda, vergi borçları nedeniyle, Beyoğlu'ndaki dükkanını kaybetmiş ve böbreğini satışa çıkartmıştı. Ayda'ya bir acı haber daha geldi. Sinema emektarı, 1.5 aydır akciğer kanseriyle boğuşuyor. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki yatağında konuşan Ayda, 'Üzüntüden hastalığa yakalandım. 1983'ten bu yana işlettiğim 50 metrekarelik dükkan elimden alındı. Devlet büyüklerime ve büyük sanatçılara sesleniyorum. Kimseye muhtaç olmak istemiyorum. Sadece ekmeğime sahip çıkıyorum' dedi.

BEN PARA İSTEMİYORUM



Kimseden para istemediğini belirten Ayda, 'Dükkanım verilsin. Biri çalıştırıp ekmeğimi getirsin yeter. Sadece Cumhur Taşsöken ile sanatçı Eriş Akman benle ilgileniyor. Bu isimler bana sahip çıkmasaydı, şimdi sokaklarda sürünüyor olurdum' diye konuştu.

'TUZAK' DEMİŞTİ...

61 yaşındaki sanatçı Malkoçoğlu, Battal Gazi, Tarkan, Ömercik, Ayşecik gibi filmlerde rol aldı. Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Kartal Tibet'la aynı seti paylaştı. Hayatı 'geçim kapım' dediği dükkanın elden gitmesiyle değişti... Ayda, o süreci şöyle anlattı: Eşimden kalan cafe olarak işletilen dükkanım vardı. 2 gence kiraladım. Tuzak kurdular. Vergi borçları nedeniyle borç batağına sürüklendim. Yer Milli Emlak'a aitti. Sokağa atıldım. Mahkemeye verdim, böbreğimi satmaya çalıştım.

haberaktuel