ABD'de düzenlenecek ''Türk Yürüyüşü''ne katılmak üzere New York'a giden Şentürk, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Şentürk, ABD'de göz tetkikleri ile ilgili yeniden çağrıldığını anlatarak, ''Bakacağız, kötüyü giden, iyiye giden bir durum var mı... 19 Mayıs'ta da Türk Yürüyüşü konserlerine katılıp geleceğim'' dedi.
''ABD'li doktorların sizde bir ışık gördükleri ve bu nedenle orada bir operasyon geçireceğiniz yolunda haberler çıktı. Bu doğru mu?'' sorusu üzerine, Şentürk, ''Ben zaten ışık alıyorum, gündüzü geceden ayırıyorum. Yüzde 20-30 bir ihtimalden, bundan önceki görüşmelerde söz edilmişti. Küçük ihtimallerle büyük hesaplar yapan biri değilim. Gidip bir bakalım... Bir de göz tansiyonu sorunum var. Yani orada incelemeler yapılacak. Onların kararı doğrultusunda belki bir tarih belirlenecek'' diye konuştu.
-REKOR DENEMESİ VE MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYLIĞI-
Şentürk, 300 kilometre hızla giden bir araçla dünya rekoru denemesi yapmak istediğinin hatırlatılması üzerine, ''Temmuz ayında rekor denemesi yapacağız. Ama ben bunu 30 Ağustos Zafer Bayramı'na çekmek istiyorum. Ama mutlaka rekor denemesi bu yaz yapılacak'' dedi.
Metin Şentürk, ''Gözünüzü şimdi açtırırsanız rekor boşa gider'' şeklinde yapılan espriye de, ''O yüzden rekordan sonra açtıracağım'' cevabını verdi. Şentürk, genel seçimlerle ilgili ''milletvekili adaylığı'' konusunda yöneltilen bir soruya karşılık, ''Milletvekilliği adaylığına gelince, doğrudur. Ben bundan önceki seçimlerde de DYP'den 3. sırada adaydım. Sayın (Tansu) Çiller ile engellilerden sorumlu bir bakanlık kurulması için mutabakata varmıştık. Şimdi birkaç lider veya liderlere yakın yetkililerle görüşmem var. Benim bu ülkede bir amacım var. Bu ülkede 10 milyona yakın engelli var. Yakınlarıyla birlikte 30 milyon kişiyi yakından ilgilendiren bir sorun. Böyle bir sorunun bir bakanlığı olması gerekiyor'' diye konuştu.
Metin Şentürk, hangi partiden aday olmayı düşündüğüne ilişkin soru üzerine, ''Bu meselenin ideolojisi olmaz. Hangi lider bu konuda bizimle yakınlaşırsa onlarla düşüncemizi paylaşacağız'' dedi. Şentürk, Türkiye'deki engellilerin okuma-yazma ve istihdam oranlarının çok düşük düzeyde olduğunu ifade ederek, bunun artırılması ve mimari engellerin kaldırılması için çaba harcayacağını bildirdi.

Kaynak :AA