Ünlülerin kuraklık tedbirleriPek çok bilinçli insan gibi ünlüler de küresel ısınma ve kuraklık karşısında tedbirlerini aldı.

12.08.2007 14:26Bazı bilimadamlarının kafasını 100 yılı aşkın bir süredir kurcalıyor küresel ısınma... Bizim ise son yıllarda gündemimizde. Çünkü kavrulmaya başladık. Sıcaklarda nefes alamaz hale geldik. Sularımız aniden kesilir oldu. Her gün önümüze acı bir araştırma sunuluyor. Yetkililerin değindiği ortak nokta "Dünyayı ben mi kurtaracağım" diye düşünülmemesi, herkesin daha iyi bir gelecek için tasarrufa gitmesi... İşte bu çağrı ünlü isimleri de alarma geçirdi. Örneğin Fenerbahçe'nin ve Milli Takım'ın vazgeçilmez oyuncusu Tümer... Su harcamalarını minimuma indirmiş. Başarılı oyuncu Berna Laçin ise otomobilinden inip, bisiklet tepelerine çıkmış. Sırf küresel ısınmaya katkıda bulunmamak için... Yazar Ahmet Ümit de otomobil kullanmaktan vazgeçenlerden... O, artık metroyu tercih ediyor. Tülin Şahin, dişlerini fırçalarken musluğu kapatıyor. Elif Dağdeviren, kağıtların geri dönüşümü için çalışıyor. Nejat Yavaşoğulları ise suyu ve elektriği mümkün olduğunca az tüketiyor.

Tümer Metin

Arabamı bir kova suyla yıkıyorum
10 yıl öncesine kadar harcadığım suya ve elektriğe çok dikkat etmezdim. Bir sabah Ayşe Özgün'ün programına denk geldim. Bir kişinin dişlerini fırçalarken harcadığı suyun ne kadar çok olduğunu anlatıyordu. O günden beri dişimi fırçalarken suyu açık bırakmam. Zaten tıraşı da makine ile oluyorum. Arabamı genellikle su tüketiminin fazla olduğu yerlerde yıkatmıyorum. Buharla yıkanan yerleri tercih ediyorum. Bazen de kendim yıkıyorum. Bir kova suyla işi bitirmeye çalışıyorum. Eskiden televizyonu kumandadan kapatırdım. Şimdi stand-by'da bırakmıyorum.

Berna Laçin

Bisikletle dolaşıyorum
İnsanlar artık küresel ısınmayı ciddiye almalı. Yaşanmayacak hale getirdiğimiz dünya için bir şeyler yapmalıyız. Herkesin yapabileceği uygulamalar var, örneğin suyu boşa harcamamak... Tüm insanlar bunu kolaylıkla yapabilir. Kolay ulaşılabilecek yerlere otomobille gitmeyi bırakmak da çözümlerden biri. Otomobil kullanımını en aza indirdim. Bisiklete biniyorum. Hem spor yapıyorum, hem trafiği rahatlatıyorum, hem de küresel ısınmaya benzin harcamayarak katkıda bulunmamış oluyorum. Sadece bisiklete binerek değil, evde sebze meyve yıkarken de, duş alırken de su tüketimine dikkat ediyorum. Tasarruflu olmak, yaşam biçimi haline geldiği sürece anlamlı olur. Kızıma da bunu aşılıyorum. Dünyayı gelecek nesillere yaşanabilir bir şekilde bırakmamız gerekiyor.

Tülin Şahin

Damlaya damlaya bir gün çöl olur
Danimarka'da bize "Bu dünyada bir tek siz yaşamıyorsunuz" diye öğrettiler. Çünkü bu dünyada yaşayan herkes aynı suyu, oksijeni, elektriği, denizi kullanıyor. Onun için suyu ve elektriği gereksiz yere harcamam. Biliyorum ki, damlaya damlaya yarar sağlandığı gibi, zarar da verilir. Türkiye'de beni en çok gençler şaşırtıyor. bEn yakın yere bile arabayla gidiyorlar. Oysa bisikletle veya yürüyerek gidebilirler.

Nejat Yavaşoğulları

50 yıl sonra dinozorlar gibi aniden yok olacağız

Ahmet Ümit

Şehir içinde metroyu kullanıyorum
Araba almaktan vazgeçtim. Şehir içinde metro kullanıyorum. Acil durumlarda taksiyi tercih ediyorum. Arkadaşlarımızla şehirdışına çıkdığımızda ise büyük bir minübüs kiralıyoruz. Elektrik ve su kullanımını en aza indirdim. Çocuğunun aç kalmasını istemeyen herkes doğaya karşı saygılı olmalı.

Elif Dağdeviren

Kağıt israfını önlemek için müsvette kullanırım
Evdeki musluklar su akışını dengelemek için otomatik. Su ve elektrik harcamalarına maksimum dikkat ediyorum. Örneğin hiçbir alet stand-by'da bırakmam. Halka açık her yerde de bütün ışık ve suları kapama alışkanlığım var. Bir de kağıt tüketimine özellikle dikkat ederim. Müsvetteleri kullanırım. Kağıtları çöpe atmak yerine geri dönüşüme çevirmeye çalışıyorum. Bu aslında yeni bir tehlike değil. Bilimadamları onlarca yıl önce uyarılarda bulunmuştu. Kuraklığı öngörmüşlerdi. Buna rağmen ülkemizde hiçbir önlem alınmadı, alınmamaya da azimle devam ediliyor.

Vatan

alintidir