Biz Kürt’üz Bir Türk’üz


Yeni albümünde yer alan “Barış Türküsü”yle ses getiren İbrahim Tatlıses, önceki gün NTV Haber’de Can Dündar’ın sorularını yanıtladı. Tatlıses, “Biz Kürt’üz, Bir Türk’üz” sözüyle çok konuşulan bu eseri yazmaya Recep Tayyip Erdoğan’ın sanatçılarla yaptığı toplantının ardından karar verdiğini ve şarkıyı ilk kez Başbakan’a dinlettiğini söyledi.

İBRAHİM Tatlıses, “Hani Gelecektin” adlı albümünde yer alan “Barış Türküsü”yle ilgili sorulara yanıt verdi. Bu eserin Recep Tayip Erdoğan’ın sanatçılarla yaptığı toplantıdan sonra doğduğunu belirten Tatlıses, şunları söyledi: “30 yıldır yaşanan nahoş olaylardan dolayı hepimizin içi ezik. ‘Ne zaman bu olaylar bitecek, akan kana kim dur diyecek? Ne zaman barış, beraberlik olacak?’ diye bekliyorduk. Gördük ki sayın Başbakan bu konu üzerinde çok durdu. Sanatçıları, gazetecileri davet etti. Bana göre herkesin elini taşın altına koyması gerek. Katıldığım bu toplantıdan sonra Yavuz (Bingöl) kardeşim bana telefon açtı, bir gazeteciye ‘Toplantıda en iyi İbo abi konuştu’ dediğini anlattı. O sırada konuyla ilgili bir çağrışım oldu bende. Yavuz’a ‘Telefonu kapat’ dedim. Kayıt cihazını açtım, sözler ve melodi o anda geldi bana ve kaydettim. 10 dakika sonra Yavuz’u aradım, ‘Ne oldu abi?’ dedi. ‘Şarkıyı yaptım’ dedim. Birileri benim dilime ve yüreğime onu aksettirdi, ben de dile getirdim. Demek ki artık yürekler de istiyor bunların bitmesini. İnanıyorum ki bu süreç uzun sürmeyecek. Sonunda benim güldüğüm gibi bütün Türkiye, bütün insanlar gülecek. İnşallah bu süreç kısa zamanda sona erer. Muhalefet olsun, hükümet partisi olsun, el ele verdikleri zaman, birbirlerine saygıyı ve sevgiyi eksiltmedikleri zaman, birbirlerine mikrofon başında bir şeyler söylemedikleri zaman, bu konuyu Türkiye için birlikte çözerler. Bütün parti başkanlarını bir arada görmek çok keyifli bir tablo aslında. İnşallah bir gün kısmet olur da bunu görürüz.”

İbrahim Tatlıses, “Barış Türküsü”nü ilk olarak Recep Tayip Erdoğan’a dinlettiği ve onun da çok beğendiğini sözlerine ekledi: “Başbakan’a albümü değil, özellikle bu şarkıyı dinlettim. İki elini kaldırdı ‘Tebrik ederim, çok güzel olmuş’ dedi. Şarkının finalinde bir koro var, oraya gelince de resmen yerinde kalakaldı. Çok sevindiğini duruşundan ve ses tonundan anladım.”

(hürriyet)