Türkiye'nin, Oscar ödülüne aday filmi 'Dondurman Gaymak'ın yönetmeni Yüksel Aksu, filmi seyrederken, bazı üstsüz kadınların güneşlenme sahnesini görünce, "Türkiye'de böyle şeyler var mı" diye şaşıran ABD'lileri eleştirdi. Aksu, "Allahın kazma Amerikalısı. Bizi Afganistan'ın taşrası mı zannettin. 400 yıllık ülkesin. Benim topraklarımın kültürü 10 bin yıllık" dedi
27.11.2006

Yüksel Aksu, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Sürekli Mesleki Gelişim Etkinlikleri çerçevesinde, `Bir Film ve Bir Yönetmen' konulu söyleşiye katıldı. Hipokrat Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşide Öğretim elemanları, tıp fakültesi öğrencileri ve sağlık personeline hitap eden Aksu, `Dondurmam Gaymak' filmini yaparken ABD ve geleneksel entelektüel yapısıyla Avrupa'dan değil, İtalyan Sinemasından etkilendiğini söyledi.

Filminde yerel halkın rol almasının olumlu ve olumsuz sonuçları olduğunu kaydeden Aksu şöyle devam etti:

"20- 25 komşusu anneme küsmüş. `Senin oğlan niye bizim çocuğu da oynatmadı' demişler. Filmde oynayanların hepsi galaya gelmek istedi. Beni arayıp `Ağabey, 1 aydır bana telefon etmiyorsun' diyenler oldu. Filmde rol aldığı için, çekimlere giderken otobüsün önünde oturmak isteyenler çıktı."

"ULUSAL DİLLER TEHLİKE ALTINDA"
Filmi yaparken yerel şive kullanmasıyla ilgili de konuşan Aksu "Globalleşen dünyada bir süre sonra şiveler unutulacak. Hatta ulusal diller tehlike altında. Yıllar sonra birileri çıkıp, Muğla'nın Ula ilçesindeki şiveyle ilgili araştırma yaparsa, filmim onlara belge olsun. Globalleşmeye karşı değilim ama coca cola, ayranımı yok etmesin" dedi.

Filmimde kırsal bölgenin tutuculuğunu ve Türkiye'deki hoşgörü ortamını aynı anda işlediklerini anlatan Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim ülkemin kırsalında bile insanların üstsüz güneşlenebileceği yerler bulunur. Bu sahneyi gören bir ABD'li, `Ya, sizin ülkenizde üstsüz güneşlenilebilir mi?' diye sordu. Bizi ilkel zannediyorlar. Sanki daha iki ayağı üzerine kalkmamış ilkel insanlarız. Allahın kazma Amerikalısı. 400 yıllık ülkesiniz. Benim ülkemin topraklarından MÖ 8 bin yıllarına ait duvar yazıları çıkıyor."

Söyleşinin ardından katılımcılara dondurma dağıtıldı.