MAGAZİN BORSASI ÇOK HAREKETLİ


Borsadaki hisse senetleri, anlık değişkenliklerden etkilenip değer kaybeder ya da kazanır. Bu yönüyle, magazin dünyasını da andırır. Reytingler, alkışlar, gişe hasılatları, albüm satışları, yazılı ve görsel medyaya giriş sıklıkları ‘magazin borsası’nın hisse senetleridir aslında. Kısacası yıldızların şöhretiyle borsanın hisse senetleri arasında gözle görülür bir benzerlik vardır. Bu hafta sizler için hisseleri değer kazanıp zirvedeki konumlarını sağlamlaştıranlarla, gündemde olmalarına rağmen hisseleri değer kaybedenleri araştırdık... Buyrun ‘magazin borsası’na...YÜKSELİŞTE OLANLAR


BEREN SAAT

‘Türkiye’nin Yıldızları’ adlı yarışma programında ikinci olarak atıldığı sanat dünyasında, ilk çıkışını ‘Hatırla Sevgili’ dizisindeki Yasemin karakteriyle yaptı. Geçen sezon ekrana veda eden ‘Aşk-ı Memnu’ dizisinin Bihter’iyle zirveye oturan Saat, hisse senetlerinin ne kadar güvenilir olduğunu bir kez daha kanıtladı. Şimdilerde ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisindeki Fatmagül karakteri ekranseverlerde tiryakilik yarattı bile. Bu da Saat’in istikrarlı olduğunu bir kez daha gösterdi.
DEMET AKALIN

Borsayı hareketlendirmeyi çok iyi bilen bir isim Demet Akalın. ‘Zirve’ adlı albümündeki şarkılarıyla yaz mevsimine damgasını vurdu. Önder Bekensir’le boşanıp yeniden barışarak beraberliğini kaldığı yerden sürdürürken, yalnız şarkılarıyla değil özel hayatıyla da gündeme gelmeyi çok iyi bildiğini gösterdi. Akalın’ın senetleri asla değer kaybetmez gibi görünüyor.

SEREN SERENGİL

Musa Aytun’la yaşadığı evliliği, dünyaya getirdiği kızının ölümüyle büyük bir drama dönüşen Seren Serengil, hisselerini sıfırlamışken, Aytun’la yollarını ayırınca bir anda zirveye tırmanmaya başladı. Şimdi boşanma polemikleri yaşanırken Serengil, yakında bir albümle çıkışını taçlandıracağının sinyallerini veriyor.

EBRU ŞALLI

Harun Tan’la yaşadığı mutlu evlilik bir yana, pilatesi ekrana ve hayatına taşıması Ebru Şallı’yı gündemden hiç düşürmedi. Geçtiğimiz hafta ikinci oğlunu kucağına alan Ebru Şallı’nın hisseleri sürekli değer kazanıyor.
SİNEM KOBAL

‘Selena’ adlı fantastik dizi ona şöhreti getirdi. Dahası o dizideki rolüyle ‘En Sevilen Türk Kadın Oyuncu’ ödülünü de kazandı. Sinem Kobal’ın ‘Küçük Sırlar’daki Su karakteriyle sergilediği oyunculuğu belki tartışılır ama Galatasaray’ın kaptanı Arda Turan’la yaşadığı aşkın oluşturduğu gündemle, magazin borsasındaki hisselerinin düşmemesini sağlıyor bir şekilde.

MERVE BOLUĞUR

‘Acemi Cadı’nın Ayşegül’ü artık kelimenin tam anlamıyla bir genç kız oldu. Geçen yıl ‘Kül ve Ateş’ dizisinde Hayal İsfendiyar rolüyle izlediğimiz Boluğur, şimdilerde ‘Küçük Sırlar’ dizisinde Ayşegül karakteriyle magazin borsasındaki değerini iyice yükseltti. Rol arkadaşı Sinem Kobal’dan daha başarılı olduğu yönündeki olumlu eleştiriler, hisselerinin değerini daha da artırdı.

CANSU DERE

Güzel oyuncu Cansu Dere, onu tercih edenleri de çok fazla düş kırıklığına uğratmadı. ‘Ezel’ dizisinin Eyşan’ı olarak yine başarılı ve bulunduğu konumu korumaya yine devam ediyor.

BİNNUR KAYA

Tek kelimeyle Binnur Kaya’nın hisseleri bir harika... ‘Avrupa Yakası’nda Dilber Hala ve Şahika Koçaslanlı olarak ekranseverlerin sevgilisi olmayı başaran Kaya, bu yıl ‘Vavien’ filmindeki rolüyle iki kez ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanarak borsadaki değerini ikiye katladı. Binnur Kaya, şu anda ‘Türk Malı’ dizisindeki Abiye Kuzu’yla sanatının zirvesinde adeta.
PINAR ÖĞÜN

Memet Ali Alabora’nın çiçeği burnunda eşi Pınar Öğün, geçen yıl kaybettiğimiz Türkan Saylan’ın hayatını anlatan ‘Türkan’ dizisinde çok başarılı. Daha önceleri ismini pek duymadığımız Öğün, ekrana çıktığı andan itibaren magazin borsasındaki hisseleri de yukarı doğru tırmanmaya başladı.


DÜŞÜŞE GEÇENLER


ÖZGÜ NAMAL


‘Hanımın Çiftliği’nde Güllü karakteriyle izlediğimiz Özgü Namal’ın performansı yerinde olsa da popülaritesi giderek azaldı. Bunun en önemli nedeni ise yan karakterlerin başarısı. Ebru Özkan’ın Halide’si, Tuğçe Ersoy’un Pakize’si, Evrim Solmaz’ın Gülizar’ı dizinin başarısını perçinlerken, ne yazık ki istemeseler de Namal’ın hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden oluyorlar.
MELİS BİRKAN

Elbette oyunculuğunun öncesi de vardı ama Melis Birkan’ın hisseleri Çağan Irmak’ın ‘Issız Adam’ filmindeki Ada rolüyle tavan yaptı. Ancak, ne geçen yılın ‘Bu Kalp Seni Unutur mu?’ dizisinde, ne de şimdi yayında olan ‘Deli Saraylı’ daki performansı, Ada’nın başarısını yakalayamadı.

FAHRİYE EVCEN

Elbette ‘Yaprak Dökümü’, televizyon dizi tarihinde asla unutulmayacak bir başarıya imza attı ve atmakta. Ama dizi zirvede olsa da Fahriye Evcen’in Necla karakterinde eski başarısını görmek mümkün değil. Magazin borsasında değer kaybetmesinde Özcan Deniz’le girdiği gönül ilişkisinin payı var mıdır acaba? Kim bilir..
EKİN TÜRKMEN


‘Acı Hayat’ın Özlem’i, ‘Menekşe ile Halil’in Zeynep’i Ekin Türkmen’in magazin borsasında yükselişe geçmesi 2008’de başlayan ‘Küçük Kadınlar’ dizisindeki Elif karakteriyle oldu. Diziden ayrılan Ekin Türkmen, bu sezon ‘Adanalı’daki köylü kızı Pamuk rolünde ama eski pırıltısı ne yazık ki yok.
TUBA BÜYÜKÜSTÜN


Tıpkı Bergüzar’ın Şehrazat’ı gibi, Tuba da diziye adını veren ‘Asi’ karakterinin başarısına ulaşamadı bir türlü. Hasret karakteri ne yazık ki Asi’yi unutturamadığı için de Tuba’nın borsadaki düşüşü devam ediyor.
BERGÜZAR KOREL

‘Bitmeyen Şarkı’nın Feraye’si, ‘Binbir Gece’nin Şehrazat’ı yanında sönük kaldı. Dizi reyting alsa da, Şehrazat’ın başarısını bilen magazin borsası Feraye’yi aynı seviyeye çıkarmamakta kararlı görünüyor.


NEHİR ERDOĞAN


En son ‘Fadime’ dizisindeki laz kızı Fadime de, şu anda yayını süren ‘Aşk Bir Hayal’ dizisinin ağa kızı Asmin de Nehir Erdoğan’ın borsadaki hisse senetlerinin değerini yükseltemedi. Akılda kalan başarısı ‘Yabancı Damat’ın geçmişteki Nazlı’sı hala.


(hürriyet)