Anthony Minghella’nın hem senaryosunu yazıp hem yönettiği “Breaking and Entering”in çekimlerine 24 Mayıs 2005 günü Londra’da başlandı
27.11.2006
Başrollerinde Jude Law, Juliette Binoche, Robin Wright Penn ve Vera Farmiga’nın olduğu çağdaş drama filminin kadrosuna sonradan Martin Freeman, Ray Winstone ve Mark Benton da katıldı.
“Breaking and Entering”, Oscar ödüllü yönetmen Minghella’nın 1991’deki ilk yönetmenlik çalışması “Truly Madly Deeply”den bu yana ilk özgün senaryosudur. Filmin yapımcılığını Anthony Minghella, Sydney Pollack ve Timothy Bricknell üstleniyorlar.
Kriminal ve duygusal anlamda hırsızlık üzerine bir öykü olan “Breaking and Entering”de, farklı dünyalardan gelen ve yolları Londra’da kesişen iki grup insan vardır. Bunlardan birincisi, uzun süreden beri bu kentte yaşayan Londra’lılar: ikincisi ise, bu kente sonradan gelip King’s Cross bölgesine yerleşen yabancılardır.
Londralı bir peyzaj mimarının kentin yoksul kesiminde açtığı lüks ofisi üst üste birkaç kez soyulur. Genç mimarın hırsızlık olayının sorumlusunu bulmak için yaptığı araştırmalar, onu alışkın olduğu dünyanın güvenli ortamından çok uzaklara düşürecektir.
Genç peyzaj mimarını oynayan Jude Law, daha önce Anthony Minghella ile “Cold Mountain” ve “The Talented Mr. Ripley” adlı filmlerde beraber çalışmış; her iki filmdeki başarılı performansıyla Oscar adaylığı elde etmişti. Juliette Binoche de, ünlü yönetmenin “The English Patient” adlı filmindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kucaklamıştı. Minghella ayrıca Ray Winstone ile de “Cold Mountain”de beraber çalışmıştı.
“Breaking and Entering”in Amerikalı oyuncularından Robin Wright Penn, 90’lı yıllarda “Forrest Gump”da ortaya koyduğu oyunla yıldızlaşmıştı. Ünlü yıldızı en son “A Home at the End of the World” adlı filmde de izlemiştik. Vera Farmiga ise, Jonathan Demme’in “The Manchurian Candidate” adlı çalışmasında adını duyurduktan sonra “Neverwas” adlı filmde Aaron Eckhart ve Ian McKellen’a karşı oynadı. “The Office” ve “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”den tanıdığımız İngiliz aktör Martin Freeman de, Jude Law’ın iş ortağı Sandy rolünü üstlendi.
“Breaking and Entering”in kamera arkası ekipleri ise şu isimlerden oluştu:
Prodüksiyon Tasarımcısı: Alex McDowell (Fight Club, Minority Report).
Görüntü Yönetmeni: Benoit Delhomme (The Scent of Green Papaya, Merchant of Venice, Cyclo).
Müzik: Gabriel Yared (The English Patient, The Talented Mr. Ripley, Cold Mountain), Rick Smith ve Karl Hyde of Underworld.