RTÜK bu işe karışmasın

Birol Güven, RTÜK Başkanı Davut Dursun’un “Oyuncuların daha az ücret alması durumunda dizi süreleri kısalır” sözlerine Twitter üzerinden yanıt verdi.

Hakemliğine ihtiyacımız yok
Dizi sürelerinin kısaltılması için başlatılan “Yerli dizi yersiz uzun” kampanyasına RTÜK’ün de farklı görüşlerle dahil olması, yapımcı Birol Güven’i rahatsız etti. Twitter’daki sayfasına “Dizi süreleri özgür olmalı, RTÜK bu işe karışmamalıdır. Sektörümüzün RTÜK’ün hakemliğine ihtiyacı yok. Her dizinin süresi farklı olmalıdır. Dizinin süresini, içeriği belirlemeli” yazan Güven, sözlerine şöyle devam etti:
Önemli olan çalışma şartları
“Çok mekanlı dizileri 90 dakika çekmek mümkün değil ama tek mekanlı diziler çekilebilir. Sektörümüzün odaklanması gereken tek şey çalışma şartları. Starlar da ücretlerini sadece emeklerinin karşılığı olarak almaz; kariyerleri ve toplum üzerindeki etkilerinden dolayı alır. Kaldı ki bu, RTÜK’ün konusu olamaz. Keşke starlar çok para alıyor yerine emekçiler az para alıyor deseydiniz. O zaman bunun arkasında durmak daha kolay olurdu.”
Birol Güven, starların aldıkları ücretlerin haklılığını yeşil sahalardan bir örnekle açıkladı: “Beşiktaş’ta Necip, Quaresma’dan daha çok koşar ama ondan daha çok para alamaz. Çünkü Quaresma bir stardır.”(hürriyet)