Yıllardır tek kuruş ödemiyorVakıflar Genel Müdürlüğü'nün 'yüzsüzler' listesinde Topaloğlu da var

01.08.2007 12:08 Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 'yüzsüzler' listesinde ilginç bir isim var; magazin programlarının vazgeçilmez isimlerinden Mustafa Topaloğlu. 'Uzaylı sanatçı'nın, Boğaz manzaralı bir vakıf evini yıllardır tek kuruş ödemeden kullandığı ortaya çıktı.İstanbul Ortaköy'deki dubleks daireyi aylık 1.210 dolara kiralayan; ancak 6 sene boyunca hiç para ödemeyen Topaloğlu, geçtiğimiz yıl haziran ayında polis zoruyla tahliye edildi. Birkaç gün sonra aynı daireyi bu kez Topaloğlu'nun oğlu kiraladı. Ancak o da babası gibi kira ödemiyor. Zaman'ın konuyla ilgili sorularını cevaplayan Mustafa Topaloğlu'nun savunması da kendine has: "İnsanlık hali, borçlu olabilirsin. Devletin bile 400 milyar dolar borcu var. Hem vakıf ne demek? Senin, benim malım demek. Ben de vakıfım, kendimi insanlara vakfettim."

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait arazi, dükkân veya daire gibi yüzlerce gayrimenkul, açık artırma usulü ile ihaleye çıkarılıyor. Bazı daireler metruk binalarda, bazıları da İstanbul'un paha biçilmez noktalarında. Genel müdürlük rakamlarına göre 26 bin vakıf işgalcisi, yıllardır tek kuruş ödemeden arazi, dükkan ve konutları kullanıyor. Bunlardan 11 bin tanesi ile hiçbir şekilde anlaşma sağlanamadığı için 'vakıf yüzsüzleri' listesinde zikredilecek.
Bunlardan biri Ortaköy Sarıbal Sokağı'ndaki 107 metrekarelik dubleks daireyi 1999 senesinde kiralayan Mustafa Topaloğlu. Boğaz manzaralı dairede Topaloğlu'nun ilk eşi Hasibe Topaloğlu oturuyor. Ancak söz konusu dairenin kirası 6 yıldır ödenmiyor. Sanatçı Topaloğlu hakkında defalarca alacak ve tahliye davası açıldı. Topaloğlu, borçlarını yeniden yapılandırmak üzere ilgili yasadan yararlanmak için müracaat etti. Yasaya göre, geçmiş yıllara ait biriken faizlerden vazgeçilerek sadece ana borç ödenebiliyor. İstendiği takdirde taksit de yapılabiliyor. Kendisine bu imkân tanınmasına rağmen yasadan faydalanmak için sözleşme imzalamaya gelmeyen Topaloğlu, 2006 yılının Haziran ayında tahliye edildi. Ardından daire 3 bin 750 YTL üzerinden yeniden ihaleye çıkarıldı. Fakat kimse talip olmadı. Bedel bu kez 2 bin 900 YTL'ye çekildiyse de yine taliplisi çıkmadı. Son olarak bin 750 YTL üzerinden çıkılan son ihaleyi, bin 800 YTL ile Mustafa Topaloğlu'nun oğlu Çağlayan Topaloğlu kazandı. Kasım 2006'da sözleşme imzalandı, ancak kiralar yine ödenmiyor.
haberturk alintidir