Tezgahtarlıktan öğretmenliğe hayata farklı kulvarlarda başlayan 'ünlüler', kaderin cilvesiyle ekranların en çok tanınan isimleri oldu.'Küçük Kadınlar' dizisinin oyuncularından Hande Soral'ın da böyle bir hikayesi var. 'Komedi Dükkanı' programını izlemeye giden Soral, beş dakika konuk oyuncu olarak katıldığı bir skeçte çok beğenildi ve 45 dakika sahnede kaldı. Ardından gelen tekliflerle ünlüler kervanına katıldı. Hafta Sonu dergisi, ünlülerin nasıl keşfedildiğini sayfalarına taşıdı.

ÖZGÜ NAMAL
Henüz 11 yaşındayken oturdukları Bağlar başı'nda arkadaşlarıyla bir tiyatro grubu kurdu. Oyunları yazan, yöneten, başrolü de kendi oynayan Özgü Namal, bu işten para kazanıp okul harçlığını çıkardı. Anneannesinin bahçesini açık hava tiyatrosuna dönüştürüp, izleyenlerden para alıyor, onlara izledikleri oyunun yanında komşularının yaptığı kek ve limonatayı ikram ediyordu. 14 yaşında tiyatro kursuna gitmek istediğini söylediğinde babası onu Enis Fosforoğlu Tiyatrosu'na götürdü. 'Yeditepe İstanbul' dizisinde Zuhal Olcay'ın kızı rolüyle fark edildi.


MERVE BOLUĞURLisede hiç popüler olmayan, utangaç, içe dönük, kimsenin yüz vermediği Merve Boluğur, kuzeninin ajansındaki fotoğraf çekimine gitti. Orada tanıştığı bir ajans sahibi ünlü oyuncuya kartını verdi. Haftalar sonra ajansın evlerinin sokağında olduğunu fark etti ve geçerken uğradı. O günden sonra hayatı değişen Boluğur oyuncu oldu.


SİBEL KEKİLLİ


Ünlü yönetmen Fatih Akın, Sibel Kekilli'yi ilk olarak sokakta yürürken fark etti ve filminde oynaması için seçmelere davet etti. Onun ısrarıyla seçmelere katılan seksi oyuncu, yüzlerce aday arasından seçildi. Bütün dünyada geniş yankı bulan 'Duvara Karşı' filmiyle kaderi de değişti.

ŞENER ŞEN


Öğretmenlikten istifa edip filmlerde üçüncü dördüncü asistanlık yapan, figüran olarak kamera önüne geçen, Şener Şen'i ilk keşfeden Ertem Eğilmez oldu. Seri olarak çekilen 'Hababam Sınıfı' filmlerinde beden eğitimi öğretmeni Badi Ekrem rolü Şen'in tanınmasını sağladı.


TUBA BÜYÜKÜSTÜN


'Gönülçelen' dizisiyle ekrana gelen güzel oyuncunun hayali, oyuncu olmak değildi. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı Bölümü'nü bitiren Büyüküstün, yönetmen Tomris Giritlioğlu tarafından keşfedildi ve setlere adım attı.

KIVANÇ TATLITUĞ


Annesi, sokakta yürürken bir panoda mankenlik ajansı ilanı gördü ve gizlice o ajansa oğlunun fotoğrafını yolladı. Çok beğenilen Tatlıtuğ, profesyonel bir basketbol oyuncusuyken, kendini bir anda podyumlarda buldu.

BONCUK YILMAZ

'Haneler' programında oynayan?Boncuk Yılmaz, geçen sene kaybettiğimiz yönetmen Ahmet?Uluçay sayesinde oyunculuğa adım attı. Ünlü yönetmen, trende tanıştığı güzel oyuncuya kısa filminde oynaması için teklif götürdü ve Yılmaz'ın oyunculuk kariyeri profesyonel anlamda başlamış oldu.

UFUK BAYRAKTAR


'Ezel' dizisinde Ramiz Karaeski'nin gençliğini canlandıran Ufuk Bayraktar'ın keşfedilme öyküsü, Yeşilçam filmlerini aratmıyor. Zeki Demirkubuz, Bayraktar'ı babasının Cihangir'deki kahvesinde çalışırken fark etti. Hayatında kamera bile görmeyen mahallenin bıçkın delikanlısı, ünlü yönetmenden gelen oyunculuk teklifini kabul etti.

NİHAT ALTINKAYA


17 yaşında gece kulüplerinin önünde korumalık yapan oyuncunun hayatı, sokakta yürürken bir cast ajansı sahibinin onu durdurmasıyla değişti. Ajans sahibinin 'Seni çekebilir miyiz?' sorusuna olumlu yanıt veren Altınkaya, bir hafta sonra Funda Arar'ın klibinde oynadı.


Yüksel Şengül - Can Hakman/Milliyet