Gökhan Demirkol'a 24 yıl istendi
Eski milli basketbolcu Gökhan Demirkol'un, oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Piroğlu, mütalaasında Gökhan Demirkol'un ''rıza dışında ırza geçme'' suçundan cezalandırılmasını talep etti. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde, ''rıza dışı cinsel münasebette bulunmak'' suçlamasıyla görülen davaya devam edildi.

Sanık Gökhan Demirkol'un da katıldığı duruşmada, avukatları Rıdvan Yıldız, Ömer Yeşilyurt ile mağdur Gamze Özçelik'in avukatları Fatih Volkan ve Makbule Tanış hazır bulundu. Duruşmada, Gökhan Demirkol'un avukatı Ömer Yeşilyurt, mahkeme heyetinin bir önceki duruşmada okuduğu Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Kurulundan istenen fiziksel ve psikolojik değerlendirme raporuna itiraz etti.

Yeşilyurt, raporda değinilen ''Gamze Özçelik'in cinsel ilişki sırasında fiziki durumu ile olayı hatırlamadığına yönelik iddiaları nedeniyle bir kadının maruz kaldığı tecavüzü ya da yaşanan cinsel ilişkiyi hatırlayıp hatırlamayacağı ve cinsel ilişki emarelerinin farkına varıp varamayacağı, Gamze Özçelik'in, Gökhan Demirkol ile görüntülerde yer alan cinsel ilişki sırasında bilincinin yerinde olmadığı ve bir maddenin etkisi altında olduğu kanaatlerine'', ellerindeki deliller ışığında katılmadıklarını söyledi.

Bilimsel olarak esrar ve alkol alınması nedeniyle bir baygınlık durumunun olmasının mümkün olmadığının belirlendiğini savunan Yeşilyurt, Özçelik'in olay günü bilinçli olduğunu, kendi istek ve iradesiyle hareket ettiğini ileri sürdü. Adli Tıp Kurumu raporunu kabul etmediklerini söyleyen Yeşilyurt, olay yerinde elde edilen örneklerin ve delillerin İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndaki bir heyet tarafından yeniden incelenmesini talep etti.

10 İLE 24 YIL ARASI HAPİS CEZASI TALEBİ
Gamze Özçelik'in avukatı Fatih Volkan da Adli Tıp İhtisas Kurulu raporu başta olmak üzere kriminal, emniyet ve hastane raporlarından oluşan 6 raporun mahkemeye sunulduğunu ve sonuçların daha önceki tespitleriyle benzer sonuçlar verdiğini belirterek, davada tecavüze ilişkin delillerin toplandığını savundu. Volkan, toplanan deliller, suçun vasfı ve kefaletle tahliye edilmesine karşın sanık Demirkol'a, deliller ışığında Türk Ceza Kanunu'nun 416'ya 1, 33, 31, 36 ve 40. maddeleri gereği ''ırza geçme ve tecavüz''den 10 ile 24 yıl arasında ceza verilmesini talep etti.

Özçelik'in avukatı Makbule Tanış da Adli Tıp Kurumu raporuyla müvekkilinin tecavüze uğradığının kanıtlandığını yineleyerek, mahkemenin 9 aydır sürdüğünü ve elde edilen delillerin sabit olduğunu belirtti. Demirkol'un avukatı Rıdvan Yıldız ise Adli Tıp Kurumu raporunun hazırlanmasında kasıt olduğuna inandıklarını savunarak, bu konuda sorularının, yeniden tayin edilecek başka bir bilirkişi heyetince incelenmesini istedi. Mahkemeye sunulan delillerin kesin olduğunu yineleyen Özçelik'in avukatı Volkan, şöyle konuştu: ''Bu kesin bir tecavüz olayıdır. Burada başka amaçlar da tespit edilmiştir. Görüntülerin şantaj amaçlı olduğu kesindir. Çünkü çeken kişinin yüzü görülmemektedir. Görüldüğü iddia edilen bölümler ise silinmiştir. Gamze'ye flört hapı olarak bilinen unutkanlık hapı verildiği kesin.''

Volkan, olaydan sonra ve aradan geçen zaman dilimlerinde Özçelik'in psikolojisinin bozulduğunu ve geçirdiği ağır derecedeki nöroz bozukluğunun farkına varamadığını söyledi. Mahkeme Başkanı Mustafa Şahin, toplanan deliller ışığında Cumhuriyet Savcısı Piroğlu'ndan mütalaasını istedi. Piroğlu, mütalaasında, Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulunun raporunda Özçelik'in iradesi dışında ve farkında olmadan meydana gelen cinsel ilişkinin rızası dışında geliştiğinin belirlendiğini kaydetti.

İzlenen CD'lerde rıza dışında gelişen bu ilişkiyi sonradan mağdur kişinin tespit edemeyeceği ve acı duyamayacağı ve bu nedenle de fiili mukavemette bulunamayacağını belirten Piroğlu, bu durumun ise mağdurun ırzına geçilmesi olarak değerlendirileceğini ifade etti. Piroğlu, sanık Demirkol'un ''rıza dışında ırza geçmek'' suçundan cezalandırılmasını istedi.

GÖKHAN DEMİRKOL'UN SÖZLERİ
Sanık avukatların mütalaaya itiraz ettiği duruşmada söz alan Demirkol, ''Yaşanılanlarda bir zorlama yoktu. Ben bu olaydan önce çoğu kez Gamze'yle birlikte oldum. Bu olayla ilgili tecavüz suçlamasını kabul etmiyorum. Gamze ile yaşadıklarımız hayatın doğal akışında gerçekleşen bir ilişkidir. Tecavüz etmedim. Suçsuzum'' dedi. Mahkeme Başkanı Mustafa Şahin, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Piroğlu'nun mütalaasının değerlendirilmesi ve sanık avukatlarının son savunmalarını yapmaya hazırlanması için mahkemeyi erteledi. Duruşmadan sonra Demirkol ve avukatları soruları yanıtlamadı. Özçelik'in avukatı Volkan, ''Birilerinin yaptığı yanlarına kar kalmamalı. Kim suçlu ise cezasını çekmeli'' diye konuştu.