Münih Emniyeti'nden açıklama


Münih Emniyet Müdürü Wilhelm Schmidbauer, bir süre önce İstanbul'da silahlı saldırıya uğrayan ve Almanya'da tedavi edilen İbrahim Tatlıses'in, Münih polisinin inisiyatifiyle koruma altında olduğunu söyledi.Münih'teki Türk gazetecilerle biraraya gelen Schmidbauer, biri Münih'te diğer ikisi Türkiye'de olmak üzere Tatlıses'in üç kez silahlı saldırıya uğradığını belirterek, "İstanbul polisinden İbrahim Tatlıses olayı ile ilgili gerekli bilgileri aldık" dedi. Schmidbauer, Tatlıses'in Münih polisinin inisiyatifi ile koruma altında tutulduğunu açıkladı. İbrahim Tatlıses, Münih'e 70 kilometre uzaklıktaki Murnau kasabasında bulunan kaza ve travma kliniğinde tedavi görüyor. İbrahim Tatlıses'e iki gün boyunca uygulanan kontoller tamamlandı. Yoğun bakımdan öğle saatlerinde çıkarılan İbrahim Tatlıses'in hafta sonunu özel odasında dinlenerek geçireceği, pazartesi gününden itibaren yoğun fizik tedavisine başlanacağı ifade edildi.
70 BİN EURO KRİZİ
Ahmet Tatlı, babası İbrahim Tatlıses’le aynı gün Almanya’nın Münih Kenti’ne uçtu. Ancak Tatlı, yanında taşıdığı 70 bin Euro nakit para yüzünden gümrükte sorun yaşadı.
TEDAVİ için geçtiğimiz çarşamba sabahı Almanya’nın Münih Kenti yakınlarındaki Murnau Kasabası’nda bulunan Murnau Kaza Kliniği’ne götürülen İbrahim Tatlıses, sıkı koruma altında tutuluyor. Tatlıses’i burada Alman sivil polisler ile Türkiye’den giden 2 polis koruyor. Tatlıses’le birlikte refakatçileri de koruma altında. Sanatçıyı yalnız bırakmayan oğlu Ahmet Tatlı için de iki Alman sivil polis görev yapıyor. Hastanedeki refakatçiler, dışarı sigara içmeye bile sivil polis eşliğinde çıkıyor.

Dokunulmazlığı var

Ahmet Tatlı, Münih’e babasıyla aynı gün, yolcu uçağıyla gitti. Ancak Tatlı, yanında taşıdığı 70 bin Euro civarında nakit para yüzünden gümrükte sorun yaşadı. Gümrük yetkilileri, 10 bin Euro’nun üzerindeki nakit paradan yüzde 16 vergi kesmek istedi. Devreye giren Münih Emniyet Müdürü, bu kişilerin dokunulmazlığı bulunduğunu söyledi ve olay tatlıya bağlandı. Ahmet Tatlı ve Türk sivil polisler için hastanenin rezidanslarında yedi oda tutuldu.


Dr. Schaan ilgilenecek


Ağır kaza, yanık, travma ve felç vakaları üzerine uzman olan Murnau Kaza Kliniği’nde İbrahim Tatlıses’in tedavisiyle Dr. Marc Schaan ilgileniyor. Dr. Schaan’ın, Amerikan gizli servisi FBI’ın su altında felç olan bir elemanını kurtardığı ve eski sağlığına kavuşturduğu, Tatlıses’in bu hastaneyi seçmesinde de bu olayın önemli rol oynadığı öğrenildi. Hastanenin günlük bakım ve rehabilitasyon ücreti ise 1000 euro.
51’inci hasta
İBRAHİM Tatlıses, önceki gün Almanya’ya Sağlık Bakanlığı’na ait Hawker 900XP tipi ambulans uçakla götürüldü. Sağlık Bakanlığı, Tatlıses’in ambulans uçakla taşınan 51’inci hasta olduğunu açıkladı. Ayrıca doktorunun gerekli raporlarla başvurması halinde her vatandaşın ambulans uçakla ücretsiz taşındığı da belirtildi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, “Uçağımız müsaitti. Bu nedenle her acil vakanın kullanmaya hakkı olduğu gibi İbrahim Tatlıses için de uçağımızı tahsis ettik. Kendi uçağıyla oturarak gitmesi mümkün değildi. Bizim uçaklarımız da tam donanımlı. Biz hastaların tarifeli uçakla gidip gidemeyeceklerini değerlendirerek uçaklarımızı tahsis ediyoruz. Bugüne kadar aralarında acil organ nakli gereken yabancıların da olduğu 51 hastayı ücretsiz olarak bu uçaklarla taşımışız.”


Almanya'da tedavisi süren İbrahim Tatlıses Alman yerel medyasına da konu oldu.
Murnau Tageblatt Gazetesi sanatçıyla ilgili haberi birinci sayfasından verdi.


TATLISES KİMSEYLE GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR / A.A.
Bir süre önce uğradığı silahlı saldırıda yaralanan İbrahim Tatlıses'in Almanya'daki tedavisi sürüyor.

Münih'e 70 kilometre uzaklıktaki Murnau kasabasındaki kaza ve travma kliniğinin yoğun bakımında tutulan İbrahim Tatlıses kimse ile görüştürülmüyor.
Tatlıses'in tedavisi konusunda şu ana kadar ailesi ve klinik yönetimi herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

İbrahim Tatlıses'i klinikte sevenleri yalnız bırakmıyor. Tatlıses'i görmek için şu ana kadar çevreden gelen 20 kadar Türk hayranı, sanatçıyı görememenin üzüntüsünü yaşadı. Sanatçının oğlu Ahmet Tatlı ile görüşen gurbetçiler, İbrahim Tatlıses'e acil şifalar diledi

hurriyet.com.tr