TARİHTE 93 HARBİ OLARAK ANILAN 1877-1878 OSMANLI-RUS SAVAŞI SIRASINDAKİ ERZURUM SAVUNMASININ KADIN KAHRAMANI NENE HATUN'UN HAYATI 'OY NENEM' ADLI DİZİDE ANLATILACAK... 6/8/2007 19:47


Filmin yapımcısı Yenilmez, 'Yeni yayın dönemi için en iddialı ve en büyük işlerinden birini hazırlıyoruz' dedi.

Yenilmez, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının kadın kahramanı Nene Hatun'un hayatını dizi film yapmayı son bir yıldır düşündüklerini, Gazeteci-Yazar Talat Uzunyaylalı'nın 'Efsane Kadın Nene Hatun' adlı kitabının çıkmasıyla yapacakları projenin kafalarında şekillendiğini söyledi.

Dizi senaryosunun ve yayınlanacak Tv kanal görüşmelerinin son aşamaya geldiğini belirten Yenilmez, şunları kaydetti: 'Filmde ünlü isimlerin yanında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Tiyatrosu'ndaki oyuncu arkadaşlarımız da yer alacak. Filmde 16 birinci karakter var, yan karakterlerle bu sayı 35'i buluyor. Ayrıca Türk sinemasında bazı yeni teknikleri de dizide uygulayacağız.'

ÇEKİMLER EKİMDE BAŞLAYACAK...
Çekimlere ekim ayında başlayacaklarını ve filmin anlaşma yapılan televizyon kanalında kasım ayında yayınlanmaya başlayacağını belirten Yenilmez, 'Yeni yayın dönemi için en iddialı ve en büyük işlerden birini hazırlıyoruz. Tarihimizdeki kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun'un hayatını anlatacağımız bu dizinin halkımız tarafından çok beğenileceğini ve çok yüksek reytingler alacağımızı düşünüyorum' diye konuştu.

'DİZİNİN HER ŞEYİNİ ERZURUM'DA YAPACAĞIZ'
Diziyle Erzurum'un tarihi dokusunun tüm Türkiye'nin gözleri önüne serileceğini ifade eden Yenilmez, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Erzurum'da bu bir ilktir. Dizinin her şeyini Erzurum'da yapacağız. Erzurum Doğu'nun değil, bölgenin medeniyet baş şehri olmaya aday.