SON DAKİKA!... SAVAŞ AY’A HOKKABAZ YANITI!... CEM YILMAZ, SAVAŞ AY’IN “BENİM SENARYOMDAN ÇALINTI” DİYE İDDİA ETTİĞİ HOKKABAZ’LA İLGİLİ MAHKEME KANALIYLA BİLİRKİŞİ RAPORU ALDI!... İŞTE O RAPOR!...

Savaş Ay, bir süre önce Cem Yılmaz’ın “Hokkabaz” adlı senaryosunun kendisine ait “Şeytan Torbası” adlı senaryosundan çalındığını iddia etmişti.

İddia üzerine Cem Yılmaz, İstanbul 1 No’lu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak “her iki senaryo üzerinde karşılaştırmalı bilirkişi incelemesi yapılması”nı talep etti. Mahkeme bu talebi onayladı ve Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tekin Memiş ile Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema TV Bölümü Öğretim Görevlisi H. Barış Pirhasan’ı bilirkişi tayin etti. Bilirkişilerin iki senaryo üzerinde yaptıkları inceleme sonucunda; Cem Yılmaz’a ait Hokkabaz senaryosu ile Savaş Ay’a ait Şeytan Torbası adlı senaryonun birbirinden tamamen farklı olduğu tespit edildi.Diğer yandan konuyla ilgiyle olarak, filmin yapım şirketi BKM Film adına, Av. Oğuz Müftüoğlu tarafından Marmara Üniversitesi’ne de başvurulmuş, ayrıca bilimsel mütalâa alınmıştır. Gerek üniversite gerekse adli inceleme sonunda, her iki senaryo arasında fikir hırsızlığı bir yana esinlenme dahi bulunmadığı tespit edilmiştir.İşte Hokkabaz’la ilgili alınan Bilirkişi Raporu: